امروز : چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/03/31 - 14:21 ذخیره فایل ارسال به دوستان
از هیولای آبی تا قاتل فراری، از نیکسون تا چرچیل!

۱۲ فیلم برتر جهان در سال گذشته: اسپینوزا

به گزارش بابل نوین،معرفی ۱۲ فیلم برتر سال گذشته سینماهای جهان هم سخت است و هم آسان؛ دشوار از آن رو که تعداد مدعیان برابر و همسطح لااقل در میان ۳۰ رده نخست زیاد است و ملاک و مبنای تشخیص و تفکیک و چوب خط ها در این ارتباط با ابهام هایی همراهند و آسان بدین خاطر که برخی فیلم ها چنان خبرسازی کرده و گیشه های خوبی داشته و یا موج نویی به حساب آمده و در میان کارهای مستقل جلوه گری کرده اند که امکان ندارد نام شان از میان بهترین ها بیرون بماند.
به هر روی کم لطفی است اگر نگوییم که «مرا با اسم خودت صدا بزن»، «Phantom Thread»، «تمامی پول موجود در جهان»، «اسیر گل و لای»، «بازی مالی»، «مریض بزرگ»، «بی عشق» و حتی قسمت هشتم «جنگ ستارگان» (به خاطر دستاوردهای عالی فنی اش) هم می توانستند وارد این فهرست شوند. اسامی، مشخصات و توضیحات ضمیمه شناسنامه هر فیلم مشخص می کند که چرا هر یک وارد Top Ten شده اند ولی راز مشترک هر ۱۰ فیلم غافلگیر کردن بیننده ها و ضربه زدن های احساسی و روحی به آنها و البته فتح انبوهی از افتخارات و عناوین و جوایز بوده و سرآمد شگفتی سازان و جایزه بگیرها فیلم «شکل آب» گی یرمو دل توروی مکزیکی است که یک بار دیگر معنای بسیط تری را به واژه های فیلم و سینما بخشیده و به نشانه آن کاندیدای ۱۳ جایزه اسکار شده و چهار تا را هم برده است.
***
اسپینوزا

موضوع: این فیلم کارتونی بر پایه روز تعطیل موسوم به «روز مردگان» در فرهنگ مکزیک استوار است و پسر ۱۲ ساله ای به نام میگل ریورا را به نمایش می گذارد که بر اثر حادثه ای به سرزمین مُردگان انتقال می یابد و آن جا به کمک روح جد پدربزرگش که یک موزیسین بود نیاز می یابد تا بلکه بتواند به دنیای زندگان برگردد و یک بار دیگر کنار خانواده اش قرار بگیرد. تقریباً تمامی کاراکترهای اصلی فیلم لاتن و رنگین پوست و مکزیکی هستند و هزینه ۱۸۰ میلیون دلاری فیلم فقط با فروش ۷۹۰ میلیون دلاری آن در ماههای اخیر توجیه و جبران شده است، ضمن این که تصاحب جوایز اسکار و گلدن گلوب بهترین کارتون سال و کاندیدا شدن برای جایزه اسکار بهترین ترانه سال و کسب آن نیز از فتوحات فیلم بوده است. فیلم به طرز شورانگیزی از تلاش میگل ریورا برای تبدیل شدن به یک موزیسین جهانی در شرایطی می گوید که پرداختن به موسیقی در خانواده وی به سبب ناملایمات برخاسته از گرایش های جد پدربزرگش به موسیقی به کلی منع شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين