امروز : پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2014/12/27 - 18:45 ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا مسجد محدّثين و علماء

مسجد محدّثين و علماء

وجود  قبور علماء به خصوص دو شخصیت ملی و فرزانگان بی بدیل حضرات آیات عظام ملا نصیرا و شیخ کبیر دوم در صحن مسجد ،  حكايت از توجه عالمان دینی و موقعيّت علمي اين مسجد مي كند.

sheykh%20kabir[1]

 

حضرت آية الله ملّا نصيرا مازندراني

مجتهد فرزانه حضرت آيت الله محمد نصير بارفروشی  فرزند محمد معصوم , از اكابر علماي اماميه و اعاظم مجتهدين مازندراني در قرن دوازدهم هجري و اواخر دوره صفويه مي باشد كه از شهرت بسياري برخوردار بود.     وي، عالمي عارف، زاهدي عابد و داراي كرامات , مورد احترام عموم مردم منطقه و علماي اعلام بوده و هم اکنون نیز  , مزارش محل حاجات اهل دل و نیازمندان است.

برحسب تاريخي كه از كتيبه محراب مسجد محدّثين بابل معروف به مسجد مقبره  به دست مي آيد، اين مسجد در زمان حيات آن بزرگوار و به دستور حضرت ولي عصر «عج» بنا گرديد و سرپرستي و اتمام ساختمان مسجد، با نظر مستقيم و نظارت ملا نصيرا(ره) صورت مي گرفت. در کتاب تراجم الرجال حسيني نيز آمده است:                در بعضي از نوشتجات و نسخ خطّي چنين عباراتي بوده است:

« خورشيد پنهان خاتم المعصومين به بناء اين ساختمان امر نموده و او را مسجد محدثين ناميد»، اين را به چشمانم در كتيبه يكي از مساجد بارفروش مازندران ديدم كه باني مسجد به امر امام زمان «عج» مردي محدّث كه در تقوا، ورع  و زهد و مكاشفات، معروف و نزد همه زنان و مردان حتي كودكان و همچنين نزد همه علماء و مجتهدين از محبوبيت خوبي برخوردار بود و به ابي نصيرا(ملاّ نصيرا) فرزند معصوم مازندراني معروف مي باشد.

در مجلس مؤسساني كه نادر شاه افشار دركلات نادري(اطراف دشت مغان) و در اسفند سال1148 قمري با حضور علماي طراز اول استانها ترتيب داد، مرحوم ملا نصيرا به عنوان مجتهد طراز اول مازندران و شخصيت ممتاز اين استان، در آن مجلس شركت كرد.

مرحوم شيخ آقا بزرگ تهراني«ره» در طبقات اعلام الشيعه ي قرن دوازدهم از ايشان ياد کرده است. تأليفات وي عبارتند از:

1-    جنّه السّاعي في الاخلاق.

2-  نور اليقين في اصول الدّين، درابتداي اين كتاب مي نويسد: در بيست سالگي بصيرتي د ردين پيدا كردم و كتابهاي مختلفي را مطالعه كردم، از همه كتابها نا اميد شدم و بر خدا توكل كردم تا آنجا كه خداوند به جود خود بر من منّت نهاد و از معلومات خود اين كتاب را به نام نور اليقين نگاشتم.

3-    مرأت المصلّين في تحقيق فروع.

4-     حديقه الدّاعي.

5-    كنز الشيعه لحذف حرف الشنيعه.

6-      نور العيون.

7-     تُحفه اولي الافحام في شرح خبر هشام.

8-     شمس البدور و لؤلؤ البُحور.

9-     رساله اي در اخلاق .

10-                          بدر المنير در مسائل اخلاقي.

 

آن عالم فرزانه پس از عمري پر بركت در حدود سال 1150يا 1160 قمري از دنيا رفت و طبق وصيت خودش در مسجد مقدّس محدّثين بابل دفن گرديد. مقبره ايشان توسط وثوق الدوله به امر زهير الدوله در سال 1295قمري و يا توسط ميرزا يوسف مستوفي الممالك صدر اعظم ناصر الدين شاه متوفي 1303 بنا شده است. پس از وي علماي ديگري همچون  پروانه هايي اطراف شمع وجودش مانند مرحوم شيخ كبير، در جوار قبر وي آرميده اند.

آيت العظمي شيخ محمد حسن كبير (شيخ كبير)

وي يكي از ستار گان درخشان جهان تشيع و حكيم فرزانه و عالمي نامدار و مرجع تقليد بود. پدرش مرحوم «ملّاصفر علي» از فلاسفه بزرگ و مشهور قزوين است… فلسفه و عرفان را نزد پدرش آموخت، سپس راهي عراق شده و در شهر مقدس كربلا سكني گزيد. بسياري از علماء، مانند: آيت الله العظمي مرعشي نجفي از ايشان اجازه نامه در يافت كردند. مرحوم مرعشي، به ايشان و اين مسجد ارادت مي ورزيد و در زمان حيات خود كتاب هايي به اين مسجد اهداء كرده است.

علامه سيد محسن امين در اعيان الشيعه مي نويسد: شيخ محمد حسن بار فروشي، معروف به شيخ كبير، از سالخوردگان علماي معاصر و از شاگردان صاحب جواهر و داراي اجازه از ايشان مي باشد. عالمي فاضل، فقيهي اصولي، محدّثي رجالي و اديب است. رساله عمليه او به نام «صراط النجات» د راختيار مقلدين ايشان بود.

در تاريخ آمده است كه ناصر الدين شاه در سفرش به بابل به محضر وي شرفياب شد و عرض ادب نمود.

تأليفات وي عبارتند از :

1- نتيجة المقال في علم الدرايه و الرجال.

2- حاشيه بر كتاب فرائد الاصول شيخ مرتضي انصاري.

3 – سراج الاُمّة، شرح مفصل برلمعه شهيد اول .

4-حديقه العارفين در اخلاق.

5 – حديقه الشيعه في الاخلاق.

6- تتميم الدره في صلاه الجمعه .

7- حاشيه بر شرح تصريف ملا سعد الدّين تفتازاني.

8- شرحي بر شرح تصريف تفتازاني.

9- صراط النجاه كه رساله عمليه وي بود.

 

وي پس عمري با بركت و سرشار از خدمت و معنويت كه بيش از يك قرن بود، درماه شوال 1345  ق از دار دنيا رفت و پيكر مطهرش با شكوه خاصي از اقشار مختلف مردم تشييع و درمسجد مقدس محدّثين، بنا بر وصيتش دفن گرديد و عنوان كرده بود كه قبر مرا بلند تر از عالم ربّاني ملا نصيرا  نسازيد.

كراماتي كه از اين مسجد مشاهده شد،  بهترين دليل بر اعتبار و منزلت ويژه اين مكان است كه اسباب فيض الهي را فراهم مي كند. شبهاي چهار شنبه، دعاي توسل و  شبهای شنبه( غروب جمعه بعد از نماز عشا) حضور گسترده جوانان و مؤمنین از شهر های استان ، شور و حال خاصي دارد.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين