امروز : پنج شنبه, ۱۴ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/19 - 9:38 ذخیره فایل ارسال به دوستان

دانلود غیرقانونی کتاب چه بر سر ناشران و نویسندگان می‌آورد؟

به گزارش بابل نوین، محمد عزیزی مدیر مسئول انتشارات روزگار، در خصوص دانلود غیرقانونی کتاب گفت: دانلود غیر قانونی کتاب، ضرر زیادی به ناشران می زند؛ چراکه ناشران برای آماده سازی یک کتاب زحمت زیادی می‌کشند. ناشر کتاب را جستجو و تهیه می‌کند و سپس آن را به مترجم یا مولفی می دهد که کتاب را بنویسد و در آخر اثر در انتشاراتی ویرایش و منتشر می شود. با وجود این مشقت ها عده ای به سادگی کتاب را غیر قانونی، دانلود می کنند.

وی افزود: کسانی که کتاب را غیرقانونی دانلود می کنند، با دو انگیزه این کار را انجام می دهند؛ عده ای از این افراد نیت خیرخواهانه دارند و می خواهند خوراک مناسبی برای خوانندگان اثر تهیه کنند، اما عده ای دیگر با نگاهی غارتگرانه این کار را انجام می دهند. در هر دو صورت دانلود غیرقانونی کتاب، اشتباه است. این کار زحمت گروهی را که اثر را آماده کرده اند، هدر می دهد. برفرض که زحمات معنوی ناشران برای انتشار کتاب با دانلود غیرقانونی آن از بین نرود، اما به طور قطع زحمات مادی آن ها هدر می رود. دانلود غیرقانونی کتاب به نوعی غارت اثر دیگری است.

مدیر مسئول انتشارات روزگار با اشاره به تاثیر دانلودهای غیرقانونی بر انگیزه ناشران، بیان کرد: دانلود غیرقانونی کتاب به میزان زیادی روی انگیزه ناشر برای انتشار کتاب تاثیر می گذارد. وقتی دانلود غیر قانونی صورت می گیرد ناشر احساس می کند، اگر کتاب از مجرای واقعی اش به دست خواننده آن می رسید، حاصل فروش آن هم نصیب ناشر، مترجم و نویسنده اثر می شد. دانلود غیرقانونی کتاب ناشران مترجمان و نویسندگان را از مالکیت اثرشان، محروم می کند.

عزیری در خصوص کتاب هایی که سر خیابان ها فروخته می شوند، اظهار کرد: کسانی که کتاب را سر خیابان می فروشند، از روی یک اثر موفق کپی می کنند و با آرم همان انتشارات، کتاب را می فروشند. وزارت فرهنگ و اشاد اسلامی و نیروی انتظامی در مقطعی با این افراد برخورد می کردند، اما دوباره برخی کتاب ها کنار خیابان فروخته می شود. فروش غیر قانونی کتاب، مانند دانلود غیرقانونی یأس ناشر، نویسنده، مترجم و پژوهشگر در نگارش و انتشار کتاب را به همراه دارد. با طی شدن پروسه غیر قانونی فروش کتاب، در آمد حاصل از یک اثر یکباره به دست سود جویان می افتد.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين