امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/29 - 9:47 ذخیره فایل ارسال به دوستان
فلاحت‌پیشه :

احتمال موفقیت ایران در دادگاه لاهه بالاست

به گزارش بابل نوین، حشمت الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پاسخ این سوال که احتمال موفقیت کشورمان در پرونده شکایت از آمریکا را چقدر می‌دانید، گفت: معتقدم اگر در دادگاه شرایط حقوقی حاکم باشد، ایران شانس بالایی برای احقاق حقوقش دارد، از آمریکایی ها شکایت کردیم چون خلاف معاهده مودت و مقررات عمل کرده و اقدامات خصمانه ای را انجام داده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ادامه داد: یکی از ویژگی های دادگاه لاهه این است که با رفع اختلافات در حوزه حقوقی مانع از ورود این مباحث به حوزه های سیاسی، امنیتی و نظامی می‌شود، بنابراین معتقدم اگر در لاهه نگاه قانونی غالب شود، احتمال موفقیت جمهوری اسلامی ایران بالا است.

فلاحت پیشه با بیان اینکه تیم مسئول این پرونده متشکل از وکلای توانمند کشور است، گفت: هفته گذشته جلسه ای در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور خانم جنیدی معاون حقوقی ریاست جمهوری، محبی رئیس دفتر خدمات حقوقی ایران و برگزار کردیم که در طول این جلسه توان کارشناسی تیم ایران مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: طبق گزارشی که مسئولان مربوطه ارائه کردند، تمام توان تیم حقوقی ایران را برای موفقیت کشورمان در دادگاه به کار گرفته اند و آنها از ترکیب تیم کارشناسی بسیار امیدوار بودند.

فلاحت پیشه با بیان اینکه جمشید ممتاز مسئولیت اصلی تیم حقوقی ایران در دادگاه لاهه را بر عهده دارد گفت: او از اساتید برجسته و به‌نام کشور و با سابقه ترین وکیل و نماینده حقوقی جمهوری اسلامی ایران در پرونده‌های مختلف است.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو بیان کرد: لاهه مهمترین بازوی حقوقی سازمان ملل متحد است و اگر رای به نفع ایران صادر شود، ضمانت اجرایی بالایی در سازمان ملل را دارد، این در حالی است مقامات آمریکایی تاکنون بیکار ننشسته‌اند، البته رئیس دیوان بین‌المللی دادگستری به آنها نامه نوشته است و توصیه کرده از اقدامات تحریک کننده پرهیز کنند.

فلاحت پیشه در پایان خاطر نشان کرد: آمریکایی‌ها کوتاه نمی‌آیند و حتی حاضرند موضوع را به شورای امنیت ببرند، در هر صورت گرفتن رای دادگاه لاهه برای ما مهم است و حداقل اقدام حقوقی لازم برای دفاع از جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید، امیدواریم تیم ایران در این پرونده موفق شوند.

/باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين