امروز : جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
تاریخ : 2018/12/26 - 13:05 ذخیره فایل ارسال به دوستان

رژیم صهیونیستی در آستانه بحران سیاسی

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی به بررسی اختلافات موجود در میان گروه‌های سیاسی مختلف رژیم صهیونیستی و بحران پیش‌رویِ این رژیم پرداخت.

به گزارش بابل نوین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، فلسطین اشغالی در آستانه بحرانی سیاسی قرار دارد. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی پرونده‌های فساد زیادی دارد، اما احتمالا در سال ۲۰۱۹ با پرونده‌ای کیفری مواجه خواهد شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی وستیفایناس (Vestifinance) نوشت دخیل بودن در پرونده‌های فساد، نخست‌وزیر اسرائیل را از ابتکار سیاسی بسیار پرمخاطره مایوس نکرده است. نتانیاهو و سران احزاب حاضر در کابینه ائتلافی وی روز دوشنبه انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام را در آوریل آینده اعلام کردند. آنها همچنین قصد دارند حمایت گسترده‌تر رای‌دهندگان اسرائیلی را برای تصویب پیش‌نویس قانون اصلاحات نظامی به دست آورند.

در حال حاضر همه اسرائیلی‌ها مجبور هستند دو سال در ارتش خدمت کنند، اما یهودی‌های ارتدکس که تحصیلات خود را در مدرسه‌های دینی اسرائیل انجام می دهند، از این قانون مستثنی هستند. در صورت تصویب قانون جدید، همه یهودی‌های ارتدکس به استثنای شخصیت‌های معروف مجبور خواهند بود خدمت نظامی خود را انجام دهند.

ائتلاف قدرت حاکم در اسرائیل بعد از استعفای آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسرائیل در تاریخ ۱۴ نوامبر گذشته در اوضاع دشواری قرار گرفته است. بعد از استعفای لیبرمن، نفتالی بنت، وزیر تندوری آموزش اعلام کرد در صورتیکه بنیامین نتانیاهو از انتصاب وی به عنوان وزیر جنگ امتناع کند، حزب خانه یهود وی از ائتلاف حاکم خارج خواهد شد.

با وجود این، نخست‌وزیر اسرائیل در پاسخ به وی بر خواست خود مبنی بر گسترش مسئولیت‌های خاص تاکید کرد و همین امر نفتالی بنت را مجبور به عقب‌نشینی کرد. نتانیاهو در حال حاضر مسئولیت وزارت امور خارجه، وزارت مهاجرت و وزارت بهداشت را نیز بر عهده دارد.

با وجود این، مسئله کوچکی که این اوضاع نامساعد را موجب شد، موضع یئیر لاپید، رهبر مخالف و رهبر حزب میانه‌رو یش آتید (Yesh Atid) بود. وی اعلام کرد جنبش وی از پیش نویس اصلاح قانون نظام وظیفه حمایت نخواهد کرد. از آنجایی که تدوین پیش‌نویس قانونی که از نظر همه اعضای ائتلاف نتانیاهو مناسب باشد، امکان پذیر نیست، چنین پیش‌نویس قانونی بدون اکثریتی بالا و بدون حمایت گسترده احزاب مخالف تصویب نخواهد شد./ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين