امروز : دوشنبه, ۲۴ خرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/10/22 - 8:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت خبر داد

۴ آبان آخرین مهلت ثبت نام زائران سفر اربعین در سامانه سماح

به گزارش بابل نوین، مرتضی آقایی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت اظهار کرد: در تمامی دفاتر مجاز سازمان حج و زیارت روند صدور ویزای زائران تا ۷۲ ساعت انجام می‌شود، بنابراین زائران باید برای دریافت ویزای خود به دفاتر مجاز که پیش از این اسامی آن‌ها اعلام شده و در سامانه سماح نیز وجود دارد، مراجعه کنند.

وی افزود: برای تسهیل روند صدور ویزای زائران اربعین حسینی تمامی گذرنامه‌هایی که به دفاتر مجاز تحویل داده می‌شوند باید به دفتر مرکزی منتقل شوند تا روند صدور ویزا سرعت گیرد.

 

وی در ادامه تاکید کرد: برای اینکه زائران با مشکل مواجه نشوند، بهتر است تنها به دفاتر مجاز مراجعه کنند و از مراجعه به مراکز غیرمجاز و پرداخت هزینه کمتر یا بیشتر برای صدور روادید خودداری کنند.

مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به آمار تعداد ثبت نام کنندگان در سامانه سماح افزود: تاکنون یک میلیون و ۴۵۰ نفر در سامانه سماح ثبت نام کردند و تعداد یک میلیون و ۲۰۰ ویزا صادر شده است.

آقایی گفت: زائران اربعین برای دریافت ویزا تا ۴ آبان ماه سال جاری فرصت دارند که در سامانه سماح ثبت نام کنند.

برخورد سازمان حج و زیارت با دفاتر متخلف
به گزارش خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ صبح امروز( یکشنبه) مرتضی آقایی مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت به همراه تعدادی از اصحاب رسانه از چند دفتر زیارتی بازدید شد، با وجود اینکه ستاد مرکزی اربعین بارها از زائران اربعین خواسته است که برای ثبت نام به سامانه سماح یا به دفاتر خدمات زیارتی اعلام شده در سامانه سماح مراجعه کنند، اما بازهم برخی از زائران در دام دفاتر غیرقانونی، متخلف و سودجو گرفتار می‌شوند.

این معدود دفاتر سودجو و متخلف با وعده‌های ویزای یک روزه، ویزا با نرخ آزاد از عشق و ارادت زائران سواستفاده کرده و به خالی کردن جیب مردم و بدبین شدن آن‌ها به دستگاه‌های دولتی می‌پردازند، همچنین در این میان دفاتر متخلف با ترویج این شایعه که روند ویزا در سامانه سماح یک هفته طول می‌کشد و با طرح اکاذیب به دنبال اغوا کردن متقاضیان و دریافت مبالغ زیاد از زائران هستند.

 

در این بازدیدها مشاهده شد که دفاتر خدمات زیارتی به طور جدی، با سرعت و دقت مشغول ثبت نام، دریافت مدارک و تحویل ویزای صادر شده به متقاضیان بر اساس وعده ۷۲ ساعته هستند و خبری هم از صف و انتظار طولانی نبود، همچنین در برخی از استان‌ها مدت تحویل مدارک تا اخذ گذرنامه ویزا صادر شده حتی به ۴۸ ساعت نیز رسیده است.

اما در ادامه از یکی از دفاتر نزدیک به سفارت عراق که هیچ تاثیری در سرعت و زمان صدور ویزا نداشت و به طور غیرمجاز، غیر قانونی و سودجویانه با دو نرخی کردن ویزا با عنوان ویزای سامانه سماح و ویزای یک روزه، بابت هر ویزا مبلغ ۶۳۰ هزار تومان از برخی متقاضیان دریافت می‌کرد بازدید شد. ضمن اینکه این دفتر از موقعیت مکانی خود، نزدیک بودن به سفارت عراق سوء استفاده کرده است، همچنین برای دریافت ویزا از طریق سامانه سماح، با تخلفی آشکار مبلغی فراتر از میزان تعیین شده از مراجعه کنندگان دریافت می‌کرد.

مراجعه بسیار زیاد زائران به این دفتر متخلف صرفا به تصور اینکه چون نزدیک سفارت عراق قرار دارد و ویزای با زمان زودتری صادر می‌کند برای ما تعجب برانگیز بود، به خصوص اینکه دفاتر زیارتی مجاز کمی دورتر همه خلوت و روان مشغول فعالیت بودند و بدون معطلی کارهای ثبت نام متقاضیان را راه می‌انداختند.

این دفتر متخلف گذرنامه بسیاری از متقاضیان را که از چند روز قبل دریافت کرده بود، برای صدور ویزا ارسال نکرده و خود این تعلل نیز برخلاف تصور مردم، باعث طولانی شدن انتظار برای صدور ویزا و نارضایتی متقاضیان شده بود.

متقاضیان نیز بر اساس ادعاهای این دفتر گمان می‌کردند که روند فرآیند تعریف شده در سماح باعث این تأخیر شده است، اما وقتی مرتضی آقایی مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت، پس از شنیدن شکایات تک تک زائران، روند عادی و روان نام نویسی و صدور ویزا را برایشان تشریح کرد، متوجه شدند که این دفتر متخلف برای سودجویی بیشتر باعث این مشکلات شده است و در همان جا مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت دستورات لازم برای تسریع در صدور ویزای اربعین و برخورد قانونی با دفتر متخلف را صادر کرد.

همانگونه که بارها مسئولان ستاد مرکزی اربعین و سازمان سازمان حج و زیارت اعلام کرده‌اند، نرخ ویزای اربعین به همراه بیمه و خدمات پزشکی، ۲۳۴ هزار و ۸۷۵ تومان است، بنابراین هر شخص یا دفتری که بخواهد مبلغی بیشتر تحت هر عنوانی مثل ویزای سریع و غیره دریافت کند متخلف است و مردم نباید اعتماد و مبلغ اضافی پرداخت کنند..

با توجه به اینکه بیش از ۲۵۰۰ دفتر خدمات زیارتی مجاز که اسامی آنان اعلام شده است در سراسر کشور در این ایام به ثبت نام و دریافت مدارک و تحویل ویزا مشغول هستند.

بنابراین لازم است متقاضیان زیارت اربعین در این ایام به اطلاعیه‌ها و تاکیدات مسئولان ذی‌ربط توجه داشته باشند تا گرفتار دفاتر و افراد سودجو نشوند و در حال حاضر ثبت نام و صدور ویزای اربعین با سرعت و جدیت در سراسر کشور در حال انجام است و این‌ روند بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت به طول می‌انجامد.

/باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين