امروز : یکشنبه, ۱۰ اسفند , ۱۳۹۹
تاریخ : 2018/07/28 - 11:45 ذخیره فایل ارسال به دوستان
ESPN:

سیستم دفاعی کی روش مانع درخشش جهانبخش در جام جهانی شد/ مسئولیت بزرگ علیرضا در برایتون

به گزارش بابل نوین، سایت شبکه تلویزیونی ESPN با انتشار گزارشی از پیوستن علیرضا جهانبخش به تیم برایتون این انتقال را مورد بررسی قرار داد.

ای اس پی ان نوشت:
انتقال ستاره های بزرگ لیگ دسته برتر هلند به لیگ برتر انگلیس یک سنت دیرینه است. لیست کسانی که درخشیدند – مانند آرین روبن و رود فن نیستلروی در سایه بازیکنان ناکامی مانند ماتیا کژمان، آلفونسو آلوس و یان دال توماسون قرار گرفته است. با این حال هنوز مشخص نیست که علیرضا جهانبخش که گران ترین بازیکن تاریخ برایتون است،در کدام سمت این تقسیم بندی قرار خواهد گرفت، اما هر بار که این وینگر ایرانی به سطحی بالاتر رفته، همواره درخشیده است.

مسئولیت بزرگ جهانبخش
فشار روی شانه های جهانبخش فقط از این ناحیه نیست که نشان دهد هنوز استعدادهای زیادی در لیگ هلند که او فصل گذشته در آن آقای گل شده، وجود دارد.
مسئولیت بزرگتر او این است که به جهان نشان دهد استعدادهای فراوانی در ایران وجود دارد و از سوی دیگر به جوانان ایرانی نشان می دهد که اگر او می تواند از بازی در خیابان های شمال غربی کشور به باشگاه گمنام داماش گیلان برود و در سن ۲۴ سالگی به ثروتمندترین و محبوب ترین لیگ جهان راه یابد، پس آنها هم می توانند.

کشور نخست فوتبال آسیا، حداقل از لحاظ رتبه بندی فیفا، هنوز نتوانسته است بازی بسازد که واقعیا در لیگ برتر انگلیس بدرخشد. از اشکان دژاگه و آندرانیک تیموریان به ترتیب در فولهام و بولتون به نیکی یاد می شود، در حالی که کریم باقری، اسوره تیم ملی هم در انگلستان به عنوان پاسخ به سئوال مسابقات بخاطر حضور در چارلتون اتلتیک، به یاد آورده می شود. با این وجود، هیچ یک از آنها با تجربه و شهرت اروپایی که جهانبخش دارد، وارد لیگ برتر نشدند.

جهانبخش با شجاعت و جاه طلبی،به عنوان یک نوجوان ایران را ترک کرد و سال ۲۰۱۳ به تیم NEC نایمخن در لیگ دسته دوم هلند پیوست. او در طول دو سال حضور خود در این تیم درخشید و سال ۲۰۱۵ به عنوان بازیکن سال انتخاب شد. سپس به تیم آزد آلکمار در لیگ برتر هلند رفت. آنجا هم روز به روز قوی تر شد.در پایان فصل ۲۰۱۷-۲۰۱۶ او به عنوان بهترین وینگر لیگ انتخاب شد. سال بعد او توانست عنوان بهترین بازیکن را از آن خود کند. او ۲۱ بار لیگ گلزنی کرد و ۱۲ پاس گل داد. جای تعجب نبود که تیم های زیادی به این بازیکن ابراز علاقه کنند، لستر سیتی در آخرین لحظه خواست او را به چنگ آورد. در حقیقت، جای تعجب بود که مشتریان بیشتری برای جهانبخش پیدا نشد.

شاید اگر جام جهانی ۲۰۱۸ کمی بهتر پیش می رفت، اوضاع فرق می کرد. جهانبخش در تمام بازی های ایران بازی کرد، اما حضور در یک گروه سخت به همراه مراکش، اسپانیا و پرتغال و با مربی ای که روی بازی فشرده در دفاع تمرکز داشت ، او فرصت کمی برای درخشش و کار با توپ پیدا کرد.

همه اینها با اولین گل او برای برایتون فراموش خواهد شد. شکی نیست که این وینگر راست که توانایی های او به قدرت حمله برایتون خواهد افزود، گلزنی خواهد کرد ،اما مسئله این است که تعداد گل ها و پاس گل های او چند تا خواهد بود. سرعت، دوندگی و توانایی اش برای پیدا کردن فضای در محوطه جریمه و در اطراف آن بدان معنی است که شانس گلزنی برای او همیشه وجود دارد. سئوال این است که او چگونه با فضا و زمان کمی که در انگلستان در مقایسه با لیگ برتر هلند خواهد داشت،خود را وفق خواهد داد. در لیگ برتر، او باید این بخش از بازی خود را بهبود ببخشد. اگر او بتواند،آن وقت برایتون خرید ارزشمندی در دستان خود خواهد داشت.

سه سال پیش، برایتون علاقمند به جذب جهانبخش بود، و در واقع او قبل از پیوستن به AZ، از این باشگاه بازدید کرد. جهانبخش پس از امضای قراردادی که او را گران ترین بازیکن تاریخ برایتون کرد،گفت: “من تصمیم گرفتم که دو یا سه سال دیگر در هلند بمانم تا خودم را با تجربه بیشتری برای این مسابقات و این باشگاه شگفت انگیز آماده کنم. فکر کردم اگر دوباره این فرصت را به دست آورم، آن را می پذیرم. همیشه احساس خوبی در مورد این باشگاه داشتم.”

این احساس ممکن است به زودی متقابل باشد و هر اتفاقی که بیفتد، هر حرکت برایتون را میلیونها طرفدار فوتبال در تهران و دیگر نقاط ایران دنبال خواهند کرد. اگر او بتواند مایه شادمانی آنها بشود، او نه تنها هموطنان و همکاران خود را در داخل کشور دلگرم می سازد، بلکه او به نقطه درخشان ایران تبدیل خواهد شد و باشگاه های لیگ های بزرگ را وادار می سازد به دنبال بازیکنانی در ایران باشند.

این یک معامله بزرگ نه تنها برای برایتون بلکه برای هلند و به ویژه برای ایران است.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين