امروز : دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/23 - 10:25 ذخیره فایل ارسال به دوستان

طرح افزایش ۳ ماهه مدت زمان بازداشت معتادان در دستور کار

به گزارش بابل نوین، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه شورای اجتماعی با موضوع آسیب‌های اجتماعی شهر تهران که امروز(یکشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: باید مسائل شهر تهران را از منظر امنیتی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به صورت دقیق بررسی کنیم و اگر مدیریت مناسبی نداشته باشیم، در مواقع خاص و بحرانی مدیریت از دستمان خارج می‌شود.

وی با بیان اینکه تهران زاییده برنامه‌ریزی غلط است، گفت: عدم تعادل و توازن در کشور از ۷۰ سال پیش آغاز شد و به صورت مداوم ادامه یافت که باعث شد تا سرعت آسیب‌ها بیش از آن چیزی باشد که تصور می‌کردیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در حال حاضر مهاجرت از استان‌ها و شهرهایی که با مشکل کم آبی مواجه هستند به شهرهای شمالی کشور و نقاط مرکزی افزایش یافته است، گفت: اگر همین روال ادامه یابد شاهد جابه‌جایی سیل عظیمی از افراد خواهیم بود و به تبع آثار ناشی از آن ما را دچار بحران خواهد کرد و باید هر چه سریعتر مانع عدم تعادل و توازن در کشور شویم.

وزیر کشور با بیان اینکه باید موضوعات مطرح شده پیگیری شود، گفت: ویژگی تهران تراکم زیاد در آن است. در خصوص معتادان متجاهر باید بگویم که در قوه قضاییه مطرح شد که این افراد باید پس از بازداشت به شهرهای خود بازگردند.

وی افزود: معتادان متجاهر ۳ ماه پس از بازداشت آزاد می‌شوند و به شهرهای خود باز می‌گردند، این در حالی است که درصدد هستیم مدت زمان بازداشتی این افراد را به ۶ ماه افزایش دهیم تا مانع بازگشت این افراد به چرخه اعتیاد شویم. برای این مهم آغوش جامعه و خانواده باید برای این افراد باز باشد و همچنین اشتغال آن‌ها فراهم شود.

رحمانی فضلی با اشاره به احداث مراکز بهاران توسط شهرداری، گفت: احداث مراکز بهاران کمک شایانی در جمع‌آوری معتادان متجاهر محسوب می‌شود، اما باید این مراکز تجهیز و اصلاح شوند.

وی افزود: در حال حاضر گنجایش ۸ هزار نفر را در مراکز بهاران داریم.

وزیر کشور از الزام احداث ندامتگاه خبر داد و گفت: باید در هر جایی که احساس نیاز می‌شود، ندامتگاه ساخته شود و این موضوع از طریق وزارت بهداشت و بهزیستی پیگیری شود.

وی در خصوص تکدی‌گری کودکان بی سرپرست گفت: در جلسات اخیر به این نتیجه رسیدیم که کودکان بی سرپرست از کشورهای دیگر و حتی از کشورهای آفریقایی به تهران برای تکدی‌گری مهاجرت می‌کنند و جلوگیری از مهاجرت این افراد در دستور کار قرار گرفت، اما نکته حائز اهمیت آن است که چقدر این موضوع پیگیری شد.

وزیر کشور با بیان اینکه مباحث کالبدی و مسائل اجتماعی از آثار بافت فرسوده محسوب می‌شوند، گفت: برای مدیریت مباحث کالبدی ساز و کار ویژه‌ای تنظیم شده است و وزارت مسکن و شهرسازی متولی آن محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به حوادث دی ماه سال گذشته گفت: از نظر امنیتی نگران شهرک‌های اطراف تهران بودیم که اگر در این مناطق اتفاقی رخ دهد، نباید با اتفاقات دی ماه پیوند بخورد.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: باید در کوتاه ترین زمان ممکن خدمات و زیرساخت‌های لازم به مناطق اطراف تهران ارائه شود.

وزیر کشور با اشاره به دادگاه‌های درمان محور گفت: مسئولیت این دادگاه‌ها بر عهده قوه قضاییه است و ظرف سه ماه آینده باید حداقل ۲ هزار نفر را در این اردوگاه‌ها داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید نماد‌های آسیب‌های اجتماعی‌ را پاک کنیم، گفت: اگر یک دستگاه وظیفه‌اش را به خوبی انجام ندهد، تمام سیستم‌ را دچار مشکل خواهد کرد. باید دست به دست هم مسائل را پیدا کرده و با تأکید بر پیگیری و ارائه گزارش در جهت حل مشکلات گام برداریم.

وزیر کشور با بیان اینکه تمام اقدامات تا سه ماه آینده به مقام معظم رهبری گزارش می‌شود، گفت: توقع مقام معظم رهبری اقدام فوق‌العاده است، به نحوی که ۷۰ تا ۱۰۰ درصد تغییر در حوزه‌ها ایجاد شود.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين