امروز : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/29 - 15:01 ذخیره فایل ارسال به دوستان
تیموری مطرح کرد؛

انسان یکی از مهمترین عوامل تخریب محیط زیست است/ ۳ سال زندان مجازات آتش زدن جنگل ها

به گزارش بابل نوین، علی تیموری مدیر کل دفترحفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص آتش سوزی در اماکن تفریحی در ایام نوروز اظهار کرد: متاسفانه امسال با وجود بارندگی ها هنوز با خشکسالی روبه رو هستیم که براساس گزارش وزارت نیرو در ۵۰ سال گذشته این حجم از کم بارشی بی سابقه بوده است.

وی افزود: کم بارشی در کشور باعث می شود که پوشش گیاهی در منطقه چهارگانه محیط زیست آن حالت رطوبت را نداشته و زمینه برای آتش سوزی در جنگل ها فراهم شود.

تیموری با اشاره به اینکه در ایام نوروز احتمال آتش سوزی در جنگل ها زیاد می شود، گفت: کسانی که در ایام نوروز برای گردشگری و رفتن به کوه اقدام و در آن محل برای طبخ غذا و کباب، آتش روشن می کنند حتما زمان ترک محل از خاموش شدن آتش اطمینان حاصل کنند چراکه یکی از عوامل آتش سوزی ها در جنگل ها خاموش نکردن آتش است.

وی یکی ازعوامل آتش سوزی جنگل ها را انسان دانست و بیان کرد: عوامل طبیعی در آتش سوزی جنگل ها بسیار کم هستند اما عوامل انسانی چه سهوی و چه عمدی در حوادث آتش سوزی نقش بیشتری دارد.

مدیر کل دفترحفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: براساس ماده ۶ تبصره ۵ قانون مجازات اسلامی کسانی که اقدام به آتش سوزی در جنگل ها چه عمدی وچه سهوی کنند به ۳ سال زندان و جرایم نقدی محکوم می شوند.

وی در ادامه افزود: افرادی که مناطق چهارگانه محیط زیست را از روی سهل انگاری آتش بزنند محکوم به زندان و جریمه خواهند شد.

تیموری در پایان گفت: مردم در ایام نوروز برای حفظ جنگل ها احتیاط کنند چراکه جنگلها سرمایه های ملی کشور هستند و هر درخت و منطقه ای دچار تخریب شود حدود ۵۰۰ سال زمان نیاز دارد تا آن منطقه احیا شود.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين