امروز : سه شنبه, ۵ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/12/05 - 17:29 ذخیره فایل ارسال به دوستان
در مناظره دانشگاه نوشیروانی بابل مطرح شد

آقای روحانی در حال لطمه‌زدن به انقلاب است/اگر اعضای FATF با پولشویی مخالفند چرا خاوری را تحویل نمی‌دهند

مناظره سیاسی اقتصادی که بسیج دانشجویی دانشگاه نوشیروانی بابل با حضور قدیری ابیانه و شکوهی از فعالین سیاسی کشور برگزار کرد با استقبال خوب دانشجویان همراه و در آن انتقاداتی به عملکرد دولت توسط سخنرانان وارد شد.

به گزارش بابل نوین، به مناسبت روز دانشجو مناظره‌ای تحت عنوان “اقتصاد و جهانی شدن”با حضورقدیری ابیانه استراتژیست، سفیر اسبق ایران در استرالیا و مکزیک و علی شکوهی روزنامه نگار و فعال سیاسی در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه فنی مهندسی نوشیروانی بابل از سوی بسیج دانشجویی این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مناظره که با روش پرسش و پاسخ از سوی دانشجویان همراه شد سوال اول یکی از دانشجویان اینگونه مطرح شد که:
– با توجه به وجود دو رویکرد در کشور که از یک سو مشکلات را با امضای قراردادهای خارجی قابل حل می‌دانند و دیگری توجه به ظرفیت‌های داخلی را مدنظر قرار دارد، پذیرش قراردادهای بین‌المللی مثل برجام و FATF چقدر می‌تواند به بهبود و جهانی شدن اقتصاد ما اثر بگذارد؟

اگر اعضای FATF با پولشویی مخالف هستند چرا خاوری را تحویل نمی‌دهند
قدیری‌ابیانه در پاسخ به این سوال اظهار کرد: قرادادهای مثل CTF ،NPT، FATF و سایر موارد در متن نوشته‌شان چیزهای مثبتی قرارداد مانند NPT که در آن ذکر شده کشورها اجازه گسترش سلاح هسته‌ای را ندارند و جهت اطمینان از این عدم گسترش اجازه بازدید به آژانس بدهند و در ازای این اجازه سازمان انرژی اتمی ضمانت می‌کند که در موارد صلح‌آمیز هسته‌ای از آن‌ها حمایت کند اما در واقع با این همه ما عضو این NPT هستیم نه تنها حمایتمان نکردند بلکه تحریم هم شدیم بنابراین ما چه سودی از آن بردیم، در صورتی که اسرائیل که اعلام کرد سلاح هسته‌ای دارد اما بازدیدی از آن انجام نمی‌شود چون عضو این NPT نیست و برای او این عدم عضویت امتیازی است.

وی افزود: در برجام نیز فشار آوردند و دولت با دادن امتیازات بسیاری آن را امضا کردند، در مقابل آن‌ها تعهداتی دادند، دولت پیشاپیش به تعهدات خود عمل کرد اما آن‌ها عمل نکردند و تحریم‌ها برداشته نشد، هنوز پولی که در سفارت‌خانه‌های ما هست نمی‌شود جابجا کرد و از امتیازات برجام خبری نیست.

سفیر سابق ایران در استرالیا ادامه داد: در FATF که فعلا ما را در لیست خاکستری قرار دادند تا اگر امور بانکی‌مان شفاف باشد معاملات بانکی با ما اشکال ندارد اما اولا مسئولان FATF که مسئول شفافیت بانک‌ها هستند مستقیما ایران را تحریم کردند؛ این‌ها به‌دنبال پولشویی نیستند بلکه دنبال یافتن این هستند که ببینند ما چگونه تحریم‌ها را دور می‌زنیم تا فشار بیشتری وارد کنند.

قدیری تصریح کرد: اگر FATF هم عضو شدیم، آن‌ها ما را در لیست سبز قرار دادند و اجازه دهند که تبادلات بانکی انجام شود اما آمریکا اجازه ندهد به‌نظر شما آن‌ها به حرف چه کسی عمل می‌کنند، مسلما حرف آمریکا را گوش می‌دهند، آقای ظریف هم گفتند که هیچ تعهدی ندارند که تحریم‌ها برداشته شود و آن‌ها اگر با پولشویی مخالف هستند خاوری را تحویل دهند، ما اگر عضو شویم می‌گویند ما به‌هیچ وجه نباید به تروریست‌ها کمک کنیم و حماس و حزب‌الله را تروریست می‌دانند اما منافقین را خیر.
این استراژیست با اشاره به نگاه غربی و متخاصم آمریکا به ایران اسلامی گفت: غربی‌ها آن‌هایی که در اهواز مردم را به ترور بستند را تروریست نمی‌دانند پس چگونه ممکن است آن‌ها سلاح داعش را تامین کنند اما آن‌ها را تروریست هم بخوانند بنابراین این کنفوانسیون‌ها تنها در صورتی که حق تحفظ دریافت کنیم قابل اعتماد است اما آن‌ها راهی برای حق تحفظی باقی نگذاشتند، اگر قرار است بهانه را از دشمن بگیریم خوب اگر عضو شدیم و آن‌ها چیز دیگری را بهانه کردند چه؟ این روش غلط است، باید اعلام کنیم ما عضو کنوانسیونی نمی‌شویم مگر اینکه برای ما منفعتی داشته باشد.

امروز سازمان کنفرانس اسلامی جز بی‌خاصیت‌ترین سازمان‌های جهانی است، در آن هیچ کشور اسلامی نمی‌تواند براساس منافع کشورهای اسلامی تصمیم بگیرد
در ادامه شکوهی طرف دیگر این مناظره در این رابطه اظهار کرد: دنیای امروز دنیایی نیست که کشوری بتواند منافع ملی را در داخل مرزهای خود محدود کند و یک جامعه مطلوب را به وجود آورد بدون اینکه با دنیا ارتباطی داشته باشد، از طرفی کشوری مانند ایران از موضع ابرقدرتی وارد مناسبات نشده است.

وی افزود: در جنگ جهانی دوم پیروزمندان جنگ سازمان‌های جهانی را به‌وجود آوردند و ما بعد از شکل‌گیری سازمان‌شان به آن‌ها پیوستیم و قطعا باید بسنجیم سود و زیان ما از این پیوستن چیست،  باید این حقیقت را بپذیریم که پیروزمندان جنگ جهانی دوم این سازمان‌ها را بر جهان تحمیل کردند و ما هم عضو آن هستیم.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: چارچوب سازمان ملل عادلانه نیست چون در آن حق وتو وجود دارد، شاهد هستیم که در این سال‌ها رای خاصی به‌نفع مردم فلسطین صادر نشده و آمریکا مخالفت کرده اما ما به این دلیل از سازمان خارج نشدیم زیرا ضرر و منفعت عضویت در سازمان را سنجیدیم و امید داریم در سال‌های آینده سازو کارش عوض شود.

شکوهی یادآور شد: ما زمانی جزو سازمان غیرمتعهد بودیم و هنوز به آن افتخار می‌کنیم و می‌دانیم ممکن بود اکثریت کشورهای غیرمتعهد به کشوری دیگر متعهد باشند اما ما باز هم آن سازمان را نگه می‌داشتیم امروز کنفرانس اسلامی جز بی‌خاصیت‌ترین کنفرانس‌های سازمان‌های جهانی است، در آن هیچ کشور اسلامی نمی‌تواند براساس منافع کشورهای اسلامی تصمیم بگیرد و مقابل ابرقدرت‌ها بایستد اما ما از آن خارج نمی‌شویم همچنین در اوپک، یونسکو و سایر معاهدات و سازمان‌ها.

وی اذعان کرد: در سطح جهانی نهادهایی وجود دارد که در بنیان خود ممکن است آنی نباشند اما مناسبات جهانی که براساس زور بنا شده ایجاب می‌کند ما در این سازمان‌ها حضور داشته باشیم زیرا این کشورها علاوه بر این که به کشورها قدرتی می‌دهد قدرت را هم از آن‌ها می‌گیرد.

این فعال سیاسی افزود: ما از همه تعارضات ابرقدرت‌ها باید به‌عنوان بستر و فرصتی برای نفس کشیدن خود استفاده کنیم، معنایش این نیست که پا در عادلانه‌ترین سازمان‌های جهانی گذاشته‌ایم، همه توافقات مانند برجام تابع مصلحت‌هاست که اگر احساس کنیم به نفع ما نیست کنار می‌کشیم، مگر آمریکا عضو سازمان تجارت جهانی نیست اما جایی که لازم باشد مالیات هم وضع می‌کند، ایران هم باید همین‌گونه عمل کند و در مجموع بودن ما در این کنوانسیون‌های بین‌المللی به‌نفع ماست.

شکوهی با طرح این سوال که آیا حضور در این کنفرانس‌ها همه مشکلات ما را حل می‌کند ادامه داد: جواب این سوال خیر است، مشکلات داخلی راه حل داخلی دارد و باید آن را پیدا کنیم، نمی‌شود همه کاسه و کوزه‌ها را بر سر دشمنان خارج بشکنیم و ادعا کنیم خودمان بهترین مدیریت‌ها را داریم، به هر میزان مشکل که به داخل‌و خارج مربوط می‌شود باید دنبال راه حل باشیم، در مسئله اقتصاد هم ما معتقدیم مشکل داخلی است، سیاست‌ها، ساختار نظام سیاسی ما، شفاف نبودن اقتصاد، مصرفی بودن فرهنگ اداری و شخصی ما و دیگر موارد در فضای اقتصاد ما اثر دارد.

– سوال دانشجویان: آیا پذیرش عهدنامه‌های بین‌المللی باعث ترقی جمهوری اسلامی می‌شود؟
قدیری‌ابیانه در پاسخ به این سوال اذعان کرد: سنجیدن مصلحت، سود و زیان صحیح است اما سر این‌که مصلحت چیست اختلاف وجود دارد، آیا عمق مالی ما باید برای آمریکا شفاف باشد یا برای خودمان، آمریکایی‌هایی که به‌دنبال بستن راه‌ها بر ما هستند آیا لازم است ما عضو FATF شویم؟

وی افزود: تنها ۳۵ کشور عضو FATF هستند، کدام مصلحت از شفافیت مالی ما برای آمریکا می‌گوید، آیا شفافیت مالی آمریکا برای ما مشخص است، از کمک آنان به منافقان خبر داریم، در خصوص حضور در سازمان‌ملل نیز جمع‌بندی نظام این‌گونه بود که در مجموع منافع ما بیشتر از زیانش است اما FATF هم این‌گونه است یا آن‌ها می‌خواهند تحریم خود را بکنند؟

سفیر سابق ایران در مکزیک ادامه داد: ارزیابی بنده به‌عنوان یک کارشناس این است که نباید وارد این کنوانسیون شویم تازه اگر وارد لیست سبز شویم و آن‌ها بگویند از طرف ما بلامانع است اما کافی است آمریکا تشر بزند و بگوید نکنید، اروپایی‌ها تجارتشان با آمریکا بیش از ۱۰۰۰ میلیارد دلار است و ما زیر ۲۰ میلیارد پس آن‌ها نمی‌آیند برای زیر ۲۰ میلیارد رابطه‌شان را با آمریکا خراب کنند.

چرا دولت پیشاپیش اعلام کرد اگر آمریکا از برجام خارج شود ما می‌مانیم
قدیری تصریح کرد: ما در اینجا از دولت انتقاد می‌کنیم که چرا پیشاپیش اعلام می‌کرد آمریکا از برجام خارج شود ما می‌مانیم، خوب می‌گویند ایران که می‌ماند اینجوری دستمان رو شده است، از این اشتباهات متاسفانه دولت زیاد داشت، ما دنبال این نیستیم که بگوییم با غرب رابطه نداشته باشید یا دنبال جذب سرمایه‌ها نباشید که از خارج به ایران بیاید، ولی می‌گوییم اول خودمان را درست کنیم، سرمایه‌های ما سرگردان است، یک روز سراغ خرید طلای، یک روز خرید دلار و یک روز جای دیگر، این سرمایه دارد به ضرر اقتصاد کشور عمل می‌کند و آقایان نشسته‌اند سرمایه از خارج بیاید تا مشکل را حل بکند.

وی افزود: سرمایه‌ها باید بروند به سمت تولید، این تصور که دیگران برای ما کاری خواهند کرد به شما بگویم هیچ کشوری نیست نه آمریکا،اروپا، چین و روسیه که دنبال تحقق منافع ما باشد، هر کشوری دنبال منافع خودش است، ما هم دنبال منافع خودمان هستیم، ممکن است در تعریف منافع دیدگاهمان فرق کند، شما که می‌روید نانوایی نان می‌خرید نمی‌روید آنجا که به نانوا کمک کرده باشید شما نیاز به نان دارید نانوا هم برای شما نیست که نان می‌پزد می‌خواهد خرج خودش را در بیاورد، موقعی که یک معامله‌ای جور شود و هر دو طرف نفع ببرند این‌جا توافق حاصل می‌شود، در مذاکره بین‌الملل هم این است، باید فقط منافع خودمان را ببینیم البته در این موضوع منافع بین کارشناسان اختلاف است، اما در نهایت این نظام است که تصمیم نهایی را می‌گیرد.

این استراتژیست گفت: ما باید روی نیروهای خودمان تکیه کنیم، یکی از اشکالاتی که کمک کرد به این رکود وحشتناک، وعده‌هایی بود که آقای روحانی داد، بنده چون هم دکترای مدیریت دارم و هم در سیاست خارجی بودم خیلی‌ها می‌آمدند مراجعه می‌کردند، می‌گفتند می‌خواهم مثلا ساختمان بسازم، بسازم یا بگذارم برجام به نتیجه برسد، می‌گفتم بساز معطل برجام نشو، اما خیلی‌ها معطل برجام شدند به‌خاطر وعده‌هایی که آقای روحانی و دولت دادند و همین باعث شد خیلی از پروژه‌ها و سرمایه‌گزاری‌ها متوقف شد و همین باعث رکود شد.

مردم و مسئولین باید طبق اقتصاد مقاومتی جلو بروند
قدیری‌ابیانه یادآور شد: هی وعده دادند رابطه با خارج فلان می‌شود، آن زمان هم برای من روشن بود که این اتفاقات نخواهد افتاد الان هم می‌گویند بایستید ببینیم اروپا چه می‌کند، ما نباید بایستیم، ما باید کار خودمان را بکنیم، باید هم مردم و هم مسئولین طبق اقتصاد مقاومتی جلو برویم، فقط هم به مسئولین حوزه‌های مختلف بستگی ندارد، من و شما هم موثریم، اگر این مسئله حل شد که هیچ اما اگر نشد خودمان را معطل نکرده باشیم.

وی اظهار کرد: مثلا همین چشم‌انداز ۱۴۰۴ که قرار است یک چشم‌انداز پنجاه ساله هم تدوین شود، چشم‌انداز که تدوین می‌شود در دنیا به این معنی است که می‌خواهی در فلان سال به‌کجا برسید، همه باید تماشا کنند به آن چشم‌انداز برسند، مثلا شما دانشجویان در حوزه تحصیلی خود، تا سال ۱۴۰۴ ببینید مثلا در بحث کشاورزی قرار است به کجا برسیم، چقدر گندم تولید کنیم، چقدر گوشت، این مقدار تولید چقدر دانشجو و فارغ‌التحصیل نیاز دارد و برنامه‌ریزی کنیم.

این فعال سیاسی افزود: سوال من این است که در این دانشگاه یک‌بار به دانشجویان معرفی شده که چشم‌انداز چیست؟ جایی نوشته‌اند؟ مطمئنم نه در اینجا و نه در نقاط دیگر کشور انجام نشده و این اشکال بزرگ است، کسی خود را مسئول تحقق این چشم‌انداز نمی‌داند در صورتی که همه باید خود را مسئول بدانند.

جمهوری اسلامی وقتی تشکیل شد از نظر عملی و تئوری هیچ الگوی حکومتی نداشت
در ادامه پاسخ‌ها به این سوال شکوهی اظهار کرد: زمانی که به بنده عنوان بحث را اعلام کردند گفتم این بحث برای دانشجویان چه جذابیتی دارد؟ الان هم نمی‌دانم چه جذابیتی دارد این بحث‌های کلی راجع به موضوعات کمیاب، اما چون تکلیف است خدمتتان عرض می‌کنم، من پیشاپیش می‌گویم یک سری از دانشجویان دوست دارند که در این جلسات یک جنگ گلادیاتوری در بگیرد و لذتش را ببرند من اما شما را دعوت می‌کنم به یک مقداری عمیق‌تر اندیشیدن، با هر گرایش فکری که هستید.

وی افزود: به دو نکته توجه کنید، جمهوری اسلامی وقتی تشکیل شد که از نظر عملی و تئوری هیچ الگوی حکومتی نداشت، یعنی نه امام، نه روشنفکران دینی و نه متفکران دینی ما هیچ الگوی عملیاتی تشکیل یک دولت دینی در عصر دولت‌های مدرن را آماده نداشتند، هیچ کس نمی‌توانست با قاطعیت بگوید نظام حاکمیت در اسلام و ساختار سیاسی چگونه است برای همین است که برخی ساختار سیاسی جمهوری اسلامی را تا حد داعش به خلیفه و خلیفه‌گری نزدیک می‌کنند و برخی تا حد یک نظام مردم سالار دمکراتیک تفسیر می‌کنند.

این روزنامه نگار تاکید کرد: اقتصاد اسلامی را برخی به مثابه یک جریان شبه سوسیالیستی اقتصاد کنترل شده دولتی جلوه می‌دهند و برخی با نظام کاملا سرمایه‌داری منطبق می‌دانند، همه این‌ها به این دلیل است که جمهوری اسلامی در مقطعی که به پیروزی رسید تئوری راهنمای عمل برای تشکیل یک دولت در عصر دولت‌های مدرن را نداشت و کمترین تجربه تاریخی شیعه برمی‌گردد به امثال صفویه و سربداران و   بر می‌گردد به امام علی(ع) و هیچ کدام در عصر دولت‌های جدید نیستند.

شکوهی ادامه داد: نکته دوم اینکه تولید از بالادستی خیلی راحت است، شما می‌توانید چارچوب‌های کلان اقتصاد مقاومتی را بنویسید، مدل پیشرفت الگوی ایرانی اسلامی را تصویب بکنید، سند بنیادین تحول نظام آموزش و پرورش را بنویسید، برنامه۱۴۰۰ را بنویسید ولی وقتی که بخواهید بیایید در واقعیت دچار تعارضاتی می‌شوید که این تعارضات باعث آزمایش مدیریتی نظام است‌.

وی تصریح کرد: افتخار کنید که زمینه‌های زیادی را زیر کشت بردید، امسال گندم را به خودکفایی رساندید اما از آن طرف اتفاق می‌افتد که تمام آب‌هایی که وارد رودخانه می‌شدند، مانند تالاب‌ها و دریاچه ارومیه و همه این‌هارا قطع کردید و صرف کشاورزی کردید، خشکسالی بزرگ ایجاد کردید و فردا با یک کویر در بخش‌های مختلف کشور روبرو خواهید شد این را چگونه باید حلش کنید؟

این فعال سیاسی افزود: می‌گویند تکیه بر داخل کنید، ۹۰ درصد مواد اولیه روغن نباتی از آرژانتین، برزیل و جاهای دیگر می‌آید، می‌خواهید نساجی را گسترش دهید، اصلا پنبه‌کاری نداریم در داخل کشور، با این‌ها چه کار می‌کنید، ما محدودیت منابع ملی داریم با این محدودیت که نمی‌شود چیزهایی که روی کاغذ نوشتیم به‌راحتی انجام دهیم.

شکوهی گفت: بخشی از این بحث بر می‌گردد به تجربه کشورهای دیگر، برخی از دوستان می‌خواهند از یک یک یک شروع کنند، دوباره انگار تجربه پیشرفت و توسعه در کشورهای دیگر رخ نداده، می‌خواهند اختصاصی الگوی پیشرفت جمهوری اسلامی بسازند این اشتباه است، نتیجه نمی‌دهد، کشورهای دیگر چه کردند که پیشرفت کردند اگر قبول ندارید ما مالزی و کره را پیشرفته نمی‌دانیم‌، اندونزی را پیشرفته نمی‌دانیم.

وی افزود: یک بستر اقتصاد رقابتی در کشور وجود ندارد، شرکت‌های مختلف خصوصی ببینید با کدام موانع دولتی و حکومتی مواجه شده و در این فضا نمی‌توانند حاضر شده و رقابت کنند، نمی‌توان اقتصاد مبتنی بر داخل و سرمایه ملی را شکل داد.

سوال دانشجوی دیگری این‌گونه مطرح می‌شود که: امروز مهمترین مشکل جامعه ما اقتصاد است، اگر به عملکرد اقتصادی دولت که شعار پیگیری وضعیت اقتصادی را سر می‌داد نگاه کنیم و اقداماتی که در زمینه سیاست خارجی انجام داد زمینه را برای تحریم بیشتر آماده کرد و امروز شاهد سه برابری ارزش دلار هستیم، عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان را چه باید کرد؟ سوال در برجام در برابر تعطیلی صنعت هسته‌ای چه چیزی گرفتیم؟

قدیری ابیانه در پاسخ به این سوال اظهار کرد: دوستان امروز در اینجا گفتند آقای روحانی در جایی به رهبری گفتند مگر آمریکایی‌ها اجیر ما هستند که هرچه بگوییم عمل کنند سوال من این است مگر ما اجیر آمریکایی‌ها هستیم که هرچه آن‌ها بگویند عمل کنیم.

وی افزود: مذاکره نوعی بده بستان است ما در برجام فقط بده‌اش را دیده‌ایم و بستانش را ندیدیم، چطور می‌شود شورای نگهبان که دستگاه نظارتی است حق قضاوت ندارد ولی آقای شکوهی که عضو ستاد فلان فرد در انتخابات بود خودش حق قضاوت دارد و می‌گوید انتخابات باطل است.

این استراتژیست ادامه داد: در مورد آقای احمدی‌نژاد و مشایی صحبت شد باید بگویم زمانی که احمدی‌نژاد پیروزی تیم بیسبال آمریکا را تبریک گفت چرا هیچ کدامتان اعتراض نکردید، زمانی که احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور بود مقدار هنگفتی بودجه گذاشت برای آقای مشایی که در امورات فرهنگی هزینه کنند این پول‌ها کجا رفت، چرا توضیح نمی‌دهند و فرار می‌کنند.

قدیری‌ابیانه در بخش پایانی صحبت‌های خود با جمع بندی موارد مطروحه گفت: این کارهایی که این افراد کردند خلاف مصلحت است و من شخصا الان معتقدم آقای روحانی دارد لطمه می‌زند به انقلاب چون لباس روحانیت بر تنش است و اینگونه عمل می‌کند و احمدی‌نژاد هم به پرچم امام زمان(عج) علم کرده، علیه منافع کشور عمل می‌کند و همه آن‌ها دارند ضربه می‌زنند، بهتر است توقع‌مان را بر اساس درآمدهای کشور تنظیم کنیم.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين