امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/01 - 11:01 ذخیره فایل ارسال به دوستان
یک ناشر:

گرانی کاغذ دلیل کاهش تولید و انتشار کتاب است

به گزارش بابل نوین، علی حاجی تقی مدیر مسئول نشر طوبی درباره دلیل تولید و انتشار کم کتاب گفت: بزرگترین علت تولید کم کتاب گرانی کاغذ است. امروز کاغذ را دو برابر قیمت چند ماه پیش تهیه می‌کنیم. علاوه بر گرانی کاغذ با مشخص نبودن قیمت کاغذ هم مواجه هستیم. به ما می‌گویند برای تهیه کاغذ صبر کنید قیمت آن کاهش پیدا می‌کند؛ اما پس از مدتی می‌بینیم قیمت کاغذ نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش یافته است.

حاجی تقی ادامه داد: گرانی کاغذ یک مشکل است و بی ثباتی آن مشکلی دیگر؛ اگر این گرانی ثبات داشته باشد، مردم خود را با آن هماهنگ می‌کنند.

مدیر مسئول نشر طوبی با بیان اینکه ۳۰ تا ۵۰ درصد هزینه تولید کتاب برای خرید کاغذ صرف می‌شود، گفت: وقتی قیمت کاغذ تا دو برابر افزایش پیدا کند، تاثیر زیادی روی قیمت تمام شده تولید کتاب می‌گذارد. چون ناشر باید برای تهیه آن هزینه کند و از طرف دیگر هزینه‌ای برای تخفیف و پخش کتاب در نظر بگیرد.

وی با اشاره به اینکه دلایل دیگری علاوه بر گرانی کاغذ بر تولید پایین کتاب تاثیر گذاشته است، بیان کرد: میزان تولید کاغذ به میزان تقاضا و مصرف مردم بستگی دارد. موسسه خانه کتاب در سه سال گذشته طرح‌های حمایتی خود را مثل طرح عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب اجرا کرد که حجم زیادی از کتاب‌ها در این طرح‌ها فروخته و کتابفروشی‌ها خالی شدند و پس از اجرای این طرح‌ها تقاضا برای تولید کتاب را مطرح می‌کردند؛ اما امسال نه تنها هنوز کتابفروشی‌ها یارانه طرح عیدانه کتاب را دریافت نکردند اصلا خبری از اجرای طرح تابستانه کتاب نیست. البته موسسه خانه کتاب اعلام کرده است این هفته یارانه طرح عیدانه کتاب به کتابفروشی‌ها پرداخت می‌شود.

حاجی تقی با اشاره به برداشته شدن طرح تابستانه کتاب اظهار کرد: از یک طرف طرح‌های حمایتی موسسه خانه کتاب از کتابفروشی‌ها برداشته شده است و از طرف دیگر مردم تمایلی به خرید کتاب ندارند. این وضعیت باعث کاهش بیشتر تولید کتاب حتی به صفر رسیدن میزان تولید می‌شود.

وی ادامه داد: اوضاع نشر همیشه خوب نبوده است و مردم با همان وضع بد نشر خود را هماهنگ کردند، اما امروزه از یک طرف با گرانی کاغذ مواجه هستیم و از سوی دیگر قیمت کاغذ بی ثبات شده و طرح‌های حمایتی موسسه خانه کتاب از کتابفروشی‌ها برداشته شده است و از سوی دیگر مردم در این شرایط اقتصادی به دغدغه دیگری جز خرید کتاب فکر می‌کنند.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين