امروز : سه شنبه, ۱۹ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/24 - 0:17 ذخیره فایل ارسال به دوستان
دولتمردان قدری به فکر وضعیت اقتصادی مردم باشند

لمس سخت‌شدن شرایط زندگی مردم با اوج‌گیری گرانی‌ها/ انتقاد از افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها در مازندران

با این شرایط سخت کاری و با حقوق‌های اندکی که به زحمت هزینه‌های خانواده را تأمین می‌کند افزایش قیمت کالاها و گرانی و تورم دردی مضاعف بر گردن این مردم زحمتکش است که وقتی برای خرید به بازار مراجعه می‌کنی با دیدن قیمت‌ها سرت سوت می‌کشد.بی‌ثباتی در نرخ ها و افزایش روز افزون آن کاهش هر روزه قدرت خرید اقشار آسیب پذیر جامعه و سخت شدن شرایط زندگی برای آنان را به همراه دارد.

به گزارش بابل نوین به   نقل از بلاغ، افزایش قیمت کالاها سبب شد که پای حرف مردم مازندران برویم و اغلب شهروندان از بی‌توجهی دولتمردان و این وضعیت بازار گله‌مند و ناراضی بودند.

این روزها همه جا و در هر محفلی صحبت از «گرانی» و « افزایش قیمت کالاها» است؛ افزایش قیمتی که کل جامعه علی‌الخصوص قشر ضعیف و کم درآمد را تحت‌الشعاع قرار داده است.

در این آشفته بازار قیمت‌ها، ترس و دلهره از گرانی و افزایش قیمت کالاها آفت جان مردم شده و «قشر ضعیف جامعه» شبی را آسوده به صبح نمی‌رسانند؛ بی‌تردید با تداوم این رویه، در سال آینده شاهد موج جدیدی از گرانی‌ها می‌شویم و شرایط زندگی برای مردم بیشتر دشوارتر شده و آن ها در تنگنای اقتصادی قرار می‌گیرند.

متأسفانه در سایه بی‌توجهی و نبود نظارت و عدم کنترل بازار، گرانی در جامعه غوغا می‌کند و بی‌توجهی و بی‌تدبیری دولت به برطرف کردن مشکلات مردم و تحقق نیافتن وعده‌های آنان موضوع تازه‌ای نیست اما گویا این افراد هنوز نمی‌دانند که وظیفه دارند مشکلات اقشار ضعیف جامعه را برطرف کنند.

تنها دغدغه اکثر دولتمردان دریافت حقوق ماهانه و نجومی و تورهای ایرانگردی و جهانگردی بوده و انگار بعضی از آن ها چشم‌ خود را بر روی گرفتاری و مشکلات اقتصادی مردم بسته‌اند و نمی‌دانند مردم با چه سختی زندگی می‌کنند.

بهتر است که دولتمردان قدری هم به فکر وضعیت اقتصادی مردم باشند و در تصمیم‌گیری‌ها برای افزایش قیمت کالاها معیشت جامعه را در نظر داشته باشند.

گرانی و افزایش قیمت کالاها اخیر بهانه‌ای شد که به میان مردم و بازاریان شهرهای استان برویم و درددل‌ها و نگرانی‌های آنان را در این خصوص منعکس کنیم.

قیمت هیچ کالایی قابل پیش‌بینی نیست

سجاد کریمی‌راد یکی از فروشندگان لوازم ساختمانی با گله‌مندی از وضعیت نابه سامان بازار اظهار داشت: متأسفانه کاسبی و بازار وجود ندارد و از آنجا که مسئولان خودشان تأمین هستند،درد و مشکلات مردم برای آنان مهم نیست.

وی با انتقاد از زمزمه افزایش قیمت بنزین گفت: در مدت این چند سالی که یارانه پرداخت می‌شود باوجود تورم‌ از روز اول مبلغ یارانه همان ۴۵ هزار بوده است و اکنون نیز همین میزان است در حالی که قیمت تمام کالاها روز به روز افزایش می‌یابد.

این فروشنده با بیان اینکه قیمت هیچ کالایی قابل پیش‌بینی نیست، تصریح کرد: متأسفانه هیچ کسی دخل و خرجش متناسب با هم نیست و همه مجبور هستند برای تأمین مایحتاج زندگی،کالاهای مورد نیاز را به قیمت گران بخرند.

کریمی‌راد ادامه داد: تمامی مسئولان از درد و گرفتاری‌های مردم خبر دارند اما متأسفانه خود را به بی‌خیالی زده‌اند و گویا آن ها از جنس مردم نیستند.

وی گفت: امیدوارم فرجی حاصل شود تا مردم از گرفتاری نجات پیدا کنند.

محمدی یکی از بانوان نوشهری نیز با تأسف و ابراز نگرانی از افزایش قیمت کالاها و مایحتاج زندگی اظهار داشت: متأسفانه گرانی بیداد می‌کند و دولتمردان حتی فرصت خوردن “نان و تخم‌مرغ” را از مردم گرفتند.

وی گفت: دولت می‌گوید ما کالاها را گران نمی‌کنیم تنها درصدد هستیم که آنها را به قیمت واقعی خود برسانیم.

این شهروند تصریح کرد: باید مسئولان به فکر مردم باشند و آن ها را مثل خانواده خود بدانند.

*مسئولان پاسخ‌گوی مشکلات مردم باشند

وی با بیان اینکه در ایران خط فقر یا صفر است یا صد گفت: بیشتر مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند و باید مسئولان پاسخ گوی مردم باشند.

سبحانی جوان ۳۶ ساله که در خیابان قارن ساری دستفروشی می‌کند با بیان اینکه گرانی تمامی ندارد، اظهار داشت: متأسفانه وضعیت بازار خوب نیست و مردم قدرت خرید و حتی توان خرید مایحتاج زندگی خود را ندارند.

وی گفت: متأسفانه وضعیت اقتصادی مناسب نیست و علی‌رغم ثروتمند بودن کشور ذخائر آن برای مردم بدون استفاده باقی مانده است.

مسئولان در تعیین قیمت کالاها “وضعیت زندگی مردم” را در نظر بگیرند

نقوی یکی از شهروندان نکایی اظهار داشت: بنده و همسرم در شرایط فعلی قادر به تأمین مایحتاج زندگی نیستیم چه برسد به اینکه قیمت کالاها را گران‌تر کنند.

وی با بیان اینکه دولتمردان فقر و نداری قشر ضعیف جامعه را نمی‌بینند، گفت: با افزایش قیمت کالاها کسی جزء قشر کم‌درآمد و متوسط جامعه در مضیقه نمی‌افتد و ضرر نمی کند.

این شهروند سنندجی تصریح کرد: نباید مسئولان خود را از مردم جدا بدانند و باید در افزایش قیمت کالاهای ضروری شرایط مردم را نیز مد نظر قرار دهند.

اظهارات یک نماینده مجلس درباره گرانی‌های اخیر

نماینده مردم قائم‌شهر و سوادکوه در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ موضوع گرانی‌ها و نوسانات بازار ارز هیچ ارتباطی به تحریم ندارد بلکه ناشی از سوءمدیریت در عرصه اقتصادی است که موجب خفت ملی و کاهش ارزش پول کشورمان شده است.

سیدعلی ادیانی با اشاره به مشکلات اقتصادی امروز کشور گفت:‌ وظیفه رئیس‌جمهور اداره صحیح مملکت و ساماندهی اقتصاد و مجموعه مؤلفه‌هایی است که در شرح وظایف رئیس‌جمهور آمده است و از این جهت مجلس از رئیس‌جمهور مطالبه‌گری دارد.

وی افزود: قطعا نه از باب دخالت بلکه از باب اعمال نظارت می‌گویم تیم اقتصادی فعلی کابینه آقای روحانی عملا نشان داده که کفایت تمشیت امور و اصلاح امور اقتصادی و مهار بحران‌ها را ندارد. تیم اقتصادی دولت قادر به مهار بحران نیست و به نظر من آقای رئیس‌جمهور هم به درستی به این نتیجه رسیده است.

نماینده مردم قائم‌شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ در انتظار و مطالبه مجلس این است که رئیس‌جمهور از اختیاراتش استفاده کند و تیم اقتصادی خود را متناسب با شرایط فعلی کشور سامان دهد.

ادیانی خاطرنشان کرد: ترامپ رسما اعلان جنگ اقتصادی با ایران را کرده در جنگ اقتصادی فرماندهی متناسب با شرایط جنگ را می‌طلبد و موضوع جنگ هم مسائل اقتصادی است و دشمن هم اقتصاد ملی ما را نشانه گرفته است.

وی افزود: البته موضوع گرانی ارز و نابسامانی‌های اقتصادی که در روزها و هفته‌های اخیر اتفاق افتاد هیچ ارتباطی به موضوع تحریم ندارد. دقیقا نشان از سوء‌مدیریت و یا فقر مدیریت لازم در این موضوع دارند. هنوز تحریم آغاز نشده که بخواهد اینگونه تاثیر بر اقتصاد ما بگذارد و هیچ منتقدی و حتی موافقان دولت هم نمی‌پذیرند تلاطمات در بازار متاثر از موضوع تحریم باشد.

ادیانی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی باید دولت را کمک کنیم و امروز وقت تسویه حساب نیست. در زمان جنگ کسی تسویه حساب نمی‌کند،‌در این شرایط همه در مقابل دشمن می‌ایستند.

وی در پایان با بیان اینکه رئیس‌جمهور نیاز به برخی اصلاحات در تیم خود دارد، گفت: امیدواریم رئیس‌جمهور از اختیارات خود در این زمینه استفاده کند و اگر رئیس‌جمهور از اختیارات خود در این باره استفاده نکند و ضرورت ایجاد شود و مجلس تشخیص دهد از ابزار نظارتی خود استفاده خواهد کرد.

به گزارش بلاغ، اگر چه مردم به روند افزایش قیمت‌ها و نظارت‌های سوری مسئولان عادت کرده‌اند اما نوسان قیمت در بازار و سرگردانی مردم در هیاهوی افزایش قیمت‌ها می‌طلبد که چاره‌اندیشی واقعی صورت گیرد نه اینکه متولیان به منظور تنها رفع تکلیف دست به اجرای برنامه‌ها بزنند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين