امروز : چهارشنبه, ۲ مرداد , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۵:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اسپوتنیک: یورو و اتحادیه اروپا در آستانه فروپاشی

با آغاز سال ۲۰۱۹ و با توجه به اختلاف‌های دائمی در اتحادیه اروپا، گمانه‌زنی‌ها درباره آینده پولِ واحد این اتحادیه قوت گرفته است.

به گزارش بابل نوین، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، با آغاز سال ۲۰۱۹ و با توجه به اختلاف‌های دائمی در اتحادیه اروپا، اقتصاددانان برجسته آینده پول واحد اتحادیه اروپا را هدف بررسی دقیق و موشکافانه قرار داده اند. آن‌ها معتقدند زیان‌های این واحد پول مشترک بیش از منافع آن بوده است.

استاوروس ماورودیس، استاد اقتصاد سیاسی دانشگاه مقدونیه، در مصاحبه با اسپوتنیک در پاسخ به پرسشی درباره موفقیت پروژه استفاده از یورو گفت: به اعتقاد من این پروژه از ابتدا دردسرساز بود. این یک داستان موفق نبود بلکه در واقع ثابت شده است که داستان یک شکست بود. به کارگیری یورو بخشی از پروژه یکپارچگی اروپا بود که از نظر من پروژه‌ای امپریالیستی محسوب می‌شد.

این کارشناس اقتصاد سیاسی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا فروپاشی یورو به معنی فروپاشی اتحادیه اروپاست، گفت: احتمال فروپاشی یا از بین رفتن یکپارچگی اروپا و واحد پول مشترک آن دور از انتظار نیست.

وی در ادامه درباره پیامد‌های چنین اتفاقی، گفت: احتمالات زیادی وجود دارد؛ شاید میان کشور‌ها رقابت‌ها و اختلافات زیادی بروز پیدا کند و این مسئله نه تنها برای اروپا بلکه برای کل جهان خیلی ناگوار خواهد بود. این نکته را باید مد نظر داشته باشیم که هر دو جنگ جهانی از اروپا آغاز شد. جنگ دیگر هم می‌تواند ناشی از فوران یا ظهور یک جنبش اجتماعی، به ویژه جنبش‌های کارگری باشد که چشم انداز اروپا را تغییر دهد. برای آنکه چنین سناریویی به واقعیت تبدیل شود، اتحادیه اروپا و واحد پول مشترک آن باید نابود شود. نه یکپارچگی اروپا و نه اتحاد پولی فرآیند‌هایی نیستند که بتوانند به شیوه‌ای پیشرونده اصلاح شوند.

این کارشناس در انتها تاکید کرد: تاکنون تمام تلاش‌ها حتی تلاش‌های محدود هم در این زمینه ناکام مانده اند./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين