امروز : یکشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/19 - 9:18 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح شد؛

باید به مسلمانان جهان ثابت کنیم که به دنبال جنگ افروزی نیستیم/ جمهوری اسلامی همواره پرچم وحدت را برافراشته است

به گزارش بابل نوین، حج تمتع ۹۷ موضوع گفت‌وگوی ویژه خبری امشب ۲۷ تیر ماه بود که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت برگزار شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید علی قاضی عسگر در ابتدای برنامه با اشاره به ارز مسافرتی تعیین شده برای زائران اظهار کرد: مسئله ارز به دو بخش تقسیم می شود که یک بخش آن به هزینه های مانند اسکان، تغذیه، حمل نقل و تدارکات اختصاص می یابد که دولت در اسفند ۹۶ با توجه به مذاکراتی که سازمان حج و زیارت با آن داشت موافقت کرد که هزینه حجاج طبق نرخ ارز همان زمان که حدود۳۸۸۳ تومان بود محاسبه شود، چرا که آن زمان ما باید قیمت کاروان ها را اعلام می کردیم و ارز باید زودتر خریداری می شد.

وی افزود: مبحثی که تحت عنوان حج یارانه ای مطرح شد به هیچ عنوان صحیح نبود و در حق حجاج ظلم شد، چرا که آنها نیازمند انجام حج به صورت یارانه ای نیستند و نرخ ارزی که آنها با آن در حج ثبت نام کرده اند ۷ الی ۸ برابر کم شده است.

قاضی عسگر گفت: متاسفانه در فضای مجازی و حتی در مجلس توسط برخی از نمایندگان این مسئله مطرح شد که حجاج نباید ارز آزاد دریافت کنند، در حالی که اگر فردی بخواهد به مالزی یا اروپا برود حدود ۱۰۰۰ یورو ارز دولتی دریافت می‌کند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت بیان کرد: از ششم ذیحجه که مموعیت تردد اتوبوس ها در شهر مکه اجرایی می‌شود حجاج مجبورند که با وسایل نقلیه دیگر تردد کرده و همچنین باید هزینه‌های ضروری خود را بپردازند که طبعا این امر نیازمند نقدینگی است، لذا از کسانی که اینگونه فضاسازی ها را انجام می دهند خواهش می کنم که در حق حجاج ظلم نکنند، چرا که آنها مادران و پدرانی هستند که شاید اولین بار است برای زیارت از کشور خارج می شوند.

بسیاری از زائران اعلام کرده‌اند که در ایران خرید می‌کنند، چرا که قصد دارند به اشتغال کشور کمک کنند
وی ادامه داد: اکنون مردم ما از نظر بینش دینی و سیاسی با گذشته تفاوت های بسیاری دارند، به عنوان مثال در دوران جنگ تحمیلی که دچار کمبود کالاهای اساسی در کشور بودیم مشاهده می‌شد که حجاج با خود تلویزیون و وسایل برقی از مکه می آورند، اما اکنون در وضعیتی برعکس آن دوران قرار داریم و بسیاری از زائران اعلام کرده‌اند که در ایران خرید می‌کنند، چرا که قصد دارند به اشتغال کشور کمک کنند.

قاضی عسگر تصریح کرد: زمانی حجاج کشورمان فکر می کردند که اگر بتوانند به مسجد النبی بروند در آنجا نماز بخوانند کار بزرگی انجام داده‌اند، اما امروز با توجه به کارهای فرهنگی دیگر این مسائل مطرح نیست، چرا که امت مسلمان از سراسر جهان برای زیارت به مکه می آیند و امام خمینی (ره) و بعد از رحلت ایشان مقام معظم رهبری همواره تاکید داشته و دارند که حجاج ما باید با اهل سنت نماز بخوانند چرا که ملت ایران عزتمند قدرتمند بوده و خوفی از کسی ندارد.

وی خاطر نشان کرد: اکنون مشکلات فراوانی در جهان اسلام وجود داشته و دشمنان سعی دارند ملت‌های مسلمان را به جان یکدیگر بیاندازند و جمهوری اسلامی بوده که همواره پرچم وحدت را برافراشته است و ما از فلسطین و سوریه ای حمایت می کنیم که مردمان آن شیعه نیستند چرا که هدف و شعار جمهوری اسلامی دفاع از مستضعفان و مظلومان جهان است لذا در حج نباید موضوعات تفرقه آمیز مطرح شود و می‌توان به این دوران به عنوان فرصتی برای تبیین قدرت جمهوری اسلامی نگریست.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: خوشبختانه زائران کشور ما از طیف‌های مختلفی هستند و بسیاری از آنها به زبان های خارجی تسلط دارند، لذا این ظرفیت در بین حجاج وجود دارد تا بتوانند مواضع جمهوری اسلامی را برای مسلمانان دیگر کشورها تبیین کنند.

باید به مسلمانان جهان ثابت کنیم که به دنبال جنگ افروزی نیستیم
وی افزود: ما باید ضمن اینکه برادری و محبت خود را به مسلمانان جهان نشان می‌دهیم به آنها ثابت کنیم که به دنبال جنگ افروزی نبوده و و می خواهیم که با مسلمانان تمام دنیا متحد باشیم، همچنین اهالی سنت باعث عزت جمهوری اسلامی هستند و در مراسم های حج همواره مواضع جمهوری اسلامی را تبیین کرده و مبلغ نظام هستند.

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت ادامه داد: ما سال گذشته با توجه به رهنموردهایی که مقام معظم رهبری داشتند ۲۶کمیته آسیب شناسی در زمینه های مختلفی بعد از حج تشکیل دادیم و آسیب های حج گذشته را بررسی کردیم و در برنامه ریزی سال جاری تلاش بر این بوده که آسیب های سال گذشته تکرار نشود، حج ما امروز باعث افتخار کشور شده و فضاسازی هایی که برخی مخالفان ایجاد کردند باید مورد بی توجهی مردم قرار بگیرد.

وی افزود: من بعضا چون در حرم های مطهر با مردم تا اندازه ای انس دارم اغلب با برخی از ایرانی ها معاشرت داشته که حال و هوای خاصی را برای خود و اطرافیان ایجاد کرده و انس و دعا و علاقه مندی به حضرت حق تحول را ایجاد کردند، بستر اجرایی به این دلیل بوده که زائر دغدغه خاصی را نداشته باشد. مسکن و خوراک مناسبی را به همراه داشته باشد، ضمن این که برخی ها تصور می کنند که تشریفات خاصی در آنجا حکم‌فرما بوده که اصلا چنین موردی وجود نداشته و یک نوع غذا برای همه است؛ ما در این چند سال که این حجم از زائرین را به حج اعزام کرده ایم با مسمومیت خاصی مواجهه نبوده ایم، زیرا آشپز ها ایرانی غذا را طبخ می کنند.

قاضی علی عسگر دعای عرفات را یکی از زیباترین و ارزشمندترین لحظات برای زائران برشمرد و گفت: حال معنوی عجیبی به آن ها دست می دهد، برنامه های فرهنگی، حاجی را به سوی خداوند متعال سوق داده و او را از حالت مادی دور می سازد، یک شخصی در یک کاروانی به همراه آمریکایی ها آمده بود که مرا دید و گفت من به بیش از ۶۰کشور جهان سفر کردم، ولی اینجا در کنار چادرماندن، خوابیدن در مجاور مشعرها و سختی طواف آنقدر برایم لذت بخش بوده که نمی توان ان رابا دیگر سفرها مقایسه کرد، واقعا کسانی که به حج مشرف شده اند، از کسانی که تا کنون به حج نرفته اند، تشنه تر هستند و این به خاطر آن مغناطیس موجود در کعبه است.

به دنبال فرهنگ ساده زیستی و تحول روحی و اخلاقی در حج هستیم
وی تصریح کرد: ما به دنبال فرهنگ ساده زیستی و تحول روحی و اخلاقی در حج بوده است. در همان سال گذشته در ملاقات با وزیر حج عربستان، وی تاکید بر ممتاز بودن حجاج ایرانی داشت، من در این چند سال گذشته در ارتباطاتی که با بعثه های کشورهای مختلف داشتم، زمانی که ما تجربیات خود را بیان می کردیم آن ها اظهار علاقه مندی به برگزاری نشست های صمیمی در این موضوع داشتند، مثلا در کشور پاکستان همایشی را در رابطه با حج برگزار کردند و به همین خاط دیپلماسی حج بین کشورهای دیگر برقرار شده که ارتباطی به مباحث سیاسی ندارد.

در ادامه برنامه سید علی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در گفت‌وگوی تلفنی درخصوص اقدامات پزشکی در حج ۹۷ اظهار کرد: امسال بعد از امضای تفاهم نامه حج با وزیر حج عربستان ما هم در این قسمت پزشکان خود را انتخاب کردیم که بعد از تشکیل کاروان ها، معاینات پزشکی زائران انجام و کلاس های آموزشی نیز برگزار گشت که در آن جلسات نکات آموزشی مورد نیاز زوار در قسمت بهداشت و درمان توسط همکاران ما منتقل شد.

وی افزود: پرونده الکترونیکی زائران نیز تشکیل و واکسیناسیون و معاینات آن ها انجام شده و روز گذشته هم تیم پزشکی ما در شهر مدینه مستقر شده است.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر خاطر نشان کرد: مجموعا ۴۰۰ قلم دارو و ۳۶۰ قلم لوازم مصرفی پزشکی به وزن ۵۲ تن هفته گذشته از طریق فرودگاه جده وارد عربستان شده است.

این مقام مسئول در خصوص تدابیر پزشکی در شرایط آب و هوایی سرزمین وحی خاطر نشان کرد: توصیه ما به حجاج این بوده که از لباس های رنگ روشن استفاده کرده و در ساعات اوج گرما حتی المقدور از انجام پیاده روی های غیر ضروری خودداری کنند و از مایعات به اندازه استفاده کرده و امید است که با تدابیر پزشکی حج ۹۷ مناسبی را شاهد باشیم.
معیار ما بر این بوده که بحث روابط سیاسی از مسئله حج جدا شود
قاضی علی عسکر در رابطه با مذاکرات اخیر با عربستان تصریح کرد: معیار ما بر این بوده که بحث روابط سیاسی از مسئله حج جدا شده و بر اساس تفاهنامه سال گذشته بحث عزت، امنیت و کرامت حجاج ایرانی رعایت شود که خوشبختانه این موارد در سال گذشته مراعات شد که با همکاری دوجانبه، حجِ در خور و مناسبی را برگزار کردیم، امسال هم همان توافق نامه امضا شده و زائران عزیز در این رابطه نباید دغدغه ای داشته باشند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به مسائل امنیتی گفت: پیش بینی ما بر این بوده که فضای آرامی نسبت به سال گذشته ایجاد شود. در مورد بحث عمره تفاهم نامه ای بین دو کشور وجود نداشت، اما در خصوص حج تمتع میان ریاست سازمان حج و زیارت و وزیر حج عربستان تفاهم نامه ای امضا شد که حدود ۷۵۰ هزار زائر نیز در این راستا مشرف شدند.

وی در خصوص شبهات درجه بندی کاروان ها تصریح کرد: درمسئله حج تمام تلاش ما بر این بوده که در زمینه حمل برون شهری، همه استان ها یکسان باشند و تفاوت قیمت به حجاج باز می گردد. من خدمت مقام معظم رهبری نیز اعلام کردم که از زمان حادثه منا ما هیچ وقت پیگیری خود را قطع نکرده و تلاش ما بر این بوده که حقوق حادثه دیدگان شهدای منا بازگردانده شود.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين