امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/08/30 - 13:00 ذخیره فایل ارسال به دوستان
امام جمعه گتاب در یادداشتی نوشت

راز ماندگاری و تاثیرگذاری کتاب «الغدیر» جدل است

رازماندگاری و تاثیرگذاری کتاب الغدیر، به‌کار بستن شیوه قرآنی جدل است.

به گزارش بابل نوین، آنچه شیعه را با وجود دشمنی دشمنان عنود و قسی القلب، پرآوازه کرده و نام مولی علی(ع) را با وجود معاذالله لعن آن امام بر فراز همه منبرهای شرق و غرب عالم بنا بر گزارش آقای یاقوت حموی در معجم البلدان پرفروغ کرد تا بدانجا که امروز زیر پرچم امیرمومنان است که دنیا از آمریکای لاتین، آفریقا و اروپا گرفته تا سوریه، عراق، یمن و بحرین بیدار شد و علیه استکبار و ظلم و خود کامه‌گی به پا خاسته است.

همه این نفوذ گسترده که با مشخصه تفکر علوی(ع) در اقصی نقاط عالم درمیان ملت‌ها نه دولت‌ها قابل مشاهده است بخاطر آن مشی و منطقی که شیعه از محضر قرآن کریم آموخته و به‌کار بسته است یعنی منطق جدل.

(وَجادِلهُم بِالَّتی هِیَ أَحسَنُ)و با بهترین شیوه با آنان مجادله کن.

این منش و این منطق درکتاب ۲۰جلدی الغدیر که فعلا ۱۱جلد آن چاپ شده تبلور یافته است.

مصادر و منابعی که در کتاب الغدیر مورد استناد قرار گرفته همگی از منابع علمای اهل سنت است و این بدین معنا نیست که کتب اهل سنت در نظر علامه امینی دارای اعتبار و یا کتب علمای مذهب شیعه غیر قابل اعتماد، یکی از قواعد اساسی منطقی جدل اس.

جدل یعنی احتجاج از طریق ارائه مسلّمات طرف مقابل مرحوم علّامه با عنایت به همین قاعده منطقی، مطالب الغدیر را با استناد به اقوال و آراء اهل سنت استوار ساخت.

خود او می‌فرماید “مطالبی که ما در الغدیر گفته‌ایم مذهبی نیست، بلکه اسلامی است” یعنی مسائلی نیست که فقط مذهب شیعه بدان معتقد باشد بلکه مطالبی بود که در میان جمیع مذاهب اسلامی متّفق علیه است.

البته خود علامه امینی در جای دیگر فرمود “من برای نوشتن الغدیر ده هزار کتاب را (که ممکن است هر کتاب در چندین مجلد باشد) از بای بسم‌الله تا تای تمّت خواندم و به صد هزار کتاب مراجعات مکرر داشتم البته این کار آسانی نبوده است” و این نشان از بزرگی، عظمت و قنیع بودن این مجموعه می‌باشد.

امروز تاثیر کتاب علامه امینی‌ها و علامه عسکری‌ها بیش از منطق فحش، سب و ناسزا تاثیرگذار است.

با تالیفات این دو عالم عظیم‌الشان هزاران نفر به شیعه گرویده‌اند اما با عملیاتی شدن منطق سب، فحش و لعن علنی و صریح، هزاران شیعه به مسلخ رفته‌اند.

این مهم گوشزد می‌کند که باید با منطق قرآنی جدل غدیر را تبلیغ کنیم.

نویسنده: حجت‌الاسلام حسین تقی‌پور(امام‌جمعه گتاب)

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين