امروز : چهارشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/20 - 8:58 ذخیره فایل ارسال به دوستان

یادبودهای برگزیده/۲۰ ژوئن/۳۰خرداد

رویدادها:

 • – سلطنت لویی شانزدهم پادشاه فرانسه، پایان یافت.مهمترین واقعه دوران او انقلاب کبیر فرانسه است که اندکی پس از این انقلاب، نظام سلطنتی از فرانسه برچیده می‌شود . به گفته تاریخدانانی چون آلکسی دو توکویل، از خصوصیات مثبت دوران این شاه، پایان رکود اقتصادی حاکم بر فرانسه بود که از اواخر دوران لویی چهاردهم بر اوضاع کشور سایه افکنده بود . به طوری که حجم بازرگانی فرانسه ظرف مدت حکومت هجده ساله او دو برابر شد و نکر، وزیر اقتصاد فرانسه در گزارش بودجه مینویسد که میزان مالیات بر درآمد، بدون افزایش درصد مالیات، سالانه دو میلیون لیور افزایش می یابد. و به گفته دو توکویل، یک بررسی آماری تطبیقی نشان میدهد که پیشرفت فرانسه در هیچ دهه ای به اندازه دو دهه آخر رژیم بوربون‌ها که مصادف با حکومت لویی شانزدهم می‌شود نبود.

 • ۱۸۳۷ – ویکتوریای اول ملکه انگلستان، تاجگذاری کرد.او بیش از شصت‌وسه سال ملکه بود و در تمام تاریخِ بریتانیا طولانی‌ترین دورهٔ سلطنت را داراست. دورهٔ حکومت او با گسترش عظیم امپراتوری بریتانیا همراه بود. دورهٔ ویکتوریایی در اوج انقلاب صنعتی بود؛ دوره‌ای از تغییرات عظیم اجتماعی، اقتصادی و فناوری در پادشاهی متحد. ویکتوریا درضمن آخرین فرمانروا از سلسلهٔ خاندان هانوفر بود.

 • ۱۹۸۱ – در جریان تظاهرات حدود نیم میلیون نفر از مردم تهران، به دعوت سازمان مجاهدین خلق ایران، صدها تن از هواداران این سازمان با آتش تیربار و دیگر سلاح‌های سپاه پاسداران کشته و مجروح شدند. این رویداد، آغاز جنگ مسلحانه مجاهدین خلق با حکومت وقت و سرکوب گسترده آنان توسط حکومت را رقم زد.وقایع ۳۰ و ۳۱ خرداد تظاهرات و درگیری‌های خیابانی بود که همزمان با طرح عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی‌صدر رئیس‌جمهور وقت، در مجلس شورای اسلامی روی داد که توسط سازمان مجاهدین خلق سازماندهی شده بود.از چند روز پیش از ۳۰ خرداد، اسدالله لاجوردی دستور بازداشت مسعود رجوی و موسی خیابانی را صادر کرده بود؛ ولی نیروهای امنیتی نتوانسته بودند مخفیگاه وی را شناسایی کنند و وی همچنان رهبری مجاهدین و میلیشیاهای تحت امر را بر عهده داشت و با دادن بیانیه‌هایی اعلام موضع می‌کرد. در همان روز نیز این سازمان با انتشار بیانیه‌ای ورود به فاز مبارزه مسلحانه با حکومت جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد. این تظاهرات در شهرهای مختلف کشور نظیر تهران، اصفهان، ارومیه، شیراز، اراک، اهواز، بندرعباس و … به راه افتاد. درگیری‌های تهران اغلب در نقاط مرکزی شهر از جمله خیابان انقلاب، میدان فردوسی، میدان منیریه، خیابان طالقانی، خیابان ولی‌عصر و … روی داد. حکومت نیز با اعلام آیت‌الله خمینی و دیگر روحانیون حامی او به سرعت عکس‌العمل نشان داد، چنانکه طی درگیری‌های تنها در اطراف دانشگاه تهران حدود ۵۰ نفر کشته، ۲۰۰ نفر مجروح و ۱۰۰۰ نفر دستگیر شدند.

 • ۲۰۰۹ – ندا آقاسلطان یکی از ده‌ها تن از جانباختگان اعتراضات به نتایج انتخابات ۲۲ خرداد ۱۳۸۸، در این روز به ضرب گلوله کشته شد.انتشار فیلم کوتاهی از لحظات جان سپردن وی که با تلفن همراه گرفته شد، بازتاب‌های فراوانی در رسانه‌های جهان به‌دنبال داشت. به نوشته هفته نامه تایم، لحظه جان سپردن وی پربیننده‌ترین مرگ یک انسان در تاریخ بشریت شد.آرش حجازی پزشک و نویسنده‌ای که شاهد ماجرا بوده و می‌گوید که تلاش ناموفقی برای جلوگیری از خون‌ریزی و مرگ او انجام داده‌است، عامل قتل ندا آقاسلطان را یکی از موتورسواران شبه نظامی بسیج می‌داند که برای مدت کوتاهی توسط مردم معترض دستگیر شده‌است. این متهم به قتل که بعدها از وی با نام عباس کارگرجاوید یاد شد، یک سال بعد از مرگ وی از سوی دادگاه برای ادای توضیحات فرا خوانده شد اما ناپدید شده‌است. این واقعه در پی آنچه عفو بین‌الملل «چراغ سبز علی خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۹ خرداد ۱۳۸۸ به نیروهای سپاهی، بسیجی و انتظامی برای سرکوب معترضین» می‌خواند، اتفاق افتاد.

زادروزها

 • ۱۵۶۶ – زادروز زیگیسموند سوم واسا شاه لهستان و دوک بزرگ لیتوانی ، شاه سوئد.زیگیسموند شخصیت مهمی در تاریخ لهستان است. دوره طولانی حکومت او مصادف شد با اوج قدرت قدرت سیاسی ، اقتصادی و وجهه مشترک‌المنافع لهستان-لیتوانی. از سویی دیگر ، در دوره حکومت او نشانه های ضعف لهستان به تدریج پدیدار شد و به انحطاط و زوال این دولت در آینده انجامید. هنوز هم میان مورخان بحث و جدل وجود دارد که آیا تصمیمات زیگیسموند منجر به سقوط تدریجی لهستان در آینده شد یا خیر.

 • ۱۸۱۹ – زادروز ژاک افنباخ آهنگ‌ساز و نوازنده ویلنسل آلمانی.او از بنیان‌گذاران اپرای کوچک ( Operette) و یکی از تأثیرگذارترین آهنگ‌سازان بر موسیقی مردم‌پسند سده نوزدهم است، با استقبال بسیار زیاد مردم از نمایش‌های اپرای اورفئوس در دوزخ (۱۸۵۸) و هلنای زیبا (۱۸۶۴)، او در دهه‌های پنچاه و شصت این سده محبوبیت زیادی در فرانسه یافت. در این آثار طنز و هجو سیاسی و فرهنگی با سبک اپراهای بزرگ آمیخته شده بود. اپرای افسانه‌های هافمن از دیگر ساخته‌های معروف او است.

 • ۱۸۸۷ – زادروز کورت شویترز شاعر و هنرمند سبک دادائیسم آلمانی.شویترس در چندین سبک و رسانه کار کرد، از آن جمله دادائیسم، ساخت‌گرایی، سوررئالیسم، سفال‌گری، آواها، نگارگری، مجسمه‌سازی، هنر گرافیک، نقاشیخط و چیزی که در آینده هنر چیدمان خوانده‌شد. او بیشتر به دلیل کلاژهایش که تصاویر مرتس نام دارد مشهور است.

 • ۱۹۰۹ – زادروز ارول فلاین بازیگر استرالیایی

 • ۱۹۲۸ – زادروز مارتین لاندو بازیگر و تهیه‌کننده فیلم و سریال آمریکایی.حضور مارتین لاندو در در سال ۱۹۸۸ در فیلم تاکر: یک مرد و رویاهایش، علاوه بر اولین نامزدی اسکار، دریافت گوی طلایی نقش مکمل مرد از مراسم گولدن گلوب را نیز به عنوان اولین جایزهٔ سینمایی برای وی در بر داشت. نامزدی بعدی اسکار مارتین لاندو متعلق به حضورش در فیلم جرم‌ها و بزه‌کاری‌ها ساختهٔ وودی آلن بود. سرانجام بازی لاندو در نقش بلا لوگاسی در فیلم اد وود ساختهٔ تیم برتون، علاوه بر جایزه گولدن گلوب، وی را صاحب جایزهٔ اسکار کرد.

 • ۱۹۶۷ – زادروز نیکول کیدمن بازیگر آمریکایی-استرالیایی و برنده جایزه اسکار

 • ۱۹۷۸ – زادروز فرانک لمپارد بازیکن فوتبال اهل کشور انگلستان

درگذشت‌ها

 • ۸۴۰ – درگذشت لویی پارسا امپراتور و پادشاه فرانک‌ها.وی را لویی یکم، لویی نازنین و لویی خوش‌روی نیز می‌نامند.فرانک‌ها یکی از قبایل متعدد کنفدراسیون غربی ژرمن بودند. این کنفدراسیون متشکل از اقوام مختلف ژرمن از قبیل: سالی‌ها، سوگامبری، چاماوی، تنکتری، چاتورایی، بروکتری، اوسیپت‌ها، آمپسیواری و چاتی بودند. آنها از مرکز آلمان به داخل امپراتوری روم آمدند و به عنوان یک فوئدراتی (هم‌پیمان روم) قبول شدند. فرانک‌ها توانستند حکومتی دیرپا بنا کنند که بخش اعظم فرانسه امروزی و مناطق غربی آلمان(فرانکونیا، راینلند و هسن) را تحت پوشش خود قرار می‌داد و هستهٔ تاریخی دو کشور آلمان و فرانسه امروزی را شکل داد. ایمان آوردن کلوویس یکم، شاه کافر فرانک‌ها به مسیحیت، رخدادی تأثیرگذار در تاریخ اروپا به شمار می‌رود.

 • ۱۵۹۷ – درگذشت ویلم بارنتز دریانورد، نقشه‌نگار، و کاشف هلندی ، رهبر کاوش‌های اولیه مناطق دوردست شمالی زمین.وی برای یافتن راهی دریایی از میان قطب شمال سه سفر به شمالگان کرد و در این سفرها کرانه‌های نوایا زملیا را شناسایی کرده و اسپیتس‌برگن و جزیره خرس را کشف کرد.دریای بارنتز، بارنتزبورگ و منطقه بارنتز نام خود را از این کاشف گرفته‌اند.

 • ۱۸۳۷ – درگذشت ویلیام چهارم پادشاهی متحده پادشاه بریتانیای بزرگ و ایرلند و شاه هانوور.او سومین پسر جرج سوم بود و پیش از رسیدنش به پادشاهی عنوان دوک کلارنس را داشت. او در ابتدا با اصلاحات پارلمانی مخالف بود اما سرانجام مجبور به پذیرش قانون اصلاحات سال ۱۸۳۲ شد که قدرت خاندان سلطنتی را کاهش می‌داد.

 • ۱۹۳۳ – درگذشت کلارا زتکین مبارز کمونیست و سوسیالیست حقوق زنان، از رهبران جنبش بین‌المللی زنان. زتکین از اعضای هیات رئیسهٔ حزب سوسیال دموکرات آلمان بود.او از رفقای قدیمی رزا لوکزامبورگ بود و در تشکیل فراکسیون اسپارتاکیست‌ها و حزب کمونیست آلمان، کمک‌های بسیاری به او کرد. زتکین از حکومت شوروی پشتیبانی می‌کرد.کلارا زتکین مسئله زنان را با دیدگاه فمینیسم مارکسیستی نگریسته و مانند فردریش انگلس و آگوست ببل رهایی زنان را در مشارکت زنان در امر تولید، و در گرو سرنگونی نظام سرمایه‌داری عنوان می‌کند. زتکین یکی از بنیانگذاران هشت مارس به عنوان روز جهانی زن است.

 • ۱۹۶۶ – درگذشت ژرژ لومتر کشیش و فیزیکدان بلژیکی. او در بسط نظریه مهبانگ نقش داست.وی بر این باور بود که صورت فعلی جهان نتیجهٔ یک انفجار بزرگ است که میلیاردها سال پیش رخ داده‌است و باعث گسترش و انبساط جهان شده‌است. با انتشار این نظریه توجه دانشمدان دیگر را برانگیخت. آزمایشها و مطالعات ایشان صحت فرضیهٔ لومتر را اثبات کرد. ادینگتن انگلیسی نظریهٔ انفجار بزرگ و فشردگی کهکشانها را با دلایل بسیار شرح داد.والتر بادهٔ آلمانی توانست زمان این اتفاق را در پنج میلیارد سال قبل مشخص کند. همچنین تحقیقاتی که با کمک رادیواکتیو صورت گرفت عمر قشر جامد زمین را بیش از دو میلیارد سال تخمین زند. مِه‌بانگ یا انفجار بزرگ مدل کیهان‌شناسی پیشرو در مورد پیدایش گیتی است. این نظریه بیان می‌کند که در زمانی در گذشته دنیا تراکم بسیار بالایی داشت و از آن پس جهان پیوسته در حال انبساط بوده است. اندازه‌گیری‌های جدید نشان داده‌است که این لحظه تقریبا ۱۳.۸ میلیارد سال قبل بوده‌است ٬ و از این رو این عدد در واقع بیانگر سن جهان است. پس از انفجار نخستین، دما به اندازه‌ای کاهش یافت که امکان پیدایش ذرات زیراتمی و بعدها اتم‌ها بوجود آمد.اگرچه در همان سه دقیقه نخست پس از مهبانگ هسته‌های اتمهای ساده به‌وجود آمده بودند، اما تا پیدایش نخستین اتمهای خنثای بدون بار الکتریکی هزاران سال سپری شد. بر اثر نیروی گرانش، ابرهای غول‌پیکری از اتم‌های اولیه تشکیل شد تا ستارگان و کهکشان‌ها به‌وجود بیایند. نظریه مه‌بانگ هیچ توضیحی در مورد شرایط نخستین جهان نمی‌دهد، بلکه تکامل رو به جلوی جهان از آن نقطه به بعد را توصیف می‌کند.

 • ۲۰۰۵ – درگذشت جک کیلبی فیزیکدان آمریکایی . او از برندگان جایزهٔ نوبل در فیزیک بود و این جایزه را در سال ۲۰۰۰ برای نقشی که در ساخت مدارهای مجتمع در سال ۱۹۵۸ داشت دریافت کرد. او هنگامی که در دانشگاه تگزاس اینسترومنتز کار می‌کرد به همراه رابرت نویس برای اولین دست به ساخت تراشه زد برای همین او و رابرت نویس با هم جایزهٔ نوبل را دریافت کردند. کیلبی برای ساخت مدارهای مجتمع یا ریزتراشه، ماشین حساب و چاپگر گرمایی در یادها مانده‌است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين