امروز : جمعه, ۸ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/04/15 - 10:57 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در جلسه ستاد مدیریت بحران میاندورود مطرح شد

۳۱۵۰ هکتار شالیزار میاندورود امکان کشت ندارند/ کشاورزان بیمه تضمین تولید انجام دهند

فرماندار میاندورود با اشاره به اینکه سه هزار و 150 هکتار از شالیزارهای شهرستان امکان کشت برنج نخواهند داشت، افزود: باید اقداماتی انجام شود که کشاورزان متضرر نشوند.

به گزارش بابل نوین،جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان میاندورود با حضور مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان و رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان و مسئولان شهرستان میاندورود درباره کمبود آب کشاورزی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

ارسطو قادری در این جلسه با بیان اینکه میاندورود هشت هزار و ۶۰۰ هکتار زمین شالیزاری دارد، اظهار کرد: در فصل زراعی جدید مقداری از این زمین‌ها از طریق آب سدشهید رجایی استفاده خواهند کرد و مقداری هم با استفاده از آب چاه و ۹ آب‌بندان موجود در سطح شهرستان استفاده خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه سه هزار و ۱۵۰ هکتار از شالیزارهای شهرستان امکان کشت برنج نخواهند داشت، افزود: باید اقداماتی انجام شود که کشاورزان متضرر نشوند.

بسیاری از کشاورزان تمام درآمدشان از کشت برنج است

فرماندار میاندورود با اشاره به وجود چاه‌های مختلف که بعضی‌ها مجوز یا پروانه ندارند، خاطرنشان کرد: از استاندار درخواست کردیم که به همه چاه‌ها سوخت تحویل داده شود و همچنین چاه‌هایی که با برق کار می‌کنند اگر در نزدیکی آنها برق وجود دارد و می‌توان به آن برق داد این خدمات ارائه شود.

قادری تاکید کرد: بخشداران چهره به چهره به شوراها و دهیاران در رابطه با بیمه توضیحات لازم را ارائه کنند تا کشاورزان به انجام بیمه مبادرت کنند.

وی با بیان اینکه مردم میاندورود اکثرا کشاورز هستند و درآمد زندگی خود را از این طریق کسب می‌کنند، تصریح کرد: کشاورزان دو استرس دارند یکی اینکه چگونه کشاورزی کند و دیگر اینکه تا پایان سال را چگونه بگذرانند.

کشاورزان بیمه تضمین تولید انجام دهند

مدیر کل ستاد بحران مازندران نیز با اشاره به کاهش ۵۴ درصدی بارندگی و ذخیره سازی آب گفت: ۴۰ درصد برنج کشور در مازندران تولید می‌شود و با وجود کمبود آب ذخیره شده، نمی‌توان به همه زمین‌های کشاورزی آب‌رسانی کرد و آن را زیر کشت برنج برد.

احمدی افزود: برای جبران خسارت کشاورزان، بیمه تضمین تولید در حال حاضر یکی از راه حل‌های موجود است و کشاورزان به این کار اقدام کنند.

رئیس صندوق بیمه کشاورزی استان نیز، اظهار کرد: علت اینکه خسارت‌ها از طرف ما به‌موقع پرداخت نمی‌شود این است که اعتبارات به موقع تخصیص پیدا نمی‌کند.

رضوانی‌نیا بیان کرد: بیمه معنایش احتمال وقوع خسارت است و هر جا خسارت به‌وجود آمد طبق قرارداد بیمه، قابل پرداخت است و برای خسارت‌هایی که غیرقابل پوشش است خسارت پرداخت نمی‌شود.

بیمه تضمین تولید به کسانی تعلق می‌گیرد که عملیات نشاء را انجام داده باشند

وی خاطرنشان کرد: زمانی که شرایط اقلیمی باعث کاهش تولید شود بیمه خسارت می‌دهد اما اگر مدیریت کشاورز باعث کاهش تولید شود بیمه تعلق نمی‌گیرد.

رضوانی‌نیا افزود: اگر بتوانیم بیمه تضمین تولید را در شهرستان بیتشر در سطح نهادینه کنیم دو مزیت دارد اول اینکه یارانه دولت به ما تخصیص پیدا می‌کند و دوم اینکه اگر خسارتی در هر مرحله از کشت داشتیم از این طریق می‌توانیم جبران کنیم.

وی با بیان اینکه شرایط برای بیمه فراگیر تولید و تضمین تولید فراهم است و همزمان باید بیمه عادی انجام شود چون احتمال دارد خسارت در خزانه هم داشته باشیم، تصریح کرد: در فرایند بررسی خسارت کارشناس جهاد و بانک کشاورزی و کارشناس مرکز تحقیقات برنج حضور دارند.

رضوانی‌نیا تاکید کرد: با توجه به قانون بیمه برای اینکه کشاورزان مشمول استفاده از بیمه تضمین تولید شوند باید عملیات نشاء را انجام دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز، گفت: کشاورزان به‌دلیل ناعدالتی‌هایی که به آنها در سال‌های گذشته از سوی بیمه‌ها شده از بیمه فاصله گرفتند.

میاندورود در پیشانی خشکسالی مازندران واقع شده است

عزیزاله شهیدی‌فر با بیان اینکه امسال پیش‌بینی خشکسالی، ۴۰هزار هکتار در استان است که حدود پنج هزار هکتار مروبط به میاندورود است، گفت: میاندورود در فاز اول است و با نقاط دیگر استان یک تفاوت دارد و آن اینکه در ۳۰ هزار هکتار نقاط مختلف استان تا ۹۰درصد احتمال کشت وجود دارد اما در ۵ هزار هکتار شالیزار که مربوط به میاندورود است اگر بتوانیم ۵۰ درصد را پاسخگو باشیم کار بزرگی کردیم.

سلمان حمیدی‌تبار نیز با بیان اینکه خاک منطقه گهرباران مناسب کشتی غیر از برنج نیست، اظهار کرد: طبق نظر کارشناسان آزمایشگاه خاک شناسی به‌جز کشت برنج، کشت دیگری در منطقه جواب نمی‌دهد.

بانک کشاورزی در سال جاری به کشاورزان سخت نگیرد

عضو شورای بخش گهربارن، تاکید کرد: انتظار داریم با کمک آمور آب بتوانیم از آب‌های هرز استفاده کرده و مرحله آب تخت را در زمین‌های کشاورزی انجام دهیم.

وی تصریح کرد: با توجه به مشکلات پیش آمده برای کشاورزان، بانک کشاورزی در سال جاری بابت عدم پرداخت وام‌ها به کشاورزان سخت نگیرد و وام‌ها را تمدید کند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين