امروز : پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/16 - 10:07 ذخیره فایل ارسال به دوستان

یادبودهای برگزیده/۱۶ ژوئن/۲۶خرداد

رویدادها

 • ۱۵۱۵ – دریانوردان اسپانیایی در طی سفر به آمریکای جنوبی، به آرژانتین رسیدند.

 • ۱۷۷۹ – اسپانیا به پادشاهی بریتانیای کبیر اعلان جنگ داد.

 • ۱۹۰۳ – شرکت فورد توسط هنری فورد و ۱۱ شریک اقتصادی دیگر او تاسیس شد.

 • ۱۹۰۴ – داستان رمان مشهور اولیس (یولیسیز) نوشته جیمز جویس نویسنده ایرلندی، در این روز آغاز میشود. (روز نخستین ملاقات جویس با همسرش). شخصیت اصلی این رمان، «لئوپولد بلوم» نام داشت.

 • ۱۹۶۳ – والنتینا ترشکُوا فضانورد اهل اتحاد جماهیر شوروی، با رسیدن به مدار زمین توسط فضاپیمای وُستوک ۶ شوروی، نخستین زن فضانورد دنیا شد.

 • ۱۹۷۶ – در «سُووِتو» در آفریقای جنوبی، هزاران دانش‌آموز دبیرستانی، در مخالفت با طرح دولت این کشور برای اعلام زبان آفریکانس به عنوان زبان تدریس در مدارس سیاهپوستان، دست به اعتراض زدند. با شلیک پلیس به سمت معترضان، قیامی سراسری در آفریقای جنوبی، شعله‌ور شد.

زادروزها

 • ۱۳۱۳ – زادروز جووانی بوکاچیو از چهره‌های برجسته تاریخ ادبیات ایتالیا

 • ۱۸۲۹ – زادروز جرونیمواز رهبران برجستهٔ سرخپوست آمریکا. او رهبری آپاچی‌های چیریکاهوا در جنگ‌هایی موسوم به جنگ‌های آپاچی علیه مکزیک و ایالات متحده که به زمین‌های قبیلهٔ آنان دست‌اندازی کرده بودند را برای چندین دهه برعهده داشت.

 • ۱۸۸۲ – زادروز محمد مصدق سیاستمدار و نخست‌وزیر ایران در سال‌های ۱۳۳۰ تا ۱۳۳۲ .وی رهبر نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران شناخته می‌شود، چراکه تا پیش از آن نفت ایران زیر سلطهٔ دولت بریتانیا از طریق «شرکت نفت ایران و انگلیس» (وابسته به شرکت بریتیش پترولیوم یا به اختصار BP) اداره می‌شد. مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲، در دادگاه نظامی محاکمه شد و علی‌رغم دفاعیهٔ مستندی که از کارها و دیدگاه‌های خود ارائه کرد، به سه سال زندان محکوم شد. پس از تحمل سه سال زندان، به دستور محمدرضا پهلوی، دکتر مصدق به ملک خود در قلعه احمدآباد (مصدق) تبعید شد و تا پایان زندگی زیر نظارت شدید دولت در انزوا زیست؛ تا این که سرانجام در ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ بر اثر بیماری سرطان در ۸۴ سالگی چشم از جهان فروبست.

 • ۱۹۰۲ – زادروز باربارا مک‌کلینتوک دانشمند آمریکایی ، برندهٔ جایزه نوبل پزشکی سال ۱۹۸۳

 • ۱۹۳۰ – زادروز هانیبال الخاص نقاش، منتقد و مدرس هنری، مترجم و نویسنده ایرانی.الخاص از نقاشان نوگرای معاصر ایران بود که بیش از سی و پنج سال از زندگیش را در آموزش سپری کرد اما همواره نقاشی بر کارهای دیگرش سایه افکنده بود. وی که آغازگر طراحی فیگوراتیو در نقاشی نوگراست و یکی از تاثیرگذارترین نقاشان و مدرسان هنری برجریان هنر معاصر نقاشی ایران بود.

 • ۱۹۳۷ – زادروز سیمئون زاکسن-کبورگ و گوتا تزار و نخست وزیر بلغارستان.طی حکومت او به عنوان تزار بلغارستان بین ۱۹۴۳ و ۱۹۴۶ او خردسال بود و قدرت از طرف او در دست چند نایب السلطنه بود. در ۱۹۴۶ سلطنت سقوط کرد و او تبعید شد. ۵۵ سال بعد، در ۶ آوریل ۲۰۰۱، سیمئون رهبری ملت را به عنوان نخست وزیر جمهوری بلغارستان از ژوئیه ۲۰۰۱ تا اگوست ۲۰۰۵ به دست گرفت.او یکی از تنها رؤسای زنده کشورها از زمان قبل از جنگ جهانی دوم، تنها شخص زنده که عنوان بلغاری «تزار» را داشته، و از معدود شاهانی است که از طریق انتخاباتی دمکراتیک رییس دولت شده‌اند.

 • ۱۹۷۱ – زادروز توپاک شکور خواننده موسیقی رپ. میزان فروش آلبوم‌های وی تا به امروز ۷۵ میلیون نسخه بوده‌است و به عنوان یکی از پرفروش‌ترین هنرمندان موسیقی در جهان به شمار می‌رود.

درگذشت‌ها

 • ۱۶۷۱ – درگذشت استنکا رازین ملوان و رهبر قزاق‌های شورشی و کشاورزان دن و ولگا: رازین در نیمه دوم قرن هفدهم علیه تزار روسیه شورش کرد. استنکا رازین به کرانه‌های شمالی ایران و برخی شهرهای مازندران و گیلان نیز تازید. ولی پس از اخراج توسط شاه سلیمان که به درگیری بین قزاقها و سواره‌نظام شاه انجامید، از ایران فرار کرد. استنکا رازین پس از درگیری‌های پیاپی در نهایت از نیروهای دولتی روسیه تزاری شکست خورد و در ژوئن ۱۶۷۱ در مسکو گردن زده شد.

 • ۱۹۵۸ – درگذشت امره ناگی نخست‌وزیر مجارستان

 • ۱۹۷۷ – درگذشت ورنر فون براون دانشمند آلمانی عضو اس اس و از پیشگامان موشک‌سازی در جهان. او پدر صنایع موشک سازی در جهان به حساب می آید.فون براون در جریان جنگ جهانی دوم و پیش از آن در صنایع و تحقیقات موشکی آلمان کار می‌کرد و موشک‌های وی-۱ و وی-۲ از نتایج کارهای او و همکارانش بود.پس از جنگ جهانی دوم آمریکایی‌ها صاحب تعداد زیادی موشک وی-۲ شده بودند که غنیمت جنگی متفقین از کارخانه‌ها و زرادخانه‌های آلمانی بود. آنها این موشک‌ها را همراه با وان براون و شماری از همکارانش را پنهانی به آمریکا منتقل کردند و در سال ۱۹۴۶ و پس از اتمام جنگ جهانی دوم، فون براون تبدیل به یک دانشمند موشکی آمریکایی شد و در زمینه ساخت موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما کار کرد.با بنیان‌گذاری ناسا، فون براون به ناسا رفت و نقش اصلی در تعیین اهداف فضایی آمریکا و موفقیت پروژه‌های فضایی این کشور داشت.

 • ۱۹۷۹ – درگذشت نیکلاس ری کارگردان آمریکایی.او بیشتر به‌خاطر فیلم شورش بی‌دلیل؛دومین فیلم بلند جیمز دین شناخته شده‌است.

 • ۲۰۱۳ – درگذشت اوتمار والتر بازیکن فوتبال و مهاجم اهل آلمان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين