امروز : سه شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۱۲ - ۱۱:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
کارشناسان گردشگری مطرح کردند

گردشگری میراث، دریچه ای جذاب برای رونق گردشگری پایدار

باز زنده سازی و تغییر کاربری بناهای تاریخی یکی از روش ها جهت برقراری رابطه معنادار بین گردشگری، حفظ بناهای تاریخی و توسعه پایدار است.

به گزارش بابل نوین،زهرا میرزایی استاد دانشگاه گردشگری در مورد ضرورت اهمیت به باز زنده سازی و تغییر کاربری بناهای تاریخی اظهار کرد: یک بنای تاریخی قبل از آنکه معرف صورت مسئله فنی- ساختمانی باشد در برگیرنده یک سلسله روش های تفکر و کردار است که راه و رسم زندگی مردمان عصر خود را بازگو می کند.

وی افزود: بازشناسی معماری های قدیمی، چه آن ها که برجسته تر به عنوان بناهای تاریخی مورد نظر هستند و چه بناهایی که تحت عنوان معماری بومی مطرح می شوند، گذشته از این که خود گشاینده مسائل متعددی بوده، مبنای روش مرمت و باز زنده سازی معماری قرار می گیرد.

استاد دانشگاه گردشگری خاطرنشان کرد: مرمت ساختمان های قدیمی به دلایل مختلف و بر اساس مبانی نظری مدون و یا سیاست های رایج در مدیریت متمرکز این بناها، دوره زمانی نسبتاً درازی را به خود اختصاص داده است اما قطعاً نمی توان بناها را جدا از محیط دربرگیرنده آن ها و بدون درنظر گرفتن نیازهای روز، باز زنده سازی کرد.

میرزایی گفت:عمارت “گیو رستم” قراخیل از روستاهای قائمشهر نخستین بنای فلزی استان مازندران است که به دستور ارباب عادلانی در سال ۱۳۰۴ ساخته شد و جز نخستین ساختمان های مدرن آن دوران محسوب می شود.

این استاد دانشگاه گردشگری گفت: این ساختمان هنوز هم پابرجاست اما به دلیل سکونت خانواده عادلانی برای بازدید گردشگران محدودیت هایی وجود دارد.

میرزایی با تاکید بر اینکه امروزه از عمارت های به جامانده از دوران گذشته می توان استفاده های مختلفی نمود خاطر نشان کرد: کاربردهایی چون موزه های مردم شناسی، اقامتگاه های بومگردی، نمایشگاه های دائمی یا فصلی، رستوران و مکانی جهت برپایی فستیوال ها و جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری می تواند در گسترش گردشگری عمارت موثر باشد.

*ظرفیت بالای مازندران در حوزه گردشگری عمارت

مریم ابراهیمی استاد دانشگاه گردشگری نیز گفت : وقتی گردشگران به کشوری وارد می‌شوند الزاماً باید هزینه‌هایی را در آن کشور بپردازند مثل هزینه خوراک و محل اقامت، هتل، مهمانخانه، هزینه تفریحات، هزینه‌های حمل و نقل، هزینه گشت ها، تورها، و همچنین پولی که بابت خرید سوغاتی و کالای بومی کشور میزبان می‌پردازند و هزینه ورود به موزه یا مکان دیدنی این هزینه‌ها از طریق ارزی که وارد کشور میزبان می‌کنند باعث رونق اقتصادی کشور و یا استان میزبان می‌شوند که به گردشگران صادرات نامرئی هم می‌گویند.

وی افزود: با توسعه فعالیت های گردشگری زمینه برای ایجاد اشتغال فراهم می‌شود و این امر برای کشورهایی که با جمعیت جوان و متقاضی روبه رو هستند بسیار مفید است، از هر ده نفر گردشگر که وارد کشور میزبان می‌شود یک فرصت شغلی ایجاد می‌گردد.

استاد دانشگاه گردشگری افزود: گردشگری عمارت های تاریخی، گردشگری میراث نیز نامیده می‌شود و به بازدید از موزه‌ها، مکان‌ها و ابنیه تاریخی می‌پردازد.

ایراهیمی تصریح کرد: گردشگری عمارت های تاریخی امروزه بخش عمده ای از گردشگری را به خود اختصاص داده و مازندران به دلیل دارا بودن هزاران ابنیه باارزش تاریخی در این زمینه می‌تواند بسیار موفق باشد.

وی گفت: گردشگری تاریخی_فرهنگی نوعی از گردشگری است که برای شناخت تمدن، فرهنگ، آداب‌و رسوم و سنت‌های یک گروه، جامعه، شهر یا یک کشور از طریق بازدید بناهای باستانی و معماری دوره‌های مختلف تاریخی، موزه‌ها و شرکت در جشنواره‌های هنری انجام می‌شود و در این میان پرداختن به عمارت گیو رستم که یکی از عمارت های قدیمی است بسیار مناسب است./م

منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين