امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/09 - 14:22 ذخیره فایل ارسال به دوستان
استاد دانشگاه پیترزبرگ آمریکا:

وضعیت حقوق بشر در آمریکا وحشت آور است/ آمریکا نمی‌تواند ادعای دفاع از حقوق بشر در ایران را داشته باشد

به گزارش بابل نوین، دکتر دانیل کوالیک، استاد حقوق بشر بین الملل دانشگاه پیترزبرگ آمریکا به بررسی رویکرد آمریکا در قبال حقوق بشر پرداخت.

وضعیت حقوق بشر در آمریکا را چطور ارزیابی می کنید؟

وضعیت حقوق بشر در آمریکا وحشت آور است، آمریکا دارای بیشترین جمعیت زندانیان جهان بوده و ۲۵% از جمعیت کل زندانیان جهان به این کشور تعلق دارد و این در حالی است که تنها ۵% از جمعیت جهان در آمریکا زندگی می کنند. همچنین در حالیکه آمریکا غنی ترین کشور جهان محسوب می شود، میلیون ها آمریکایی در فقر وبعضا در فقر شدید زندگی می کنند و معضل بی خانمان ها در شهر های بزرگ در حال افزایش است، آمریکا هنوز توضیحی برای تاریخ برده داری و قتل عام بومیان ندارد و تبعیض علیه رنگین پوستان همچنان ادامه دارد.

آیا حمایت مالی آمریکا از اسرائیل در فلسطین، عربستان در یمن و سایر گروهک های تروریستی در منطقه، نشان دهنده نقض آشکار حقوق بشر و سیاست های دوگانه آمریکا نیست؟

آمریکا خلاف لفاظی هایش، کاملا نسبت به حقوق بشر جهانی بی اعتناست. آمریکا در فجیع ترین کشتار جمعی پس از جنگ جهانی دوم با عربستان در یمن همدست است و به اسرائیل در سرکوب فلسطینیان کمک می کند. همچنین آمریکا از رژیم های ظالم دیگر مثل بحرین ، کلمبیا و هندوراس حمایت می کند، آمریکا در وهله اول انگیزه های اقتصادی و ژئوپلیتیکی دارد و در بهترین حالت ممکن، حقوق بشر از اولویت های ثانویه آن است.

آیا آمریکا از حقوق بشر به عنوان اهرم فشار در کشورهای دیگر استفاده می کند؟

حقوق بشر به ابزاری برای مداخله نظامی تبدیل شده است، که خلاف ظاهرش حقوق بشر را نابود می کند و مثال آشکار آن مداخله ناتو در لیبی است که در این اقدام با شعار ترویج حقوق بشر، کشور پایدار و مرفه لیبی را ویران شد و ناتو با ایجاد هرج و مرج کنترل این کشور را به سه گروه شبه نظامی واگذار کرد که همواره قوانین حقوق بشر را پایمال می کنند. پس از مداخله نظامی، قابل توجه ترین مسئله ای که رخ داد این است که، آفریقاییان در بازار به عنوان برده فروخته شدند.

درحالی که آمریکا ایران را به نقض حقوق بشر محکوم می کند، اخیرا مقامات آمریکایی در مراسم مجاهدین خلق در پاریس شرکت کردند. با توجه به این مسئله آمریکا چطور ادعا می کند که حامی حقوق بشر است؟

در حقیقت آمریکا نمی تواند ادعای دفاع از حقوق بشر در ایران را داشته باشد. آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، دکتر محمد مصدق، نخست وزیر ایران، را برکنار کرد و شاه را روی کار آورد؛ سپس برای بقاء حکومت شاه، سازمان امنیتی ساواک را ایجاد کرد که با شکنجه و زور حقوق مردم را نقض می کرد. طبق نظر سازمان عفو بین الملل وضعیت حقوق بشردر ایران تا سال ۱۳۵۷ که تحت حکومت شاهنشاهی و حمایت آمریکا قرار داشت ، در رده بدترین کشورها در جهان بوده است.حمایت آمریکا از گروه تروریستی مجاهدین خلق که مسئول ترور ۱۷۰۰۰ ایرانی است گواه بر این است که تمام ادعاهای آن مبنی بر حمایت از حقوق بشر دروغ است.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين