امروز : چهارشنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۱/۲۷ - ۱:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
در مراسم معارفه رئیس دادگستری بابل مطرح شد

دستگاه قضایی باید طعم شیرین عدالت را به جامعه بچشاند/ در نظام اسلامی قضاوت باید بر مبنای الهی باشد

مراسم تودیع و معارفه رییس دادگستری بابل برگزار شد و رعایت عدالت در قضاوت مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش بابل نوین، مراسم تودیع و معارفه رییس دادگستری شهرستان بابل یکشنبه ۲۶ فروردین  با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد.

خدمتگزاری‌ به مردم  وظیفه ما است

در ابتدای این مراسم سیدیونس حسینی‌عالمی رئیس سابق دادگستری بابل اظهار کرد: رفتن همیشه آسان نیست، از روزی که حجت‌الاسلام اسماعیل‌نژاد این مسئولیت را به بنده دادند، نزدیک به سه سال می‌گذرد، سه سالی که از عمر و وجود ما گذشت.

وی افزود: امیدوارم در این مدت قدم‌هایی را برای رضای خدا برداشته باشم و مردم شریف بابل از من راضی باشند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران ادامه داد: ما مدیون شهدا، خانواده‌های گرانقدر آنان، جانبازان،آزادگان وهمه مردم شریف  هستیم و  باید خدمتگزارشان باشیم زیرا خدمتگزاری آنان وظیفه ماست، اگر من نتوانسته‌ام خدمتی متناسب با شان مردم انجام دهم شرمنده‌شان هستم،

این مسئول ضمن تشکر از همه مسئولان شهرستان بابل تصریح کرد: از امام‌جمعه، فرماندهی سپاه، فرماندار و همه مسئولان تقدیر و تشکر دارم که بزرگوارانه و صمیمانه در همه عرصه‌ها راهنمای ما بودند.

حسینی‌عالمی در پایان گفت: خدمتی که خداوند توفیق انجامش را به ما می‌دهد در واقع ذخیره‌ای است برای آخرت ما و باید از آن به نحواحسن استفاده کنیم.

دستگاه قضایی باید طعم شیرین عدالت را به جامعه بچشاند

در ادامه، حجت‌الاسلام مجتبی روحانی امام‌جمعه بابل اظهار کرد: برحسب آیات قران کریم خداوند، انبیا را مسئول داوری و قضاوت در بین مردم انتخاب کردند و همه پیامبران این مسئولیت سنگین را برعهده داشتند.

وی افزود: در سایه تعلیم و تربیت دینی پیامبر و همه انبیا مردم یک جامعه باید به این اوج برسمد که خود بتوانند اقامه‌گر قسط درون جامعه باشند و در این زمینه قدم بردارند، آنچه که ظالمانه است را از خود دور کنند و سعی کنند در رفتار خود با دیگران، چه به صورت فردی و چه اجتماعی مسیر عدل را بپیمایند، این مهم‌ترین امری است که خداوند متعال با ظهور امام‌زمان جامعه انسانی را به آن رهنمون می‌کند.

امام‌جمعه بابل ادامه داد: دستگاه قضایی در میان دستگاه‌‌های مختلف، باید طعم شیرین عدالت را به جامعه بچشاند و مسئولیت سنگینی در این رابطه برعهده دارد، قضات محترم و دستگاه قضایی به ویژه در نظام اسلامی که مهم‌ترین امر مردم هستند، باید اهمیت ویژه‌ای به اجرای عدالت دهند.

این مسئول تصریح کرد: در مسئله قضاوت، مدیریت قضایی نیز بسیار مهم است زیرا آن امری که می‌تواند مجموعه‌ای را به هدف نهایی‌اش برساند مدیریت است از جمله در مسئله قضا، ما نیازمند مدیریت شایسته در امر قضایی هستیم، مدیریتی که بتواند بحران‌های یک شهر، منطقه و کشور را آرام کند و به به تدریج بتواند فضای قضایی را به نتیجه برساند.

وی یادآور شد: مسئله مهم دیگر مدیریت خود مجموعه قضایی و دادگستری است، بسیار مهم است که مدیری موفق در راس این مجموعه باشد تا بتواند مقدمات خدمتگزاری کامل به مردم را فراهم کند.

روحانی خاطرنشان کرد: مظلومی که وارد این مجموعه می‌شود، برای فریادرسی می‌آید و مشکلش باید به به نحو شایسته‌ای مدیریت شود، مدیریت قضایی در این زمینه بسیار مهم است و خوشبختانه مدیرانی در این زمینه هستند که سعی‌شان بر همین بود و از جناب حسینی که در این راستا موفق عمل کردند، تشکر می‌کنم، ایشان سعی‌شان بر این بود تا نگذارند شهرستان ۵۰۰هزار نفری بابل دچار بحران شود، جناب وکیلی‌راد هم تجربیات ارزشمندی را در کارنامه خود دارد و امیدواریم موفق باشند.

امام‌جمعه بابل در پایان سخنان خود گفت: ساختمان کنونی دادگستری بابل کوچک است و جوابگوی مراجعه‌کنندگان نیست که امیدوارم در ماه مبارک شعبان کلنگ ساختمان دادگستری بابل زده و مقدمات ساخت آن فراهم شود.

 

در نظام اسلامی قضاوت باید بر مبنای الهی باشد

حجت‌الاسلام تقوی‌فرد رئیس کل دادگستری مازندران در بخش پایانی این مراسم اظهار کرد: بابل از مهمترین شهرستان‌های کشور است از این جهت که هفت امام‌جمعه دارد و این نشان‌دهنده تدین و ولایت‌مداری مردم این شهرستان است.

وی افزود: باتوجه به ظرفیت بالایی که این شهرستان دارد، ساختمان اداری دادگستری اکنون گنجایش این حجم مراجعه‌کننده را ندارد، نگاه بنده این است تا توان داریم باید برای ساخت بنای جدید دادگستری همت کنیم و از همه مسئولان بابل تقاضا داریم در این امر حمایت کنند.

رئیس دادگستری مازندران ادامه داد: در خصوص زباله، شیرابه و پسماند شهرستان بابل که از حقوق شهروندی است، براساس گزارش‌هایی که به بنده رسید مشکل مطروحه مرتفع شد و من هم از آن بازدید خواهم کرد.

این مسئول با بیان وظایف رئیس جدید دادگستری بابل تصریح کرد: جناب وکیلی‌راد از شما می‌خواهیم به همه‌ زمینه‌های حقوقی توجه کنند و ضمن تعامل با ادارات مخصوصا فرمانداری و امام‌جمعه نسبت به حقوق عامه مردم نگاه ویژه‌ای داشته باشند ، به ویژه در مسائل کشاورزی و ساماندهی آب در شهرستان بابل.

وی یادآور شد: اگر بابل و مازندران برای کشورهای دیگر بود، از ظرفیت عظیم اقتصادی و تاریخی آن استفاده می‌کردند، در امر زیباسازی شهر همه شهروندان باید همت کنند و در راس آن فرماندار که باید در حد وسعشان نگاه ویژه به خواسته‌‌های عمومی مردم داشته باشند.

 تقوی‌فرد خاطرنشان کرد: جناب حسینی‌عالمی در مدت زمان انتصابشان در دادگستری بابل  موفق شدند پرونده‌های این شهرستان را ۶۰۰ عدد کاهش دهند و با تدبیر خوبشان این دستگاه قضایی که از نظر اهمیت در استان اول است را به درستی مدیریت کردند.

وی افزود: در دین ما حکومت و قضاوت در مرحله اول برای خداست و بعد از او انبیا الهی، ائمه طاهرین، اکنون امام زمان، در زمان غیبت ایشان هم ولی امر مسلمین، بعد قوه قضاییه، اما امر این است که آیا امام زمان، رهبری و رییس قوه قضاییه باید برای مثال به همین بابل بیایند و قضاوت کنند و یا اینکه قضات ما نماینده آنان هستند؟ قضاتی که به مانند آنان باشد دیگر اهل دیر آمدن و زود رفتن و تخلف نیست، بلکه باید دنبال اضافه‌کاری باشد.

این مسئول با بیان ویژگی قضاوت در جامعه اسلامی  تاکید کرد: نظام اسلامی باید به درستی اجرایی شود زیرا در قرآن گفته شد که اسلام اجرایی است، اما اگر در این نظام قاضی پیدا شود که بگوید من قضاوت می‌کنم و کاری با خدا ندارم با قضاوت در چین و روسیه فرقی ندارد،حتی شاید آنان از نظر رفتار اجتماعی قوی‌تر باشند اما ما در نظام اسلامی باید قصد و نیتمان براساس دستورات خدا باشد.

وی  ضمن تاکید بر لزوم احترام به ارباب‌رجوع ادامه داد: در نظام اسلامی نباید دینی از مردم به گردن ما باشد و باید احترام ارباب‌رجوع را حفظ کنیم، این‌طور نباشد که بگوییم آنان ارباب ما نیستند و یا رعیت نمی‌تواند برای ارباب حکم دهد، مردم باید اعتماد زیادی به ما داشته باشند، در صورتی که بسیاری از مراجعه‌کنندگان از برخورد ما ناراحت هستند، این درست نیست.

تقوی‌فرد در پایان گفت: قضات جانشین خدا در زمین هستند که باید خدایی باشند و همان‌گونه که خداوند می‌کشد و زنده می‌کند، با یک حکم اعدام یا تبرئه قضات، کسی به زندگی برمی‌گردد و یا می‌میرد، پس قاضی نباید ظلم کند و اگر اشتباهی کرد توبه کند.

دیدگاه بینندگان
 • دفتر ازدواج شیک

  تاریخ : ۲۴ - تیر - ۱۳۹۷

  باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان
  از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
  برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم!


  پاسخ

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين