امروز : یکشنبه, ۲۲ تیر , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۱۰ - ۱۲:۳۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
یادداشت ویژه:

بی‌تدبیری دولت بلای جان زائران اربعین درمسیر بازگشت از مرزها/تصاویر

امروزه پیاده‌روی میلیونی اربعین‌حسینی به‌عنوان نماد عظمت اسلام در سراسر جهان در حال معرفی است و مسئولان دولتی باید تمهیدات مناسب برای بهره‌مندی حداکثری زائران حسینی را مهیا کنند.

به گزارش بابل نوین، به گزارش خبرنگار ما حاضر در مرز مهران از روز اربعین تا به امروز مشکلات عدیده‌ای برای زائرین حرم امام‌حسین(ع) در بازگشت از مراسم معنوی اربعین حسینی پیش آمده است که در ذیل این یادداشت تصاویر پیوست خواهد شد.

با توجه به آنکه منابع آگاه خبری از اعزام هزاران دستگاه اتوبوس برای حمل زائران خبر داده بودند اما تا به امروز که دو روز از اربعین هم گذشته و با احتساب حرکت زائران برای بازگشت به موطن حتی در روز اربعین سه روز است که از اتوبوس‌های لازم جهت حمل مسافر به نقاط مختلف ایران اسلامی خبری نیست و مشکلات فراوانی جهت سلامت، خوراک و استراحت گریبانگیر زائران شده است.

در این بین رئیس پلیس راهور ناجا نیز با تایید خبر کمبود اتوبوس در برخی مرزها از جمله مهران از سازمان اتوبوس‌رانی خواست تا در اسرع وقت تمهیدات لازم در این زمینه را جهت انتقال زائران بی‌اندیشند.

البته با توجه به اتفاقات اخیر در موضوع اربعین، نوسانات قیمت ارز، عدم تدبیر مناسب دولت در مسیر رفت به کشور عراق و حال در مسیر برگشت، همه و همه دست در دست هم داده تا زائران حرم امام‌حسین(ع) با فشار زیاد روانی مواجه شده و عملکرد دولت را به باد انتقاد بگیرند.

کمترین کار ممکنه در این زمینه آن است که با توجه به تعداد مشخص صدور ویزا از مبادی ذی‌ربط و خروج افراد از مرزهای قانونی به‌راحتی مشخص است که چه تعداد وسیله نقلیه جهت بازگشت این عزیزان زائر نیاز است و چرا نباید این مساله با توجه به تجربیات سال‌های اخیر محقق شود تا مشکل به‌حداقل برسد؟

باید قبول کرد که می‌توان در این زمینه تمهیدات خاصی اندیشید تا این‌گونه مسائل رخ ندهد و در طول سال با ارتباط‌گیری مناسب با مقامات عراقی و مسئولان داخلی جهت تسهیل در سفر و رفت و آمد زائران فضای مناسب‌تری برای استفاده معنوی ایجاد کرد.

شاید گفتن این نکته خالی از لطف نباشدکه سعی بسیاری از دشمنان اسلام و عقب‌ماندگان از دایره الطاف اهل‌بیت قبل از مراسم بزرگ اربعین حسینی بر به حاشیه راندن این حرکت عظیم معنوی-سیاسی و کم‌رنگ کردن آن با بهره‌گیری از رفتارهای نامناسب اجتماعی در فضای مجازی و ایجاد شائبه تاثیر گرانی بر روند حضور میلیونی زائران بود که در سایه شعار “حب‌الحسین یجمعنا” از بین رفت و شاید این آخرین تیرهای در ترکش این دست افراد باشد که با صبوری مردم حتما به سنگ خواهد خورد اما مسئولان نباید از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی کنند.

همه آنچه که در این یادداشت نگارنده بر آن تاکید دارد آن است که در برخی رویدادهای عظیم اجتماعی که نشان دهنده عظمت اسلام خواهد بود باید برنامه‌ریزی جامع‌تری از سوی مسئولان علی الخصوص دولت صورت گیرد تا بهره گیری حداکثری  صورت پذیرد.

نویسنده: روح‌اله قلی‌پور

عکاس خبری: سمانه صالح‌طبری

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين