امروز : شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/23 - 18:49 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تلاش عربستان برای متهم کردن ایران به دخالت در حملات ۱۱ سپتامبر

عربستان سعودی با ادعای دخالت ایران در حملات ۱۱ سپتامبر، این کشور را وارد یک روند قضایی در آمریکا کرده است.

به گزارش بابل نوین، الجزیره سحرگاه روز جمعه طی گزارشی از اینکه سعودی‌ها ایران را وارد یک پرونده قضایی در آمریکا برای رسیدگی به نقش ریاض در حملات ۱۱ سپتامبر کرده‌اند، خبر داد.

الجزیره با استناد به اسناد دادگاهی گزارش کرده که وکلای عربستان سعودی در پرونده رسیدگی به نقش عربستان در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ ضمن متهم کردن تهران به نقش‌آفرینی در این حملات خواستار رسیدگی همزمان به نقش ایران شده‌اند.

این در حالیست که به نوشته رسانه‌های آمریکایی شواهد غیرقابل انکاری درباره نقش عربستان و برخی شاهزاده‌های سعودی در حملات یازده سپتامبر وجود دارد.

با این وجود، این شکایت‌نامه ادعا کرده ایران، حزب‌الله لبنان و القاعده کمیته‌ای برای نظارت بر عملیات‌های مشترک ضد آمریکایی تشکیل داده‌ بودند.

ادعای عربستان در حالی مطرح شده که کمیسیون ۱۱ سپتامبر که بعد از حملات برای بررسی عاملان این حادثه تشکیل شد شواهدی از نقش ایران در این حادثه نیافت.

در شکایت‌نامه Dillaber در برابر جمهوری اسلامی ایران که در روز نهم مارس امسال تنظیم شده ادعا شده است که ایران همراه با عربستان سعودی از ۱۹ هواپیماربای این حادثه حمایت کرده‌اند؛ که ۱۵ نفر از آنان، شهروند عربستان بوده‌اند.

همچنین ادعا شده که ایران تروریست‌های القاعده را آموزش می‌دهد، اگرچه این آموزش‌ها افراد دخیل در ۱۱ سپتامبر را شامل نمی‌شود اما شاکیان ادعا کرده‌اند که همین «حمایت ایران از القاعده» برای مسئول شناختن این کشور کافی است.

کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۶ قانونی موسوم به جاستا، “اجرای عدالت علیه حامیان تروریسم” را به تصویب رساند که مصونیت قضایی که دولت‌های خارجی بطور سنتی از آن برخوردارند را برای دولت یا دولت‌های مظنون به مشارکت در حملات تروریستی علیه شهروندان آمریکا لغو می‌کند./ص

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين