امروز : سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۲۲ - ۱۳:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس پژوهشکده پولی و بانکی مطرح کرد؛

نظام مالی جدا از اقتصاد کشور نیست

به گزارش بابل نوین، علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی در نشست خبری بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پیش‌بینی نرخ ارز و ثبات ارزی در اقتصاد کشور نمی‌تواند شرایط اقتصاد را مثبت‌تر کند چرا که عدم تعادل، مانع سرمایه‌گذاری بلند مدت می شود.

وی در ادامه پایدارسازی تورم و مدیریت نرخ سود بانکی را از دیگر محورهای این همایش دانست و گفت: این محور یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت است که درصدد تک نرخی کردن است.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه همایش امسال، مضمون اصلی اصلاحات ساختاری و ثبات مالی در اقتصاد ایران است، افزود: باید دانست که نظام مالی کشور جدا از اقتصاد کشور نیست.

دیواندری با اشاره به اینکه بیست و هشتمین سیاست‌های پولی و ارزی ۲۹ و ۳۰ خردادماه سال جاری در سالن مرکز همایش‌های صداوسیمای تهران برگزار می‌شود، گفت: در این همایش به موضوعات محوری «اصلاحات ساختاری و ثبات مالی»، «ساختار سیاستگذاری پولی، نظارت بانکی و ثبات مالی»، «ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی»، «اصلاح ساختار نظام بانکی، پیشرفت‌ها و چالش‌ها»، «ثبات مالی و بازار سرمایه، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی»، «رژیم ارزی و ثبات نرخ ارز»، «پایدارسازی تورم پایین و مدیریت نرخ سود برای حفظ ثبات مالی» پرداخته خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه اصلاحات ساختاری و ثبات مالی محور اصلی این همایش است، گفت: اگر اصلاحی در اقتصاد بخواهد صورت بگیرد باید در نظام مالی صورت بگیرد. در بخش واقعی اقتصاد تنها نظام بانکی مطرح نیست و بازار سرمایه، بودجه دولت، موسسات مالی و صندوق ها نیز اهمیت دارند و نظام بانکی نمی تواند جدا از سایر بخش ها این کار را انجام دهد.

رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی بیان کرد: در این زمینه به مباحثی همچون عوامل ناپایداری بودجه و آثار آن بر ثبات مالی، کسری بودجه و پایدارسازی بدهی‌های دولت، اصلاح ساختار تعامل سیاست پولی و مالی در راستای رفع سلطه مالی و اصلاح ساختار صندوق توسعه ملی و پایدارسازی درآمدهای دولت پرداخته خواهد شد.

دیواندری با بیان اینکه بودجه کشور می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در ثبات اقتصادی کشور داشته باشد، تصریح کرد: هرگاه منابع و مصارف بودجه دارای تعادل باشد اقتصاد در وضعیت رو به رشد قرار خواهد گرفت و کسری بودجه نیز از مشکلات اصلی در اقتصاد است که در این محور به این مسایل پرداخته خواهد شد. همچنین اصلاح ساختار نظام بانکی از گذشته کلید خورده و اقدامات انجام شده انتظام بخشی به بازار غیرمتشکل و موسسات مالی، اصلاح ساختار نظام بانکی، ارزیابی آخرین وضعیت فرآیند اصلاح ساختار نظام بانکی، اصلاح ساختار ترازنامه نظام بانکی و اصلاح ساختار گزارشگری مالی در بانک­ها موارد دیگری است که در این همایش به آن پرداخته خواهد شد.

دیواندری گفت: ۱۱۶ چکیده مقاله و ۶۳ مقاله به صورت کامل توسط دبیرخانه همایش دریافت شده است.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين