امروز : جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹
تاریخ : ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان
یادداشت ویژه:

حذف کنکور یک بازی فکری!

قوانین حذف کنکور باید حداقل یکسال پیش از آزمون تصویب و اعمال شود که داوطلب تکلیف خود را بداند، گویی هیچ نگاه کارشناسانه‌ای وجود ندارد، سازمان سنجش و کمیسیون مربوطه در مجلس، باید دقت‌نظر بیشتری داشته باشند و داوطلبین را بازیچه خود قرار ندهند.

به گزارش بابل نوین، تب و تاب آزمون سراسری و اضطراب‌های مربوط به آن هرساله در میان داوطلبان وجود دارد و این موضوع بسیاری از مشکلات اجتماعی را در خود جای داده است.

گاهی این نگرانی به خانواده‌هایشان هم کشیده می‌شود، خانواده‌هایی که هزینه‌های هنگفت کلاس‌های آموزشی و کتاب‌های کمک آموزشی را که امروز برای پیروزی در این رقابت تنگاتنگ مرسوم شده، متقبل شده‌اندو در این روزهایی که به سختی می‌توان روزگار گذراند، برای آینده‌ بهتر فرزندشان، به هر طریقی این هزینه‌های سنگین را می‌پردازند تا آن‌ها در این رقابت از سایرین که وضع مالی بهتری دارند و از امکانات بیشتری برخوردارند عقب نماند.

بماند که طوری فرهنگ‌سازی و تبلیغات شده که گویا موفقیت آن‌ها گره خورده به این هزینه‌ها، کلاس‌ها، آزمون‌ها و کتاب‌ها!

و خانواده‌ها از روی عادت ایجاد شده و تزریق شده در جامعه، این هزینه‌ها را قبول می‌کنند غافل از این‌که بدانند این پول‌ها به جیب چه کسانی می‌رود!

از بعد مادی که عبور کنیم، بحث فشارهای روحی و روانی مطرح می‌شود که سالیان طولانی در داوطلبان باقی می‌ماند و در مراحل دیگر زندگی‌اش هم تاثیر دارد.

استرس و فشار عصبی کمترین چیزی است که داوطلب و خانواده‌اش تحمل می‌کنند در واقع تلاش و زحمت دوازده ساله یک دانش‌آموز در گرو یک آزمون چندساعته‌ای است که فقط وابسته به مطالعه‌ی زیاد داوطلب نیست!

چنین شرایط روحی و استرسی ممکن است موجب شود در چند ساعت همه‌ تلاش‌‌هایش از بین برود.

آزمون کنکور بهترین ساعات و لحظات جوانانمان را تلخ کرده، زمان‌هایی که باید پر از نشاط و انرژی باشند، مشغول آماده شدن برای این آزمون هستند و اغلب بعد آن هم دیگر انرژی برایشان نمی‌ماند.

هرطور که به کنکور نگاه کنیم چیزی جز هزینه‌های گزاف مادی و غیر مادی ندارد.

چند سالی است که بحث حذف آزمون سراسری مطرح شدوبارها در مجلس شورای اسلامی‌و کمیسیون‌های مختلف بحث شد، تصمیم‌هایی گرفته می‌شد اما هیچ‌ اقدامی صورت نمی‌گرفت.

حذف کنکور سال‌ها به دلایل مختلفی عقب افتاد، البته می‌توان اشاره کرد که احتمالا حذف آن موجب ضرر زیادی به مافیای کنکور می‌شود چرا که یکی از پولسازترین اتفاق‌های کشور بوده و قطعا منافع عده‌ای را تامین می‌کند!

امسال و درست در آستانه آغاز ثبت‌نام کنکور تصمیم بر حذف آزمون سراسری ۹۸ گرفته می‌شود،این خبر موجی از نگرانی‌های تازه را در داوطلبان ایجاد می‌کند، چرا که آن‌ها حداقل از چندماه قبل برای این آزمون درحال آماده شدن هستند و مطالعه‌شان را آغاز کرده، در کلاس‌ها و آزمون‌های آزمایشی مختلف شرکت و برای تک‌تک‌شان هزینه پرداخت کرده‌اند!

حال به آن‌ها گفته می‌شود که کنکور حذف شده اما این ظاهر ماجراست، وقتی دقیق‌تر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که این حذف کاملا نسیه است!

این آزمون همچنان برای اغلب رشته‌ها از جمله رشته‌ها و دانشگاه‌های پرمتقاضی همچنان باقی، رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که اکثر داوطلبان رقابتشان بر سر همان‌هاست، باقی رشته‌ها و دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی پذیرش می‌شوند.

این حذف نصفه و نیمه‌ آزمون سراسری نشان می‌دهد که گویا دلشان نیامده از منافع این آزمون بگذرند!

این خبر یک جنگ روانی را برای داوطلبان ایجاد کرده و از این تغییر مضطرب هستند، نگرانی آن‌ها مضاعف شده است، دانش‌آموزان از طرفی باید هم نگران آزمون سراسری باشند و هم نگران سوابق تحصیلی‌شان که شاید مورد قبول نباشد!

تکلیف آنهایی که از نظرمادی و غیرمادی هزینه صرف کردند حال آنکه بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه و رشته مدنظر پذیرفته می‌شوند چیست؟

هدف از تصویب و اعمال این قانون آن‌هم در این زمان نامناسب چیست؟

مگر می‌شود هر قانونی را در هر زمان از سال تصویب و اجرایش کرد؟

این‌گونه قوانین باید حداقل یکسال پیش از آزمون تصویب و اعمال شود که داوطلب تکلیف خود را بداند، گویی هیچ نگاه کارشناسانه‌ای وجود ندارد، سازمان سنجش و کمیسیون مربوطه در مجلس، باید دقت‌نظر بیشتری داشته باشند و داوطلبین را بازیچه خود قرار ندهند.

امروزه ایران جزو محدود کشورهایی است که آزمون سراسری برگزار می‌کند، اگر تصمیم بر حذف آن است باید به‌طور کامل حذف شود.

این حذف بی‌سر و ته صرفا یک بازی فکری بین مردم و مسئولین است برای راضی نگه‌داشتن طرفین موافق و مخالف کنکور بدون اینکه ذره‌ای به منافعشان آسیبی برسد!

 

نویسنده و خبرنگار: هانیه علی‌نژاد

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين