امروز : سه شنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۷ - ۱۲:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی تاکید کرد

ضرورت تقویت نهادهای اجتماعی برای حمایت از بیماران خاص

به گزارش بابل نوین، عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی، نقش رسانه‌ها در آگاه‌سازی اقشار مختلف جامعه با هدف پیشگیری از بیماری‌های سخت و صعب العلاج را بی‌بدیل دانست و گفت: اغلب بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج زمینه ژنتیکی داشته و با آگاهی رسانی می‌توان از شیوع آنها جلوگیری کرد.

دکتر علیرضا بهرامی در آستانه روز بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج  با اشاره به بار مالی و روانی این دسته از بیماری‌ها برای خانواده و جامعه، عنوان کرد: بروز این نوع بیماری‌ها با توجه به بار مالی حاصل از آن، هزینه خیلی سنگینی به نظام سلامت جامعه وارد می‌کند.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بهترین راهکار در این خصوص پیشگیری از بروز این نوع بیماری‌هاست، اظهار کرد: به عنوان نمونه بیماری‌های ناشی از نقص ژنتیکی مانند عقب ماندگی ذهنی و سندروم داون، درمان کاملی نداشته و در نهایت تمامی اقدامات درمانی تنها به توانبخشی بهتر بیمار کمک می‌کند. بنابراین موثرترین اقدام اجرای راهکارهای عملی برای پیشگیری از بروز آنهاست.

اطلاع رسانی موثرترین راه برای پیشگیری از بروز بیماری های خاص

وی موثرترین راه برای پیشگیری از بروز بیماری‌های خاص در جامعه را اطلاع رسانی و آگاهی دادن به عموم جامعه عنوان کرد و گفت: به عنوان نمونه بیماری سندوم داون تنها مختص ایران نیست و در تمامی دنیا شیوع دارد، با این حال در اکثر کشورهای پیشرفته و مترقی در این رابطه اطلاع رسانی گسترده صورت می‌گیرد تا خانواده‌های مستعد این نوع بیماری، با بررسی بیشتر و انجام مشاوره و آزمایش‌های ژنتیک جلوی بروز آن را بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه برخی از بیماری های خاص و صعب العلاج زمینه ژنتیکی داشته و با کمی آگاهی می‌توان از شیوع آنها جلوگیری کرد، ادامه داد: خوشبختانه می‌توان با انجام مشاوره و آزمایش‌های ژنتیکی از بروز بسیاری از این بیماری‌ها پیشگیری کرد که در این میان نقش رسانه‌ها و سایر ابزار اطلاع رسانی و ارتقا دهنده آگاهی و دانش مردم پرنگ‌تر شده و اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

رسانه ها اطلاعات علمی و صحیح در اختیار جامعه قرار دهند

بهرامی با اشاره به بار اقتصادی و روانی ناشی از این بیماری‌ها در خانواده و جامعه، تصریح کرد: اطلاعات و پژوهش‌های انجام شده در دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکزعلمی کشور ما کاملا به روز است، از طرف دیگر جامعه به شدت تشنه و نیازمند دریافت این اطلاعات از طریق کانال‌های مورد اعتماد و با صلاحیت است. بنابراین در این میان رسانه‌ها و کانال‌های اطلاع رسانی باید با استفاده از این ظرفیت‌ها و ارتباط گیری با اندیشمندان و اساتید دانشگاهی این اطلاعات صحیح و قابل اعتماد را در اختیار خانواده‌ها و جامعه قرار دهند.

وی با اشاره به مدارس و مساجد به عنوان یکی از بهترین پایگاه‌ها برای اطلاع رسانی به خانواده‌ها، تصریح کرد: درجامعه ما یکی از قوی‌ترین نهادهای اجتماعی، خانواده است و با همه آسیب‌هایی که وجود دارد، هنوز هیچ نهاد اجتماعی جای خانواده را در کشور ما نگرفته است. بنابراین نهاد خانواده پتانسیل بالایی برای اطلاع رسانی و آگاهی دادن داشته و در این راستا می‌توان با آگاهی رسانی به این نهاد از بروز بسیاری مشکلات از جمله بیماری‌های صعب‌العلاج جلوگیری کرد.

این عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان جهاد دانشگاهی در این رابطه به سرطان به عنوان یکی از مهم‌ترین بیماری‌های قرن ۲۱ اشاره کرد و گفت: این بیماری در اغلب موارد به دنبال افزایش سن و سبک زندگی بی‌تحرک و مصرف دخانیات بروز پیدا می‌کند. با این حال با رعایت برخی مسائل می‌توان تا حد زیادی از بروز سرطان پیشگیری کرد. در این میان آگاهی رسانی به خانواده‌ها و انتشار اخبار و اطلاعات مفیدی در رابطه با پیشگیری، می‌تواند تا میزان بالایی کمک کننده باشد.

وی با اشاره به سرطان پستان به عنوان شایع‌ترین بیماری سرطان در زنان، تصریح کرد: این بیماری در اغلب موارد در سنین میانسالی مادر خانواده، در واقع ستون خانه را درگیر می‌کند که همین مساله بار اقتصادی و روانی زیادی به خانواده‌ها تحمیل می‌کند. این در حالیست که اگر خانواده‌ها آگاه باشند می‌توان با رعایت برخی اصول و انجام آزمایش‌ها و معاینات دوره‌ای تا حد زیادی مانع بروز آن شد.

بهترین راه درمان سرطان اطلاع رسانی است

بهرامی با بیان اینکه بر اساس آخرین متدهای درمانی در دنیا، بهترین راه درمان سرطان اطلاع رسانی است، عنوان کرد: خودآزمایی و انجام معاینات دوره‌ای در خانواده‌های مستعد، بهترین راه پیشگیری و درمان است؛ چراکه با تشخیص به موقع بسیاری از انواع سرطان می‌توان به راحتی نسبت به درمان آن اقدام کرد. به عبارت دیگر تشخیص به موقع سرطان، فرق چندانی با نداشتن سرطان ندارد و هر چقدر زودتر تشخیص داده شود طول عمر طبیعی‌تر و هزینه‌ها کمتر می‌شود.

هزینه برای پیشگیری اثربخش‌تر از درمان است

وی افزود: دولت نیز می‌تواند با اندیشیدن راهکارهای عملی در زمینه اطلاع رسانی، هزینه‌ای که صرف درمان این بیماران می‌شود را به پیش از بروز بیماری و در اصل مرحله پیشگیری انتقال داده و این هزینه را برای آگاه‌سازی اقشار مختلف جامعه صرف کند، در این صورت نه تنها اثربخشی آن بیشتر می‌شود، بلکه هزینه‌ها نیز تا میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

نقش منحصر بفرد رسانه‌ها در اطلاع رسانی برای پیشگیری از بیماری‌ها

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی نقش ابزار اطلاع رسانی را در این میان بی‌بدیل دانست و گفت: در این رابطه رسانه، نقش منحصر به فردی داشته و هیچ چیز نمی‌تواند جای آن را بگیرد؛ حالا این می‌تواند رادیو، تلوزیون، روزنامه، مجلات تخصصی و یا حتی شبکه‌های اجتماعی و سایر کانال‌های اطلاع رسانی در فضای مجازی باشد.

به اعتقاد وی، استفاده صحیح از این پتانسیل‌ها، نه تنها در پیشگیری از بروز بیماری‌ها نقش آفرین است، بلکه تا حد زیادی به ارتقای کیفیت زندگی سالم و طول عمر مفید افراد کمک می‌کند.

ضرورت تقویت نهادهای اجتماعی برای حمایت از بیماران خاص

وی با اشاره به برخی از بیماران و خانواده‌های آنان که سعی در انکار بیماری دارند، اظهار کرد: انکار مسائل و مشکلات کمکی به حل آن نمی‌کند، انکار، تنها مسائل را زیرزمینی و پرهزینه می‌کند. وقتی یک فرد بیماری خود را انکار می‌کند، تنها به گسترش بی‌مورد آن کمک می‌کند؛ در حالیکه با اطلاع رسانی به موقع، پذیرش مسئله و همچنین حمایت‌های اجتماعی بسیاری از این اتفاق‌ها نمی‌افتد.

بهرامی افزود: در این میان حمایت‌های اجتماعی از بیماران در قالب کمپین‌ها و گروه‌ها و سازمان‌های حامی مختلف اهمیت زیادی دارد؛ چراکه در قالب این حمایت‌ها می‌توان به بیماران برای پذیرش بیماری و ارائه کمک‌های روحی روانی و یا حتی مالی کمک کرد.

وی در این راستا به بیماری ایدز اشاره کرد و گفت: درباره این بیماری در اکثر کشور از جمله ایران به صورت گسترده اطلاع رسانی و فرهنگ سازی شده تا جایی که امروز بسیاری از افراد نسبت به این بیماری و راه‌های ابتلا و یا پیشگیری از آن آگاهی دارند. بنابراین باید درباره اکثر بیماری‌ها این پروسه و فرایند آگاه‌سازی در پیش گرفته شود تا بتوان از بروز و شیوع آنها در جامعه پیشگیری کرد.

رییس جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به سایر مصداق‌های این مساله، عنوان کرد: به گفته اکثر کارشناسان، شهر تهران برای زندگی سالمندان غیراستاندارد است و در موارد مختلف شیوه و سبک زندگی ناسالم، کیفیت زندگی سالمندان را کاهش می‌دهد. حال در نظر بگیرید که این فرد سالمند بیمار هم باشد در این صورت موانع موجود نیز بیشتر می‌شود.

وی با بیان اینکه دنیا برای این مسائل راه حل پیدا کرده، عنوان کرد: ترحم تنها یک بخش از این حمایت‌هاست، ولی ترحم بیش از حد نیز عکس خودش عمل می‌کند. در اینجا نقش نهادهای حامی در زمینه‌های اجتماعی، روانی، ورزشی و مالی مشخص می‌شود.

بهرامی در خاتمه با بیان اینکه کشور ما در این زمینه‌ها ضعف دارد که باید تقویت شود، تصریح کرد: به عنوان نمونه در بحث بیماران سرطانی می‌توان با تاسیس برخی نهادهای حمایتی کاری کرد که این دسته از بیماران گردهم جمع شده و با همدلی با یکدیگر ببینند که تنها نیستند؛ همین امر به تحمل بار روانی بیماری، برای خود فرد و خانواده وی کمک زیادی می‌کند.

/ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين