امروز : دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/19 - 22:07 ذخیره فایل ارسال به دوستان
استاندار مازندران:

واردات برنج از زمان برداشت تا پایان آبان‌ماه ممنوع است

استاندار مازندران در آیین گرامیداشت اولین برداشت مکانیزه کشور در محمودآباد گفت: کشاورزان نباید دلواپسی برای فروش محصول و بازار آن داشته باشند و به همین دلیل در شورای تأمین ممنوعیت ترانزیت برنج از زمان برداشت تا پایان آبان‌ماه مصوب شد.

به گزارش بابل نوین به نقل از بلاغ، محمد اسلامی پیش از ظهر امروز در آیین گرامیداشت اولین برداشت مکانیزه کشور در محمودآباد اظهار کرد: توجه به نتایج تحقیقاتی یکی از خواسته‌های ما از سازمان جهاد کشاورزی است و در این راستا، امنیت غذایی و سلامت، دو فاکتور اساسی برای بخش کشاورزی است.

وی اضافه کرد: کشاورزان نباید دلواپسی برای فروش محصول و بازار آن داشته باشند و به همین دلیل در شورای تأمین ممنوعیت ترانزیت برنج از زمان برداشت تا پایان آبان‌ماه مصوب شد.

استاندار

با بیان اینکه در زمان برداشت واردات برنج نباید صورت گیرد و سیستم بازرگانی کشور نیز واردات برنج را در این ایام، اجازه نخواهند داد، تصریح کرد: مصوب شد تا واردات برنج از اول مردادماه تا پایان آبان ماه متوقف شود و رئیس جمهور نیز به این موضوع اذعان دارند.

اسلامی به تقاضای برنج در ایام ذی‌الحجه و محرم و صفر اشاره کرد و بر نیازسنجی بازار تأکید کرد و گفت: در این ایام باید مراقبت شود تا شوک به مصرف کننده وارد نشود.

استاندار مازندران عنوان کرد: خرید تضمینی ارقام پرمحصول و محلی در دستور کار قرار دارد، چراکه کشاورزان نباید دغدغه‌ای جز زحمت کشاورزی و تولید داشته باشند.

تحت هیچ شرایطی تغییر کاربری غیر قانونی نباید صورت بگیرد

اسلامی به حفاظت از اراضی کشاورزی اشاره و تأکید کرد: در مازندران نباید اجازه دهیم براحتی به زمین دست‌اندازی شود و جهاد کشاورزی موظف است طبق قانون با پدیده تغییرکاربری مقابله کند.

وی با بیان اینکه دخل و تصرف به اراضی کشاورزی رخ داده است، متذکر شد: از این پس نباید اجازه تصرف و تغییر کاربری اراضی را داد و واحدهای صنایع تکمیلی کشاورزی را باید توسعه داد تا اقتصاد روستا شکوفا شود.

استاندار مازندران گفت: از این پس باید هوشیار باشیم و تحت هیچ شرایطی تغییر کاربری غیر قانونی نباید صورت بگیرد و علاوه بر آن باید در مناطق روستایی واحد های تکمیلی کشاورزی شکل بگیرد.

عزیزالله شهیدی‌فر رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز با اشاره به اینکه امسال وضعیت رشد برنج در مازندران مطلوب است، گفت: با نگاه جدی که در سال‌های اخیر به بحث ترویج، تحقیق و کشت مکانیزه داریم شاهد افزایش تولید از لحاظ کیفی هستیم.

وی با بیان اینکه امسال برای اولین بار بذر برنج طارم توسط تحقیقات تولید و به کشاورزان تحویل داده شد، افزود: در صدد هستیم یک هزار تن بذر طارم اصلاح شده را به کشاورزان تحویل دهیم.

سهم ۹۰ درصدی مکانیزاسیون از برداشت برنج در مازندران
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: با مکانیزاسیون، ۱۰درصد به عملکرد تولید برنج در واحد اضافه می‌شود، به گونه‌ای که اکنون ۹۰ درصد برداشت برنج و ۳۵ درصد نشا کاری مکانیزه انجام می‌شود.

این مسؤول با بیان اینکه نگرانی‌هایی از سالم نبودن برنج شمال کشور در بازار برنج وجود داشت، تصریح کرد: طبق نمونه‌هایی که از برنج مازندران گرفته شد، ۹۹ درصد برنج سالم است و عاری از آلاینده باقیمانده از سموم است.

برنج مازندران سالم‌ترین برنج از لحاظ کیفی و سلامت در دنیا است
شهیدی‌فر با بیان اینکه  امسال کمترین مصرف سم در تولید برنج مصرف شد؛ خاطرنشان کرد: طی سال‌جاری ۲۴ هزار هکتار از شالیزارهای استان به صورت بیولوژیک و از طریق زنبور تریکوگراما مبارزه با آفات شد.

وی گفت: به عنوان یک کارشناس کشاورزی می‌گویم، برنج مازندران سالم‌ترین برنج از لحاظ کیفی و سلامت در دنیا است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين