امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/23 - 12:35 ذخیره فایل ارسال به دوستان

بررسی مسئله ایران و روسیه بحث داغِ گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و انگلیس

وزیر امور خارجه آمریکا با همتای انگلیسی خود درباره تهدید‌های روسیه و نفوذ منطقه‌ای ایران گفتگو کرد.

به گزارش بابل نوین،  به نقل از خبرگزاری شین هوا، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور روز چهارشنبه با جرمی هانت، همتای انگلیسی خود درباره تهدیدهای روسیه و نفوذ منطقه‌ای ایران گفتگو کرد.

طبق بیانیه‌ای که هدر نائورت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر کرد مایک پمپئو و جرمی هانت درباره مسائل متعدد مرتبط با نظم جهانی از جمله تهدیدهای فعلی ناشی از فعالیت‌های روسیه و همچنین رفتار ایران، مبارزه با گروه تروریستی داعش و همچنین اوضاع بشردوستانه در یمن گفتگو و تبادل نظر کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد وزرای امور خارجه آمریکا و انگلیس به عنوان دو متحد نزدیک ضمن ابراز خرسندی از چشم‌اندازی که برای انعقاد توافق نامه تجارت آزاد میان دو کشور به وجود آمده است، تعهد کردند همکاری‌های خود را در زمینه امنیتی و سیاست خارجی تقویت کنند.

ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش روابط میان روسیه و غرب را دچار تنش کرده است. اوایل مارس گذشته ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه روسیه در سالزبری انگلیس که مقامات لندن مسئولیت آن را متوجه روسیه کردند، روابط لندن و مسکو را با تنش‌های زیادی همراه کرد و دو کشور را به سوی یک بحران دیپلماتیک سوق داد.

این ماجرای بحث برانگیز موجب شد روسیه و کشورهای غربی از چهاردهم همان ماه موجی از اخراج دیپلمات‌های یکدیگر را به راه بیاندازند به طوری که حدود سیصد دیپلمات در این ماجرا از دو طرف اخراج شدند. مقامات لندن از جمله ترزا می، نخست وزیر انگلیس مسئولیت مسمومیت سرگئی اسکریپال و دخترش را متوجه روسیه کردند، اما مسکو این اتهام را به شدت رد کرد و ولادیمیر پوتین نیز ادعای انگلیس و متحدانش را در خصوص دخالت و مسئولیت مسکو در ماجرای اسکریپال کاملا بی اساس دانسته است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين