امروز : دوشنبه, ۲۷ اسفند , ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۰ - ۱۸:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
خرداد پور مطرح کرد؛

خسارت ۳۰ درصدی سرمازدگی بهاره به محصول چای

به گزارش بابل نوین، گودرز خرداد پور، معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای درباه آخرین وضعیت برداشت چای بهاره اظهار کرد: هفته گذشته برداشت برگ سبز چای به طور محدود آغاز شد و تاکنون با ۱۰۵ کارخانه چای سازی قرار داد بسته ایم.

وی با اشاره به تاثیر سرمازدگی دو هفته اخیر بر میزان برداشت چای، افزود: با توجه به آنکه ۴۵ درصد کل برداشت برگ سبز چای در طول دوره بهره برداری مربوط به چین اول است؛ برآورد اولیه از سرمازدگی دیررس بهاره حاکی از آن است که ۳۰ درصد از چین بهاره برگ سبز چای در باغات آسیب دیده اند که در صورت شرایط مساعد جوی، ممکن است بخشی از این خسارت جبران شود.

خرداد پور نرخ خرید تضمینی هر کیلو برگ سبز درجه یک برای سال جدید ۲۷۲۹۲ ریال و درجه دو ۱۵۲۸۳ ریال اعلام کرد و گفت: این میزان بیانگر افزایش ۴ درصدی تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای ادامه داد: سال گذشته قدرالسهم کارخانه ها برای پرداخت بهای برگ سبز چای خریداری شده ۴۰ و دولت ۶۰ درصد بود که امسال قدرالسهم کارخانه ها برای خرید برگ سبز درجه یک ۴۱ و دولت ۵۹ درصد و برگ سبز درجه دو قدرالسهم کارخانه ها ۴۴ و دولت ۵۶ درصد است.

وی با اشاره به اینکه امکان پیش بینی میزان برداشت برگ سبز چای در سال جدید وجود ندارد، تصریح کرد: با توجه به آنکه کشاورزی در فضای باز انجام می شود، بنابراین شرایط جوی مهم ترین عامل تاثیرگذار در میزان تولید به شمار می رود که با چند دوره بارش در فصل تابستان می توان به برداشت مناسب برگ سبز چای امیدوار بود.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين