امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/15 - 11:07 ذخیره فایل ارسال به دوستان
جهانپور :

کمبود داروهای شیمی درمانی به طور کلی وجود ندارد

به گزارش بابل نوین، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره برخی اخبار مبنی بر کمبود داروهای شیمی درمانی در داروخانه‌ها،‌ گفت:‌ به طور کلی کمبودی در داروهای شیمی درمانی وجود ندارد و از ۴۸ قلم دارویی که اکنون کمبود آنها در بازار وجود دارند، تنها ۲ قلم داروهای شیمی درمانی هستند، در حالی که ما ۲۰۰ نوع داروی شیمی درمانی داریم.

وی ادامه داد: رسانه‌ها با کلی گویی مردم را نگران نکنند و از کلی گویی پرهیز کنند زیرا این دست اخبار جز نگرانی مردم نتیجه به دنبال ندارد.

جهانپور درباره اینکه چه زمانی می گوییم کمبود دارویی در بازار وجود دارد، گفت: ما به نبود داروی خارجی که نمونه داخلی آن در کشور وجود دارد، کمبود نمی‌گوییم و تنها زمانی می‌گوییم کمبود دارویی در بازار وجود دارد که نمونه ژنریک یا ایرانی دارو در بازار موجود نباشد و ذخیره استراتژیک ماه به کمتر از ۴ ماه برسد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو افزود: برخی بیماران تنها به دنبال نمونه خاجی و داروی برند هستند، این در حالی است که بر اساس سیاست حمایت از تولید داخل، در صورتی که نمونه ایرانی مشابه داروی خارجی در کشور وجود داشته باشد، تنها ۱۰ درصد از سهم بازار را در اختیار داروی برند خارجی قرار می‌دهیم و به دلیل سهمی ۱۰ درصدی داروی برند در بازار، همیشه کمبود نمونه خارجی وجود دارد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با تأکید بر اینکه داروهای ایرانی باکیفیت هستند، گفت:‌ سازمان غذا و دارو بر روی کیفیت داروهای ایرانی نظارت دارد و مردم از این بابت نگران نباشند.

وی یادآوری کرد: مسئله دارو روی برند خارجی مانند خودرو می‌ماند؛ با وجود آنکه انواع و اقسام خودروی ملی در کشور وجود دارد، اگر مردم به دنبال خرید خودرویی مانند بوگاتی باشند، به طور قطع همیشه کمبود وجود دارد؛ در دارو نیز این چنین است مردم اگر با وجود نمونه‌های ایرانی به دنبال برند خارجی باشند به طور قطع به دلیل آنکه تنها ۱۰ درصد از سهم بازار را داروی خارجی به خود اختصاص می‌دهد، وقتی داروی برند در سطح کشور توزیع شود، به سرعت به فروش می‌رسد و کمبود آن حس می‌شود اما نمونه ایرانی آن در بازار هست و به همین دلیل این داروها در لیست کمبودهای داروی کشور قرار نمی گیرند.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين