امروز : پنج شنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/03 - 11:21 ذخیره فایل ارسال به دوستان

بلایی که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها سرتان می‌آورد

به گزارش بابل نوین، محمد مهدی فیض آبادی رئیس انجمن میکروب شناسی ایران در آستانه برگزاری نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی اظهار کرد: آنتی بیوتیک‌ها در کشور به دو دسته کلی تقسیم می شوند که دسته اول به لحاظ اقتصادی، قیمتشان مناسب است، تولید داخل بوده و مصرف بالای آنها باعث پیدایش مقاومت میکروبی شده است.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران با اشاره به اینکه وزارت بهداشت مصرف برخی آنتی بیوتیک‌ها را محدود کرده است، گفت: مصرف منطقی آنتی بیوتیک در بیمارستان‌ها با راه اندازی کمیته مصرف منطقی آنتی بیوتیک با حضور متخصصان مربوطه در نظر گرفته شده و در این کمیته‌ها از قانون مصرف منطقی تبعیت می شود تا از پیشرفت مقاومت میکروبی جلوگیری به‌عمل آید.

استاد میکروب‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه بیان کرد: هزینه آنتی بیوتیک‌ها گران بوده و از ۱۰ میلیون تا میلیاردها تومان برای بیمارستان ها به طور سالانه هزینه بر جای می‌گذارند؛ در صورتی که اگر مصرف منطقی آنتی‌بیوتیک‌ها وجود داشته باشد علاوه بر صرفه‌جویی اقتصادی، کاهش مقاومت میکروبی را شاهد خواهیم بود.

سیر افزایش مقاومت میکروبی تحت کنترل است
فیض‌آبادی اظهار کرد: ایران جزو کشورهای پر مصرف آنتی‌بیوتیک قرار داشت که خوشبختانه امروزه نگاه علمی بهتری در این زمینه جامه عمل گرفته و این نوید بخش است که سیر افزایش مقاومت میکروبی را تحت کنترل درآوریم.

وی با اشاره به اینکه مصرف خارج بیمارستانی، فروش در داروخانه‌ها ومصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها نیز مد نظر قرار دارد، ‌گفت: عدم توجه به این موضوعات در جامعه افزایش مقاومت میکروبی را به همراه داشته که در نهایت به بیمارستان‌ها هم راه می یابد و این میکروب‌ها توسط همراهان بیماران، ویزیت کننده‌ها و سایر عوامل آلوده کننده همچون آب و مواد غذایی می تواند به بیمارستان آید بنابراین برای مقابله با آن بیوتیک‌ها و مقاومت آنها سیر پیچیده‌ای وجود دارد که باید تلاش کنیم اقدامات لازم در مقابله با این مقاومت میکروبی به صورت کامل و جامع انجام گیرد.

رئیس انجمن میکروب شناسی ایران همچنین به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک اشاره کرد و گفت: این موضوع عوارض زیادی برای فرد به همراه داشته و این موضوع میکروب‌های مفید روده را نیز می تواند از بین ببرد و از طرفی اجازه رشد میکروب‌های موذی در بدن انسان را فراهم سازد؛ همچنین مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها سبب تاثیر مواد سمی بر روی کبد، کلیه، دندان، مغز استخوان و مغز افراد می‌شود.

وی بیان کرد: این در حالی است که پزشک با تجویز منطقی و دوز مناسب آنتی بیوتیک می تواند بهترین اقدام برای مقابله با بیماری با کمترین عارضه را ناشی از مصرف آنتی بیوتیک برای بیمار انجام دهد.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين