امروز : پنج شنبه, ۱۱ آذر , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/05/04 - 18:56 ذخیره فایل ارسال به دوستان
میری:

افزایش ۳۰۰ هزار تومانی طلای سرخ در بازار/قاچاق زعفران در راه است

به گزارش بابل نوین، غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران  از افزایش ۳۰۰ هزارتومانی نرخ زعفران طی یک هفته اخیر در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون حداقل نرخ هر کیلو زعفران در بازار ۳ میلیون و ۵۰۰ و حداکثر ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

وی دلال بازی و ورود پول های سرگردان در بازار را عامل اصلی گرانی قیمت زعفران دانست و افزود: دلالان پس از خرید زعفران از کشاورزان به جای عرضه در بازار اقدام به انباشت و نگه داری محصول در خانه و انبارهای خود می‌کنند که در نهایت قیمت زعفران ناشی از کمبود محصول در بازار با نوسانی روبرو شد.

میری ادامه داد: اگرچه آمار رسمی اعلام نشده، اما پیش بینی می شود که صادرات زعفران نسبت به اسفند ماه ۳۰ درصد کاهش کاهش یافته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران صادرات زعفران در بازار را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به سیاست ارزی جدید دولت صادرات زعفران متوقف و مسیر قاچاق و استفاده از کارت های بازرگانی یکبار مصرف رونق خواهد گرفت، چراکه در سیاست جدید دولت ارزهای حاصل از صادرات باید تحویل سیستم بانکی، شخص ثالث و به منظور واردات مورد استفاده قرار گیرد که در نهایت این عوامل موجب شده که صادرات زعفران قفل شود.

وی در ادامه افزود: با توجه به آنکه امکان ورود ارز به کشور وجود دارد و در بازارهای هدف هر دلار معادل ۵ هزار و ۲۰۰ تا ۵ هزار و ۴۰۰ تومان لحاظ می شود و در کشور برای تبدیل آن به تومان هر دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خریداری شده که با این وجود صادرکنندگان در هر دلار هزار تا هزار و ۲۰۰ تومان متضرر می شوند. از طرفی صادرکنندگان به سبب هزینه های خود برای ورود پول خود به کشور، لحظه شماری می‌کنند؛ بنابراین انگیزه ای برای صادرات وجود ندارد.

به گفته میری؛ توقف صادرات و باز شدن مسیر قاچاق زمینه را برای صادرات زعفران های بی کیفیت و در نهایت از دست دادن مشتریان چندین ساله فراهم می‌کند.

نایب رئیس شورای ملی زعفران آینده بازار زعفران را پیش بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه ۷۰ تا ۷۵ درصد طلای سرخ ایرانی صادر می شود؛ بنابراین با توقف صادرات با کاهش شدید قیمت زعفران در بازار روبرو خواهیم شد.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين