امروز : سه شنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۲۸ - ۱۱:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان
وزارت دفاع روسیه:

آمریکا قصد دارد از سازمان منع تسلیحات شیمیایی استفاده ابزاری کند

به گزارش بابل نوین، به نقل از راشا تودی، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد واشنگتن و متحدانش قصد دارند به سازمان منع تسلیحات شیمیایی فشار وارد کنند تا ادعاهایی علیه دمشق مطرح کند. این در حالی است که هیچ مدرکی دال بر دخالت دولت دمشق در استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه وجود ندارد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آغازگران حمله موشکی علیه خاک سوریه در ماه آوریل در پی آنند از سازمان منع تسلیحات شیمیایی بخواهند هر گونه اتهامی را علیه دمشق مطرح کند.» این نهاد افزود این در حالی است که محکومیت کشورها خارج از اختیارات سازمان منع تسلیحات شیمیایی است.

وزارت دفاع روسیه افزود هدف نهایی آمریکا و متحدانش، تبدیل سازمان منع تسلیحات شیمیایی به اهرمی تحت کنترل آمریکا به منظور اعمال فشار بر سوریه است. در این بیانیه همچنین آمده است آمریکا، انگلیس و فرانسه برای توجیه حمله نظامی خود علیه تاسیسات نظامی و غیرنظامی در سوریه، قصد دارند چنین اقدامی انجام دهند.

در صورتی که این کشورها موفق به انجام این امر شوند، از این اتهامات به عنوان بهانه‌ای به منظور صدور مجوز برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی استفاده خواهد شد تا در سوریه قدرت اجرایی جدیدی به دست آورد. در این صورت، این نهاد وابسته به سازمان ملل خواهد توانست هر فردی را در هر حمله شیمیایی ادعایی مقصر معرفی کند.

وزارت دفاع روسیه افزود این برنامه‌ها تنها به منظور تبدیل ماموریت حقیقت‌یابی سازمان منع تسلیحات شیمیایی به جایگزین مکانیزم «بی‌اعتبار» تحقیقاتی مشترک طرح‌ریزی شده اند. آمریکا پیش از این بارها تلاش کرده بود این مکانیزم را که مجوز آن در نوامبر ۲۰۱۷ منقضی شد بار دیگر احیا کند. مسکو بارها بازرسی مکانیزم تحقیقاتی مشترک درباره حادثه شیمیایی در خان شیخون سوریه را «غیرحرفه‌ای» خوانده است.

روسیه اعلام کرده است یکی از نقص‌های فاحش این بازرسی‌ها، این بود که تحقیقات درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی از راه دور انجام شد. همچنین، روسیه تحقیقات درباره حادثه شیمیایی ادعایی در سوریه را «به شدت متناقض» خوانده است.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين