امروز : چهارشنبه, ۱۲ آذر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2014/12/12 - 16:22 ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازار سرمایه چشم به راه قیمت نفت

بورس

بورس

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، طي يک هفته گذشته دو اتفاق شرايطي را فراهم آورد تا روند نزولي حرکت بازار سرمايه ادامه پيدا کند. انتشار اطلاعات تازه در مورد جابه جايي هاي مديريتي در بورس و حضور يک مديربانکي در راس بازار سرمايه، فضاي غبارآلودي را پيش روي سرمايه گذاران قرار داده است. بيشترين حجم اخبار و اطلاعاتي که طي سه روز پاياني هفته در مورد بورس در رسانه ها درج مي شد، به اين موضوعات اختصاص داشت. فعالان بازار اعتقاد دارند بازار سرمايه حداقل مدتي پس از انتصاب رئيس جديد فرصتي براي بازگشت به روزهاي آرام گذشته را ندارد. از سوي ديگر ارائه لايحه بودجه به مجلس و ثبت قيمت 70 دلاري براي نفت و 2 هزار و 850 توماني براي بورس، موجي از تحليل ها در مورد آينده اقتصاد ايران را رقم زده است.

فعالان بازار اعتقاد دارند با توجه به قيمت دلار در بودجه سال آينده، قيمت دلار در بازار آزاد بالاتر از 3 هزار و 200 تومان باقي مي ماند. در حال حاضر نيز قيمت دلار از اين کف بالاتر رفته است. برهمين اساس امکان خريدهاي بيشتر براي سرمايه گذاران وجود ندارد. بررسي ارقام کمک هاي يارانه اي دولت به توليد و ميزان بودجه پروژه هاي عمراني نيز تاييد مي کند، دولت قصد دارد با جديت موضوع خروج از رکود اقتصادي را پيگيري کند. در صورتي که فضاي اقتصاد ايران از رکود دور شود، احتمال تازه اي براي رشد شاخص ها در بورس نيز رقم مي خورد. تمامي اين اتفاقات نيز به صورت مستقيم به آينده قيمت نفت بستگي دارد. امروز هم  اظهارات وزیر نفت عربستان مبنی براینکه این کشور تصمیم به کاهش میزان تولید خود ندارد بر بازار اثر کرد و قیمت نفت را باز هم کاهش داد و به حدود 61 دلار نزدیک کرد. روز گذشته اما این قیمت مقداری افزایش یافت و نفت اوپک حدود 63 دلار به فروش رسید. اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود پیش بینی کرده که تقاضا برای نفت کشورهای عضو این سازمان در سال 2015 به حدود 28.9 میلیون تن برسد که این رقم کمترین میزان طی 12 سال گذشته است.

همچنین گزارش دیگری از اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA) حاکی از این است که کاهش رشد اقتصادی در سال 2015 تقاضا برای نفت را 240 هزار بشکه در روز کاهش می‌دهد. گارس لوئیس استراتژیست بانک پاریباس پاریس نیز به رویترز گفته؛‌ شواهدی وجود دارد مبنی براینکه نیمه نخست سال 2015 تقاضا برای نفت ضعیف خواهد بود. اما در همین حال که کشورهای منطقه به عنوان بزرگترین تولیدکنندگان نفت با چالش کاهش قیمت جهانی نفت روبرو هستند، سازمان ملل متحد پیش بینی رشد اقتصادی مناسبی را برای کشورهای منطقه از جمله ایران در سال آینده میلادی دارد. در گزارش سازمان ملل متحد آمده است؛ در حالی که اقتصاد هند با بهبود مناسب تا 70 درصد در خروجی این منطقه تأثیرگذار بوده اما اقتصاد سایر کشورها نظیر بنگلادش و ایران هم پیش‌بینی می‌شود رشد قوی‌تر اقتصادی را در این دوره تجربه کنند.

در صورتي که روند نزولي قيمت نفت تداوم پيدا کند، احتمال کسري بودجه اقتصاد ايران در سال آينده و کاهش حجم بودجه هاي عمراني نيز تقويت مي شود.

در همين حال در پايان معاملات هفته منتهي به  19 آذرماه 1393، شاخص کل با 817 واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم 71 هزارو 43 واحد رسيد.

شاخص بازار اول با 480 واحد کاهش  به رقم 52 هزارو 313 واحد بالغ گرديد و شاخص بازار دوم با 2407 واحد کاهش عدد 139 هزارو 868 واحد را تجربه کرد و به ترتيب با 91 /  0 درصد و 69 / 1 درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در 5 روز کاری اين هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به 7707 ميليارد ريال بالغ شد که نسبت به هفته قبل 37 درصد کاهش يافته است. در ضمن تعداد 3151 ميليون سهم در 254 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت، و به ترتیب 2 /  31  درصد و 5 / 33 درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد. همچنين ارزش معاملات نرمال به 7707 ميليارد ريال و حجم معاملات نرمال 3151 ميليون سهم بالغ شد که نسبت به هفته قبل  35 درصد و 30 درصد کاهش يافته است.  بر اين اساس 674718 هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش 676 ميليارد ريال معامله شد که نسبت به هفته گذشته افزایش 44 درصدی را نشان مي دهد.

طي هفته جاري سهام زراعت و خدمات وابسته با 33 / 7 درصد، ساخت محصولات فلزی با 36 / 5 درصد، ماشین آلات و دستگاه های برقی با 51 / 4 درصد و بیمه وصندوق بازنشستگی به جزتامین اجتماعی با 70 / 3 درصد  بیشترین تغيير در شاخص را نسبت به ساير گروه ها به خود اختصاص دادند.

 

پس از ادامه نزول شاخص کل بازار سرمايه، سايت رسمي سازمان نيز نمودارهاي معاملات و روند حرکتي شاخص کل را به کاربران ارائه نمي دهد. اين اتفاق در شرايطي رخ مي دهد که سازمان بورس بارها تاکيد کرده بود به سمت ارائه اطلاعات الکترونيکي پيش مي رود ولي بازار حتي از ارائه نمودارها نيز بازمانده است. بررسي آرشيو سايت هاي معتبر جهاني بخصوص بورس لندن نشان مي دهد که مشابه چنين اتفاقي در بازارهاي بزرگ جهاني رخ نمي دهد.

دیدگاه بسته شده است.

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين