امروز : شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/10/06 - 16:41 ذخیره فایل ارسال به دوستان
وزیر جهادکشاورزی:

جزء ۱۰ کشور اول تولیدکننده گوشت مرغ و تخم‌مرغ در دنیا هستیم/سازمان دامپزشکی از کمبود اعتبارات رنج می‌برد

به گزارش بابل نوین، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در مراسم روز ملی دامپزشکی با انتقاد از سهم کمرنگ دامپزشکان در فرهنگ عمومی، اظهار کرد: در سطح فرهنگ عمومی نقش و سهم دامپزشکان آنطور که باید و شاید در فرهنگ عمومی گفته نشده یا کمتر مورد توجه قرار گرفته است، در حالیکه آنها سهم بالایی در سلامت جامعه دارند.

وی افزود:با توجه به آنکه دامپزشکان سهم بالایی در سلامت جامعه دارند اما کمتر مورد توجه قرار می گیرند، درحالیکه غفلت آنها می تواند آثار زیان باری به سلامت جامعه وارد کند.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، نقش بالای دامپزشکان در اقتصاد جامعه علاوه بر پایداری اقتصاد موجب شد ارزش تولیدات دامی از ۱۵ میلیارد دلار فراتر رود.

حجتی درباره آخرین وضعیت آنفلوانزای حاد پرندگان در کشور بیان کرد: در چند سال گذشته با آنفلوانزای حاد پرندگان روبرو بودیم که این بیماری در سال گذشته به اوج خود رسید و آثار سوئی بر واحدهای تولیدی وارد کرد که تا سال‌های سال نمی‌توان خسارت وارده بر واحدها را جبران کرد.

به گفته وی، شیوع آنفلوانزای حاد پرندگان و اثری که بر تولید ملی گذاشت، موجب شد خانوارها با قیمت بالایی تخم مرغ را خریداری کنند که کماکان شاهد افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار هستیم و این در حالی است که به نقش دامپزشکان توجه عملی نداریم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سازمان دامپزشکی از کمبود منابع و اعتبارات رنج می‌برد، گفت: در شرایط کنونی آنطور که باید و شاید نتوانستیم واکسن مورد نیاز کشور را تولید و تکثیر کنیم که این امر دلیل بر بی‌دانشی نیست، بلکه ناشی از کمبود توجه به این بخش است.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان با اشاره به اینکه درسال‌های گذشته واردکننده لبنیات بودیم، تصریح کرد: این در حالی است که هم‌اکنون یکی از صادرکنندگان بزرگ منطقه هستیم، ضمن آنکه جزء ۱۰ کشور اول تولیدکننده گوشت مرغ و تخم‌مرغ در دنیا به شمار می‌رویم که این صنعت روز به روز در حال گسترش است و به هرحال انتظار می‌رود که نارسایی‌های موجود از سوی دستگاه‌های ذیربط همچون مجلس، دولت و … مرتفع گردد.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين