امروز : پنج شنبه, ۶ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/26 - 14:34 ذخیره فایل ارسال به دوستان

تشریح شاخص‌های تجارت ایران در سال ۱۳۹۶ / رشد صادرات موقتی است

رئیس کنفدراسیون صادرات با اشاره به رشد صادرات به علت افزایش قیمت ارز در چند ماه اخیر گفت: رشد صادرات موقتی است زیرا ماندگاری قیمت ارز در همین حد و تاثیر افزایش قیمت ارز در واردات باعث می‌شود مجددا شرایط صادرات به گذشته برگردد.

به گزارش بابل نوین، محمد لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس در مورد وضعیت تجارت ایران در سال ۱۳۹۶، گفت: ارزیابی کلی از عملکرد تجارت خارجی کشور در سال گذشته براساس آمار ۱۱ ماهه صادرات  نشان می‌دهد که صادرات  رشد حدود ۵ درصد و واردات  رشد حدود ۲۲ درصد داشته است.

رئیس کنفدراسیون صادرات با بیان اینکه  تراز تجاری با حدود ۶ میلیارد دلار به نفع واردات مثبت بوده است، افزود: در واردات و صادرات کالا با افزایش قیمت  مواجه بوده‌ایم بطوریکه که واردات هر تن کالا به حدود ۱۴۰۰ دلار و صادرات هم به حدود ۳۶۵ دلار در هر تن رسید.

* دلایل رشد واردات و نرسیدن به هدف‌گذاری صادراتی در سال ۹۶

وی با اشاره به تنوع بازاری تجارت ایران در سال ۱۳۹۶، گفت: بخشی از کالای وارداتی ما از جمله کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه از کشورهای صاحب نامی مانند  آلمان و کره جنوبی به ایران وارد شد.

لاهوتی با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش واردات، واردات از کشورهای صاحب نام بوده است، گفت:  واردات کالاهای سرمایه‌ای و مواد اولیه از کشورهایی که محصولات با کیفیت‌تری تولید می‌کنند می‌تواند منجر به تولید محصول نهایی با کیفیت‌تر شود و این مسیر می‌تواند در خدمت صادرات باشد.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه رشد واردات را برخلاف نظر برخی منفی نمی‌داند، گفت: افزایش واردات سهم ما را در افزایش تجارت در جهان محقق کرده است اما در بحث صادرات با مشکلاتی مواجه بودیم که نتوانسیم به هدف‌گذاری ۵۲ میلیارد دلاری صادرات در سال ۱۳۹۶ دست یابیم.

وی با بیان اینکه رشد ۵ درصد صادرات مرهون افزایش قیمت ارز در ۳ ماه گذشته است، گفت: این رشد موقتی خواهد بود زیرا با ماندگاری قیمت ارز در همین حدود و تاثیر افزایش قیمت ارز در واردات کالا، تا ۳ یا ۴ ماه آینده مجددا شرایط صادرات به گذشته برمی‌گردد.

*امیدواری‌های برجامی در سال ۹۶ هم محقق نشد

لاهوتی با مقایسه صادرات سال ۱۳۹۶ و ۱۳۹۵ گفت: سال ۱۳۹۵ اولین سال پس از توافق هسته‌ای بود و امیدهای زیادی برای رونق تجارت ایجاد شد بطوری که شرکت‌های مختلف سرمایه‌گذاری خارجی به ایران آمدند و روابط خارجی به صورت چشمگیری افزایش یافته بود.

وی با بیان اینکه شرکت‌های خارجی به دنبال ایجاد ارتباطات با ایران بودند، اظهار داشت: بعد از برجام پیش‌بینی می‌شد که روابط بانکی کشورهای مختلف با ایران به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردد به همین دلیل هیئت‌های مختلف تجاری برای بررسی وضعیت تجارت به ایران سفر کردند.

لاهوتی اظهار داشت: اگرچه در سال ۱۳۹۵ صادرات کماکان رشد منفی داشت اما پیش‌بینی این بود که با ایجاد سرمایه‌گذاری خارجی و مشارکت‌ بین تولید‌کنندگان داخلی و خارجی و رفع مشکلات بانکی سال ۱۳۹۶ به مراتب بهتر از سال ۱۳۹۵ شود اما اکنون با بررسی وضعیت تجارت ۱۲ ماهه سال گذشته مشاهده می‌شود که  روابط بانکی به شرایط عادی برنگشته و موضوع برداشتن تحریم‌ها به دلیل شیطنت‌های ناجوانمردانه خصوصا شیطنت‌های کشور آمریکا بعد از انتخاب شدن ترامپ به عنوان رئیس جمهور این کشور شرایط دیگری پیدا کرده است.

وی با اشاره به مذاکرات پایان سال گذشته ۱ + ۵ با ایران در وین گفت: با این مذاکرات احتمال شکست برجام وجود دارد و بنابراین این شرایط تاثیر مستقیم خود را در اقتصاد نشان می‌دهد.

* مسائل بین‌المللی باعث افزایش نرخ ارز شد

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه دولت یازدهم تمام تلاش خود را در کاهش تورم و افزایش رضد اقتصاد و ثبات در بازار بکار برد، بیان داشت: اما بعد از روی کار آمدن دولت دوازدهم به دلیل مسائلی که در روابط بین‌المللی بوجود آمد این موضوعات بر مسائل داخلی سایه انداخت و باعث شد نرخ ارز در مدت کوتاهی ۳۰ درصد افزایش یابد.

وی افزود: صادرکنندگان همواره به دولت این انتقاد را داشتند که نرخ ارز را ثابت نگه ندارد و اجازه دهند براساس فرمول قیمت ارز تعیین شود.

* فنر فشرده شده نرخ ارز رها شد

لاهوتی گفت: انتقاد ما به این دلیل بود که پیش‌بینی می‌کردیم در شرایطی که دولت به هر دلیلی نتواند قیمت ارز را کنترل کند فنر پایین نگه داشته شده نرخ ارز رها می‌شود و افزایش شدید قیمت ارز را رقم می‌زند که متاسفانه این پیش‌بینی ما درست بود و فنر ارز رها شد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت ارز کل اقتصاد کشور را دچار دغدغه و نگرانی کرد بیان داشت: ارز به عنوان یک متغیر بر افزایش قیمت کالاهای مصرفی و واسطه‌ای تاثیر می‌گذارد و افزایش قیمت این کالاها منجر به افزایش قیمت کالاهای تولیدی می‌شود و این روند افزایش قیمت‌ها احتمالا در سال ۱۳۹۷ منجر به افزایش نرخ تورم می‌شود.

* مبادلات مالی تجار خارج از سیستم بانکی انجام می‌شود

عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۶ مشکلات مبادلات بانکی حل نشد، گفت: صادرکنندگان و واردکنندگان مجبور بودند که  مبادلات مالی خود را از روشی غیر از سیستم بانکی انجام دهند و به همین دلیل دولت برای کنترل واردات مجبور شد تا واردات را با ابزار ثبت سفارش محدود و کنترل کند.

وی افزود: دولت همچنین در سال ۱۳۹۶ ارز متقاضی را حذف و برای واردات برخی از کالاها شرایط سخت‌تری تعیین کرد.

* ثبات اقتصادی در دولت دوازدهم کمتر شد

لاهوتی گفت: در مجموع این اقدامات باعث شده که ثبات اقتصادی  که در ۴ ساله دولت یازدهم داشتیم در شروع دولت دوازدهم کمتر شاهد باشیم و متاسفانه فاقد یک استراتژی مشخص برای سال ۱۳۹۷ باشیم.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران بیان داشت: البته در بودجه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان مشوق صادراتی پیش‌بینی شده است که این رقم  از محل اخذ یک درصد از ارزش واردات تامین خواهد شد.

وی افزود:  اگرچه ممکن است این امر بر قیمت تمام شده کالاهای وارداتی تاثیر گذار باشد اما با توجه به اینکه قرار است این بودجه مستقیما در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار بگیرد، ما امیدواریم که این بسته حمایت از صادرات محقق شود.

لاهوتی بیان داشت: محقق شدن بسته حمایت از صادرات منجر به رونق صادرات می‌شود.

فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين