امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/01 - 10:32 ذخیره فایل ارسال به دوستان
ایزدی:

منافع ایران از برجام تامین نشده است/ نمی‌توان امید چندانی به آینده برجام داشت

به گزارش بابل نوین، فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به آینده برجام اظهار کرد: از ۹ مرداد ۱۳۹۴ تا کنون که حدود سه سال از آغاز اجرای برجام می‌گذرد و منافع جمهوری اسلامی ایران در قالب این توافق نامه آن طور که باید تامین نشده است.

کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه ایران در تمام این سه سال به همه تعهدات خود در قالب برجام عمل کرده است و کشورهای طرف دیگر توافق نامه نتوانسته‌اند تعهدات خود نسبت به تهران را عملی کنند, گفت: خروج آمریکا از برجام موجب ایجاد بحران و مشکلات جدی در ادامه اجرای این توافق نامه شد.

ایزدی با اشاره اینکه به اینکه بعد از خروج آمریکا از برجام قرار بود کشورهای اروپایی به عنوان دیگر امضا کنندگان برجام تضمین های لازم جهت ادامه آن را به ایران دهند, تصریح کرد: اروپا تا کنون نتوانسته است اقدامات عملی موثری در این رابطه انجام دهد؛ آنها تا کنون تنها به گفتن حرف‌های کلی بسنده کرده‌اند که قسمت‌های کمی از آنها مناسب است.

وی با اشاره به اینکه حرف‌های اروپائیان در رابطه با فعالیت‌های موشکی ایران و حضور کشور در منطقه تکرار همان صحبت های ایالات متحده آمریکا است, اظهار کرد: حرف‌های دیگر آنها بسیار کلی است و وارد مرحله عملی اجرای برجام نشده‌ است.

کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه برجام از همان ابتدا برای ایران بیمار متولد شد, گفت: ایران به تعهدات خود به طور کامل عمل کرد، اما طرف‌های مقابل ضمن نقض تعهدات خود؛ آنها را عملی نکردند.

وی با اشاره به اینکه اکنون با خروج آمریکا از برجام؛ اروپایی‌ها نتوانسته‌اند حرف‌های خود را عملی و تعهدات خود نسبت به ایران را اجرایی کنند, افزود: به نظر نمی‌رسد که آنها در ادامه بتوانند در عمل اقدام موثری صورت دهند.

ایزدی تصریح کرد: نتیجه شرایط موجود این است که ایران ضمن تحمل محدودیت‌های هسته‌ای باید موارد گسترده‌تر دیگری مثل مسئله نظارت از دانشگاه‌ها را تحمل کند. یعنی ایران همزمان علاوه بر تحریم‌ها با مسائل جدید دیگر مواجه می شود که این وضعیت نامناسب ممکن است در ادامه موجب خروج ایران از برجام شود.

وی با بیان اینکه تاکنون برجام بدون حضور آمریکا به نفع ایران نبوده و ما شاهد ادامه محدودیت‌های هسته‌ای و تحریم ها هستیم, افزود: با ادامه شرایط موجود دولت باید ضمن انجام کارهایی که نقض برجام تلقی نگردد، به تدریج خود را از قید و بند اعمال شده خارج و اهداف خود را در عرصه بین المللی تامین کند.

ایزدی با اشاره به اینکه برجام دستاوردهایی از جمله خروج درصدی اورانیوم از ایران، بتن ریزی تأسیسات هسته‌ای اراک و اقداماتی از این قبیل داشته است, گفت: با این وجود شاهد هستیم که هیچ عملی در جهت اجرای برجام از سوی مقابل انجام نشده و هیچ یک از منافع کشور تامین نشده است .

کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه با توجه به وضعیت فعلی و محدودیت‌های ایجاد شده زمان به نفع ایران نیست, خاطرنشان کرد: درصورت ادامه شرایط فعلی ایران باید یا به طور کامل از برجام خارج شود یا در نهایت همکاری خود را کم کند.

وی گفت: نمی توان امید چندانی به آینده برجام و ادامه آن داشت.

/باشگاه خرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين