امروز : شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/06/22 - 7:14 ذخیره فایل ارسال به دوستان

رونق اقتصادی با ورود پول‌های مقطعی امکان‌پذیر نیست/ لزوم تغییر سیاست‌های اقتصادی

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه به خاطر ضعف بنیه اقتصادی کشور وضعیت در دوران تحریم و غیرتحریم تفاوتی نخواهد کرد، گفت: رونق اقتصادی در کشور با ورود پول‌های مقطعی در طولانی مدت امکان‌پذیر نخواهد بود.

۱۳۹۱۱۲۱۴۰۰۰۲۷۹_PhotoA

«حسن سبحانی» استاد اقتصاد دانشگاه تهران با حضور در همایش «استکبار جهانی، مذاکرات هسته‌ای، تسلیم یا مقاومت» که به همت سازمان بسیج اساتید و به مناسبت سالروز شهادت مصطفی چمران و روز بسیج اساتید در سالن‌ همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، به سخنرانی پرداخت.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: سیستم اقتصادی ایران همواره از محیط‌هایی که تأثیراتی بر کارکردش داشته متأثر بوده که در سال‌های اولیه جنگ مسائل جنگ بود و در سال‌های بعد موضوع تحریم‌ها بود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تأکید کرد: ما از سال ۶۲ به بعد مشمول تحریم هستیم، اما درجات و شدت تأثیر آنها با گذشت زمان بیشتر شده، البته این تحریم‌ها تا سال ۸۹ از شدت کمتری برخوردار بوده و در دولت قبل به تعداد، اندازه و گستره آن افزوده شده است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محیط سیستم اقتصادی ایران با تحریم عجین شده است، گفت: ما وقتی به آمار اقتصادی دولت‌های سازندگی، اصلاحات و دولت مهرورزی نگاه می‌کنیم، آنچه که مشاهده می‌کنیم تولید کم است و ما شاهدیم در چند سال گذشته اقتصاد با بنیه ضعیف ما نتوانست خود را در برابر تحریم حفظ کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطرنشان کرد: هر تلاشی از سوی هر کسی برای کاهش اخلال‌های وارده به سیستم‌ اقتصادی از طرف محیط صورت گیرد می‌تواند نوسانات متغیرهای اقتصادی را بیشتر کنترل کند، اما اگر این اخلال‌ها به صفر رسید وضعیت اقتصاد ما به چه صورت خواهد شد؟

سبحانی تصریح کرد: آمار دولت‌های گذشته نشان می‌دهد تغییر وضعیت قابل مشاهده‌ای رخ نخواهد داد؛ چراکه ما دارای اقتصاد با یک بنیه ضعیف هستیم.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران با طرح این سؤال که ما باید با این بنیه ضعیف اقتصادی کشورمان چه کنیم؟ گفت: درست است اگر پول‌های مقطعی به کشور بیاید برای چند سال رونق اقتصادی خواهد داشت، اما استمرار آن به خاطر مولد نبودن داخل قابل تصور نیست.

وی افزود: کم شدن اخلال‌های اقتصادی خوب است، اما مشکل ما را حل نمی‌کند تا زمانی که ملت به کار و دولت به حمایت از تولید تن ندهند اتفاقی برای بنیه اقتصادی کشور نمی‌افتد.

سبحانی در پایان با اشاره به حاکم بودن یک نوع سیاست خارجی در دولت‌های مختلف گفت: با توجه به حاکم بودن یک نوع سیاست اقتصادی و ضعیف بودن نبیه اقتصادی کشور لزوم تغییر سیاست‌های اقتصادی احساس می‌شود.

*باز نشر از فارس

 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين